Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PRZEDSIĘBIORCY, TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE. JEST PROJEKT BUDŻETU 2022

O prawie 40% więcej pieniędzy z CIT zamierza w przyszłym roku ściągnąć Ministerstwo Finansów w działających w Polsce firm. Konsumenci też zapłacą więcej – VAT wzrośnie w sumie aż o 28%

Polski Ład podniesie koszty wynagrodzeń
BYŁY MINISTER FINANSÓW TADEUSZ KOŚCIŃSKI / FOT. MF

W kontekście gigantycznego wzrostu planowanych przychodów z VAT i CIT – dwuprocentowy spadek przychodów z PIT, który ma być efektem wprowadzenia wysokiej kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł) oznacza, że w sumie firmy i konsumenci wpłacą do budżetu Państwa ponad 70 mld złotych więcej, niż w 2021 roku.

 20212022ZMIANA R/R
VAT181231.427.8%
CIT36.95138.2%
PIT68.166.9-1.8%
PLANOWANE DOCHODY BUDŻETU W PODZIALE NA PODATKI, DANE W MLD ZŁ

Minister Finansów Tadeusz Kościński oznajmił, że rząd zaaprobował projekt budżetowy na 2022 rok. Resort założył, że Krajowy Plan Odbudowy podniesie średnioroczne PKB o 0,4 punktu procentowego. Średnia pensja jest prognozowana na poziomie 5922 zł, natomiast stopa bezrobocia na koniec 2022 roku wyniesie 5.9%.

CZYTAJ TEŻ: PROFESOR GRAŻYNA ANCYPAROWICZ PODSUMOWUJE SZEŚĆ LAT W RPP (ROZMOWA)

Wydatki państwa sięgną 506 miliardów złotych a dochody 476 miliardów złotych co pozostawia nas z deficytem w wysokości 30 miliardów złotych. Największą część dochodu będzie stanowił podatek VAT, rząd zakłada wpływy z tej daniny w wysokości 231 mld złotych, czyli o 50 miliardów więcej jak w tym roku.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PRZEDSIĘBIORCY, TRZYMAJCIE SIĘ ZA KIESZENIE. JEST PROJEKT BUDŻETU 2022

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w transporcie i logistyce, w tym również węgla rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Bartoszem Miszkiewiczem, prezesem firmy SymLog.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co może się wydarzyć po wojnie i jak może wyglądać odbudowa zniszczeń powojennych w Ukrainie rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dariuszem...

POLSKA

Już niebawem część właścicieli działek będzie z utęsknieniem wypatrywać opadów. I to nie tylko dlatego, że mają dość uciążliwego w suszy podlewania, a z...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O podwyżce o 50 pb i ewentualnej groźbie nadejścia recesji rozmawiał z profesorem Erykiem Łonem, byłym członkiem RPP Roman Młodkowski z BIZNES24.

%d bloggers like this: