Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

PROF. Ł. HARDT: BĘDĘ GŁOSOWAŁ WE WRZEŚNIU ZA PODWYŻKĄ STOPY PROCENTOWEJ O 15 PUNKTÓW BAZOWYCH

Czy już w tym miesiącu stopy procentowe w Polsce wzrosną? Członkowie Rady Polityki Pieniężnej spotkają się za tydzień w środę. A mają co analizować. Wskaźnik inflacji jest najwyższy od 20 lat.
Wczoraj w BIZNES24 prof. Eugeniusz Gatnar potwierdził, że będzie wnioskował za podniesieniem stóp o 15 pb. Za podwyżką jest także prof. Łukasz Hardt, który w wywiadzie dla ISB News powiedział, że spełnione zostały wszystkie warunki do rozpoczęcia w Polsce ostrożnej normalizacji polityki pieniężnej poprzez podwyżkę stopy referencyjnej o 15 pb.

„Na posiedzeniu wrześniowym będę głosował za podwyżką stopy procentowej. Optymalna w tym momencie jest sygnalna reakcja i podwyżka stopy procentowej o 15pb – to podtrzymuję i taki wniosek będę popierał na najbliższym posiedzeniu” powiedział profesor Łukasz Hardt.

Zdaniem członka RPP brak reakcji Rady i wstrzymywanie się z podniesieniem stóp procentowych teraz będzie skutkowało większą presją w przyszłości.

„Im dłużej Rada nie będzie reagowała, tym ryzyka będą coraz większe. Również ryzyko coraz większej reakcji po stronie polityki pieniężnej w przyszłości. Lepszą sytuacją jest reakcja wcześniejsza i łagodniejsza” – tłumaczył w wywiadzie dla ISB News członek RPP.

Jego zdaniem gospodarka odbudowuje się i nawet nadchodząca czwarta fala pandemii a wraz z nią ryzyko obostrzeń, będą miały mniejszy niż wcześniej wpływ na gospodarkę.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Dzień...

RYNKI

FED obniża prognozy wzrostu gospodarczego dla Stanów Zjednoczonych - ale jednocześnie sygnalizuje, że podwyżki stóp mogą nastąpić wcześniej, niż wcześniej oczekiwano.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

FX

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie doktorze. Jakie warunki powinny być spełnione, aby rozpocząć normalizację...