Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PROF. ŁUKASZ HARDT: BĘDĘ GŁOSOWAŁ WE WRZEŚNIU ZA PODWYŻKĄ STOPY PROCENTOWEJ O 15 PUNKTÓW BAZOWYCH

Czy już w tym miesiącu stopy procentowe w Polsce wzrosną? Członkowie Rady Polityki Pieniężnej spotkają się za tydzień w środę. A mają co analizować. Wskaźnik inflacji jest najwyższy od 20 lat.
Wczoraj w BIZNES24 prof. Eugeniusz Gatnar potwierdził, że będzie wnioskował za podniesieniem stóp o 15 pb. Za podwyżką jest także prof. Łukasz Hardt, który w wywiadzie dla ISB News powiedział, że spełnione zostały wszystkie warunki do rozpoczęcia w Polsce ostrożnej normalizacji polityki pieniężnej poprzez podwyżkę stopy referencyjnej o 15 pb.

PROF. ŁUKASZ HARDT: BĘDĘ GŁOSOWAŁ WE WRZEŚNIU ZA PODWYŻKĄ STOPY PROCENTOWEJ O 15 PUNKTÓW BAZOWYCH

„Na posiedzeniu wrześniowym będę głosował za podwyżką stopy procentowej. Optymalna w tym momencie jest sygnalna reakcja i podwyżka stopy procentowej o 15pb – to podtrzymuję i taki wniosek będę popierał na najbliższym posiedzeniu” powiedział profesor Łukasz Hardt.

Zdaniem członka RPP brak reakcji Rady i wstrzymywanie się z podniesieniem stóp procentowych teraz będzie skutkowało większą presją w przyszłości.

„Im dłużej Rada nie będzie reagowała, tym ryzyka będą coraz większe. Również ryzyko coraz większej reakcji po stronie polityki pieniężnej w przyszłości. Lepszą sytuacją jest reakcja wcześniejsza i łagodniejsza” – tłumaczył w wywiadzie dla ISB News członek RPP.

Jego zdaniem gospodarka odbudowuje się i nawet nadchodząca czwarta fala pandemii a wraz z nią ryzyko obostrzeń, będą miały mniejszy niż wcześniej wpływ na gospodarkę.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

BIZNES I POLITYKA

Jerzy Kropiwnicki, który wczoraj zakończył swoją kadencje w Radzie Polityki Pieniężnej ma już nową pracę. Został doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego ds. obserwacji i...

ŚWIAT

Cztery podwyżki stóp procentowych za oceanem prognozuje Goldman Sachs. Pierwsza miałaby nastąpić już w marcu. Powód? Przyspieszająca inflacja, która jest najwyższa od 40 lat...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

POLSKA

Komisja Finansów Publicznych na posiedzeniu, które rozpoczyna się o godzinie 11:00 zaopiniuje wnioski w sprawie wyboru członków Rady Polityki Pieniężnej. Głosowanie nad powołaniem dwóch...