To odpowiedź na coraz większe ryzyko masowego zrywania umów – przedsiębiorcy, przez gwałtowny wzrostu cen wywołany m.in. wojną, nie są w stanie zrealizować przyjętych wcześniej zobowiązań.
Jest szansa na waloryzację umów – projekt specustawy
Waloryzacja cen kontraktów ma pomóc przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności ich umów. Ustawa ma pozwolić na waloryzację wszystkich rodzajów umów w zamówieniach publicznych, to jest dostaw usług, w tym robót budowlanych, i dostaw towarów.
Opracowywany w resorcie rozwoju i technologii projekt ma charakter specustawy, uzupełniającej istniejące regulacje o przepisy dodatkowo gwarantujące możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej.
„Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach”
– tłumaczy wiceminister Olga Semeniuk.
W umowach zawartych przed 1 stycznia 2021 r. w sytuacji, gdy wykonawca wykaże zamawiającemu realny wpływ zmiany cen materiałów lub kosztów na koszt realizacji zamówienia, zamawiający w porozumieniu z wykonawcą będą mogli zmienić umowę.
Zrobią to albo waloryzując wynagrodzenie wykonawcy z zachowaniem rozkładu ryzyk pomiędzy stronami 50% na 50%, albo zmieniając zakres świadczenia, albo termin wykonania umowy lub jej części, lub czasowo zawieszając wykonanie umowy lub jej części.
Projekt nie przewiduje jednak „automatycznej” waloryzacji. W każdym przypadku będzie badany wpływ aktualnych warunków rynkowych na koszt realizacji danego zamówienia.