Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS OD 15 LIPCA (ROZMOWA)

Rusza program Czyste Powietrze Plus. Najważniejsza zmiana to prefinansowanie inwestycji. W programie Czyste Powietrze Plus właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dotacje na wymianę „kopciucha” oraz ocieplenie domu otrzymają wypłatę pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem tej inwestycji.

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS OD 15 LIPCA (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Z nami jest Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dzień dobry Panie prezesie.

PAWEŁ MIROWSKI, WICEPREZES NFOŚiGW: Dzień dobry, witam serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Jakie są warunki konieczne do spełnienia, aby to prefinansowanie uzyskać?

PM: To, co ogłosiła pani minister Anna Moskwa w ubiegłą sobotę, rzeczywiście jest ściśle związane z realizowaniem programu Czyste Powietrze. Nazwaliśmy ten element Czystego Powietrza Czyste Powietrze Plus. Aczkolwiek główne założenia programu Czyste Powietrze oczywiście się nie zmieniają. Mogą z niego skorzystać właściciele, współwłaściciele domów jednorodzinnych. Przypomnę: tym programem walczymy z negatywnym zjawiskiem smogu, poprawiamy jakość powietrza, ale co ważne – teraz w tej dobie cen nośników energii, także chcemy poprawić efektywność energetyczną budynków. I rzeczywiście te zmiany, które chcemy wprowadzić i ogłosić nabór 15 lipca bieżącego roku, będą zmierzały do prefinansowania inwestycji.

To jest jeden element, który jest nowy. Ale i także w drugiej części trzeciej części programu, czyli podwyższonym i najwyższym poziomie dofinansowania (przypomnę, te części uzależnione są, czy wysokość dofinansowania, które możemy uzyskać w tych dwóch częściach, uzależnione jest od dochodu, który osiągamy w gospodarstwie domowym) podwyższamy maksymalny poziom dotacji możliwej do uzyskania o 10 000 zł. Czyli: jeżeli do tej pory było w drugiej części możliwe do uzyskania do 37 tysięcy bezzwrotnej dotacji, teraz będzie to 47 tysięcy.

I w trzeciej części było możliwe 69 tysięcy. Jeżeli dodamy 10, to wychodzi nam 79 tysięcy. I rzeczywiście ten element prefinansowania, element, który był od dawna wskazywany jako ten, który jest oczekiwany – tutaj właściwie obrót środkami będzie się odbywał bezgotówkowo dla klienta końcowego, dla osoby fizycznej, bo ten element prefinansowania będzie możliwy do zrealizowania, kiedy do wniosku o dofinansowanie, który będziemy składali przez generator wniosków Narodowego Funduszu dołączymy umowę podpisaną z wykonawcą, który wykona nam prace zgodne z zakresem, które obejmuje przyznana dotacja.

Czyli składając wniosek dołączamy umowę i wykonawca przed realizacją otrzymuje 50 procent wynagrodzenia wynikającego z przyznanej dotacji. Natomiast pozostałą część za wykonaną pracę otrzymuje na koniec wraz ze złożonym wnioskiem o płatność, ze złożonym protokołem odbioru wykonanych robót. Wtedy tę pozostałą część dotacji wykonawca za zrealizowaną prace otrzyma.

MD: Więc to jest jasne. Jak rozumiem, wprowadzenie prefinansowania nie zmienia zasad dotyczących zwrotu części kosztów poniesionych na inwestycje dla tych, którzy już taką inwestycję wykonali. Tych, którzy zrobili to w pierwszym półroczu 2022 roku, czy w 2021, ale jeszcze nie złożyli wniosku.

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS OD 15 LIPCA

PM: Tak. Te przepisy nie działają wstecz. Beneficjenci – wnioskodawcy, którzy otrzymali już dofinansowania rozliczają się na dotychczasowych zasadach. Ta nowa metoda będzie obowiązywała dla osób, które złożą wniosek od 15 lipca bieżącego roku. Bo tak, jak powiedziałem, ważnym elementem jest tutaj umowa podpisana z wykonawcą, który będzie tę pracę realizował.

MD: Panie prezesie, a co z kryterium dochodowym? Wiele osób narzekało na to, że to kryterium ma bardzo nisko ustawione pułapy. Czy zmieniliście je, albo zamierzacie je zmienić w najbliższym czasie? Pensje wciąż rosną…

PM: Rzeczywiście Wiele osób takie sygnały zgłasza. My analizujemy oczywiście te dane, bo wszystkie zmiany muszą być podparte szczegółowymi obliczeniami i jesteśmy później przez różne instytucje kontrolowani dlaczego wydatkujemy środki publiczne przy takich, czy innych przyjętych założeniach. Ja tylko chciałbym zwrócić uwagę, że te progi dochodowe, bo one dotyczą części w zasadzie drugiej i trzeciej, choć ten próg dochodowy 100 tysięcy, który w ogóle wpuszcza do programu, również wymagałby pewnie rewizji – taką pracę wykonamy.

CZYTAJ TEŻ: CO Z CENAMI PRĄDU? (ROZMOWA)

Te progi dochodowe są korzystniejsze nawet w momencie, kiedy są przyznawane zasiłki przez ośrodki pomocy społecznej w gminach. Więc my mamy korzystniejsze progi dochodowe niż OPS przyznające zasiłki mieszkańcom poszczególnych gmin. Ale niemniej przyglądamy się. Przypomnę tylko, że w drugiej części – to jest 1564 zł i 2 tysiące 189 zł, patrząc na gospodarstwo wieloosobowe, jednoosobowe. W trzeciej części to jest 900 zł i 1260, również patrząc na gospodarstwo wielo i jednoosobowe. Będziemy to analizowali na ten moment te progi dochodowe obowiązują.

MD: Trzymamy kciuki, Panie prezesie, bo warto pamiętać, że przecież wszyscy zarabiamy więcej. Przynajmniej tak twierdzi Główny Urząd Statystyczny: w skali roku prawie 10% w całej gospodarce. Wracając jednak do popularności programu Czyste Powietrze: Czy w ostatnich tygodniach zauważyliście może jakieś zmiany, jeżeli chodzi o zainteresowanie beneficjentów?

PM: Na ten moment tygodniowo mniej więcej 4200 wniosków spływa do wojewódzkich funduszy. Inwestycje zostaną zrealizowane na łączną kwotę 8 miliardów 200 milionów złotych. Do beneficjentów trafiło już trzy i jedna dziesiąta miliarda złotych. Umów podpisanych jest na 6,6 miliarda złotych. To są olbrzymie kwoty. Cieszymy się, że przy tej sytuacji, która ma miejsce, przy tej sytuacji geopolitycznej i przy tych zawirowaniach z cenami nośników energii, właściwie ilość wniosków w programie czyste powietrze uległa tylko nieznacznemu obniżeniu. Patrząc na te dane z ubiegłego roku- 4200 wniosków tygodniowo to jest duża chęć Polaków do tego, żeby zmieniać własne gospodarstwa domowe pod kątem wymiany „kopciucha” na ten bardziej ekonomiczny, wysokosprawny. Zachęcamy do składania wniosków.

MD: A w konsekwencji również powietrze, którym oddychamy. I w którym żyjemy. Bardzo dziękuję za rozmowę. Paweł Mirowski, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, był naszym gościem. Dziękuję pięknie.
 
PM: Dziękuję bardzo.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PROGRAM CZYSTE POWIETRZE PLUS OD 15 LIPCA (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O planach uruchmienia produkcji samochodu elektrycznego Izera rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Zarembą, prezesem ElectroMobility Poland.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O nowych zasadach programu Mój Prąd rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Pawłem Mirowskim, wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnikiem...

POLSKA

Premier Mateusz Morawiecki w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą zarządzili spotkanie w Biura Bezpieczeństwa Narodowego i spraw obrony.

%d bloggers like this: