Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

PRZEDSIĘBIORCO, NIE MUSISZ JESZCZE ZRYWAĆ KONTRAKTU. JEST SZANSA NA WALORYZACJĘ UMÓW

Jest szansa, że nie powtórzy się fatalna fala bankructw firm budowlanych po budowlanej hossie, która spotkała Polskę 10 lat temu. Ministerstwo Rozwoju poinformowało, że przygotowuje ustawę, która pozwoli na waloryzację cen w toczących się projektach.

PRZEDSIĘBIORCO, NIE MUSISZ JESZCZE ZRYWAĆ KONTRAKTU. JEST SZANSA NA WALORYZACJĘ UMÓW
Fot: MonikaP/Pixabay

To odpowiedź na coraz większe ryzyko masowego zrywania umów – przedsiębiorcy, przez gwałtowny wzrostu cen wywołany m.in. wojną, nie są w stanie zrealizować przyjętych wcześniej zobowiązań.

Jest szansa na waloryzację umów – projekt specustawy


Waloryzacja cen kontraktów ma pomóc przedsiębiorcom w zachowaniu rentowności ich umów. Ustawa ma pozwolić na waloryzację wszystkich rodzajów umów w zamówieniach publicznych, to jest dostaw usług, w tym robót budowlanych, i dostaw towarów.

Opracowywany w resorcie rozwoju i technologii projekt ma charakter specustawy, uzupełniającej istniejące regulacje o przepisy dodatkowo gwarantujące możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej.

Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach

 – tłumaczy wiceminister Olga Semeniuk.

W umowach zawartych przed 1 stycznia 2021 r. w sytuacji, gdy wykonawca wykaże zamawiającemu realny wpływ zmiany cen materiałów lub kosztów na koszt realizacji zamówienia, zamawiający w porozumieniu z wykonawcą będą mogli zmienić umowę.

Zrobią to albo waloryzując wynagrodzenie wykonawcy z zachowaniem rozkładu ryzyk pomiędzy stronami 50% na 50%, albo zmieniając zakres świadczenia, albo termin wykonania umowy lub jej części, lub czasowo zawieszając wykonanie umowy lub jej części.

Projekt nie przewiduje jednak automatycznej waloryzacji. W każdym przypadku będzie badany wpływ aktualnych warunków rynkowych na koszt realizacji danego zamówienia.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak będzie wyglądała waloryzacja umów w ramach tak zwanej tarczy prawnej rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z mecenas Agnieszką Zaborowską z kancelarii...

B24 - FIRMA

Zła wiadomość dla firm startujących w samorządowych przetargach - przyszłorocznego wysypu przetargów może nie być. PiS złożył projekt ustawy przesuwającej wybory samorządowe na wiosnę...

BIZNES I POLITYKA

Coraz więcej kłopotów z przetargami. Po pierwsze jest ich mniej i są dużo tańsze, bo o to samo zamówienie bije się dziś kilkakrotnie więcej...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Czy wkrótce będzie możliwa waloryzacja umów z limitem 10%?

%d bloggers like this: