Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PROVIDENT MA ODDAĆ CZĘŚĆ PIENIĘDZY. SPRAWDŹ, CZY TOBIE TEŻ

UOKiK każe Providentowi zwrócić część pieniędzy wpłaconych przez klientów. Urząd uznał, że Provident nieprawidłowo rozliczał koszty pożyczek spłaconych przed terminem.

Tomasz ChróUOKIK ŚCIGA FIRMYstny, prezes UOKiK
Tomasz Chróstny, prezes UOKiK / FOT.: UOKIK

Chodzi o sytuację, w której ktoś pożyczył pieniądze od Providenta np. na miesiąc – ale zwrócił je wcześniej, np. po dwóch tygodniach., W takiej sytuacji każdy bank, czy firma pożyczkowa powinna oddać klientowi połowę prowizji, czy jakiejkolwiek innej opłaty od której uzależnione było udzielenie pożyczki. Taki obowiązek wynika z wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej sprzed dwóch lat. Ale zdaniem UOKiKu Provident ze kwoty rozliczanej do zwrotu wyłączał prowizję i opłatę przygotowawczą – przez co klienci odzyskiwali w przypadku wcześniejszej spłaty znacznie miej pieniędzy, niż im się należało. Niestety pieniądze nie wrócą do klientów automatycznie. Trzeba złożyć reklamację – tyle, że Provident został zobowiązany do wysłania do wszystkich nieprawidłowo rozliczonych klientów informację o prawie do reklamacji.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał sześć decyzji dotyczących ukarania influencerów za brak współpracy z UOKiK. Kary wyniosły łącznie 139 tysięcy złotych, a...

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

POLSKA

UOKIK karci telekomy za usługi premium uruchamiane klientom bez ich wyraźnej zgody.

BIZNES I POLITYKA

Złoty w dół po wyroku TSUE. Trybunał orzekł dziś, że Unia Europejska może zablokować Polsce i Węgrom unijne fundusze - z powodu obaw o...

%d bloggers like this: