Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

PRZEDSIĘBIORCA, KREDYT FRANKOWY I… PODATKI (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Jeśli mieszkanie, które kupiliście na kredyt było wykorzystywane choćby formalnie, tylko do prowadzenia działalności gospodarczej jako siedziba Waszej działalności gospodarczej, to może się okazać, że ta wygrana jest przychodem, który trzeba uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. W jaki sposób i dlaczego? Dr Wiktor Klimiuk, radca prawny, Kancelaria Russell Bedford. Witam bardzo serdecznie.

WIKTOR KLIMIUK, KANCELARIA RUSSEL BEDFORD: Witam.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No więc to z jednej strony szokujące, a z drugiej strony jak sobie pomyślimy, że no w sumie przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może odliczać część kosztów utrzymania mieszkania, to może to nie jest takie całkiem zaskakujące rozwiązanie?

WK: No cóż, sądzę, że przedsiębiorcy nie powinni jednak się dziwić, bo generalnie to, że można było odliczyć sobie koszty, już część kosztów mieszkania tutaj przypomnę, że Zależy od tego, czy całe mieszkanie wykorzystywaliśmy do działalności, czy zazwyczaj tylko część, gdy tylko część mogliśmy sobie odliczać, ale jako przedsiębiorcy mogli sobie odliczyć tę część od przychodu i płacić mniejszy podatek.

PRZEDSIĘBIORCA, KREDYT FRANKOWY I… PODATKI (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

To osoba fizyczna, która również miała kredyt we frankach, takiej możliwości nie miała. Wobec tego w tej chwili, kiedy okazuje się, że umowa z bankiem była de facto nieważna i bank te odsetki, które były tak de facto na podstawie nieważnej umowy pobierane, oddaje, no to wtedy to, co sobie dany przedsiębiorca już odliczył od podatku, staje się teraz przychodem, czy generalnie odzyskuje te odsetki, nie płaci bankowi, no ale musi teraz zapłacić od nich podatek. Czyli generalnie jego sytuacja przedsiębiorcy zrównuje się z sytuacją osoby fizycznej, nieprowadzącej działalności, która wcześniej nie mogła sobie odliczać. I w tej chwili ten przedsiębiorca po prostu musi zapłacić podatek od tych odsetek, których de facto nie poniósł, bo są mu oddane.

Chociaż oczywiście też zależy od tego, jak jest sformułowana ugoda z bankiem. Bo nawet jak wygramy sądem, zazwyczaj kończy się to pewną ugodą z bankiem. No i też zależy jak bank sformułuję tę ugodę.

RM: No dobrze, to spróbujmy w takim razie sobie to wyobrazić jak to wyliczyć. Bo są takie sytuacje, w których wygrywający z bankiem spór o kredyt frankowy mają rozliczenia gotówkowe. Czasem to się, że tak powiem, rozlicza bezgotówkowo (myślę, że nawet w większości przypadków) a kwestia zwrotu czy zapłacenia podatku od tego przychodu dotyczy tylko części odsetek, którą odliczaliśmy czy wliczaliśmy w koszty działalności gospodarczej, czy też trzeba sobie, że tak powiem, uwzględnić opodatkowanie całości tych odzyskanych odsetek i to niezależnie od tego, czy to ma charakter gotówkowy, czy wchodzi w jakieś właśnie takie dwustronne rozliczenia z bankiem?

WK: No cóż, tutaj po pierwsze mamy rozporządzenie, które zwalnia z podatku kapitał i odsetki, czyli wchodzi nam tak na prawdę pod opodatkowanie tylko to, co nie jest zwolnione, czyli w tym wypadku to, co my sobie już zaliczyliśmy do tych kosztów uzyskania przychodu, czyli na przykład różne i różnego rodzaju odsetki.

RM: I dlatego to dotyczy przedsiębiorców, znaczy osoby prowadzące działalność, a nie dotyczy osób, które są na etacie i w ogóle tego mechanizmu odliczania nie miały?

WK: Tak, dokładnie tak, jak mówiłem na początku, to dotyczy tych przedsiębiorców, którzy uznali, że ten budynek, który zakupili za kredyt frankowy używają, przynajmniej w części do działalności gospodarczej i też w takim procencie sobie to odliczali. Bo to też nie jest tak, że sobie całość odliczali. Z reguły jest tak, że tylko część mogą sobie odliczyć.

I teraz tak: to te przyszłe odsetki, których sobie nie wrzucali w koszty, nie są opodatkowane, co wynika z rozporządzenia. Natomiast to, co zostało wliczone i bank oddał, to muszą od tego zapłacić podatek, ponieważ staje się to przychodem. Chyba że na przykład w ugodzie z bankiem zapisano, że nie ulegają zwrotowi odsetki, które były odliczone, albo nawet bez zaznaczenia tego, że odsetki pobrane nie podlegają zwrotowi, to wtedy tak naprawdę ten przychód się nie pojawia.

RM: Wszystko jasne. Dr Wiktor Klimiuk, radca prawny, Kancelaria Russell Bedford. Przed tymi, którzy wygrali i są działalnością gospodarczą wiele liczenia i wracania do starych rozliczeń z Urzędem Skarbowym. Dziękuję serdecznie.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

PRZEDSIĘBIORCA, KREDYT FRANKOWY I… PODATKI (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV