Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

COVID

PROF. FLISIAK PRZEWIDUJE WZROSTY ZAKAŻEŃ PO 15 WRZEŚNIA (WYWIAD)

Prof. Flisiak z Rady Medycznej przy Premierze przewiduje wzrost zakażeń po 15 września – czyli dwa tygodnie po rozpoczęciu roku szkolenego.

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: W pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego 2021-22 szkoły będą zachęcać uczniów i ich rodziców do szczepień przeciwko Covid-19. Szczepienie uczniów i pracowników szkół jest rekomendowane w wytycznych sanitarnych dla szkół obowiązujących od 1 września. O tym będę rozmawiał z profesorem Robertem Flisiakiem- prezesem Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych Szpitala Zakaźnego w Białymstoku, członka Rady Medycznej przy głównym doradcy premiera do spraw Covid-19. Dzień dobry panie profesorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


PROF. ROBERT FLISIAK: Dzień dobry.

MD: Jutro 1 września- tradycyjny powrót dzieci do szkół po wakacjach. Czy wierzy Pan w to, że w tych szkołach już uczniowie pozostaną? Że nie będą musieli wracać do nauki zdalnej?

RF: Obawiam się, że w pewnym momencie- spodziewam się, że to będzie przełom października i listopada, może się zdarzyć, że w niektórych powiatach będzie konieczne ograniczenie nauczania stacjonarnego przynajmniej dla niektórych klas, może niektórych szkół. Dotyczyło to będzie zapewne tych regionów, gdzie wyszczepialność jest najniższa. A więc przede wszystkim z Polski wschodniej.

MD: Panie profesorze, proszę przypomnieć: od jakiego wieku można szczepić dzieci objęte obowiązkiem szkolnym i którymi szczepionkami?

RF: Zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego w tej chwili mamy dopuszczone szczepionki dla dzieci powyżej 12 roku życia. To jest szczepionka mRNA- wszyscy wiemy która z nich. I w tym momencie dostęp do tej szczepionki z racji dużych dostaw, jakie miały miejsce w ostatnim czasie w przeszłości, zapasów jakie mamy jest szeroki. Praktycznie każdy w każdej chwili może się zaszczepić. Decyzja należy do rodziców w tym momencie.

MD: Należy ona do rodziców. Czy wierzy Pan w to, że uda się zaszczepić większą część dzieci? Pytanie, czy takie punktowe szczepienie tylko wybranych, tylko tych, których rodzice się na to zgadzają a nie masowe szczepienie może nas uchronić przed większą, bardziej bolesną czwartą falą?

RF: Oczywiście, że masowe szczepienia, z którymi zresztą tak naprawdę mamy do czynienia, one by były najlepsze. Ale pamiętajmy, że tak naprawdę mamy te masowe szczepienia, bo jeżeli spojrzymy na populację- nie całą Polski, tylko populację osób, które są uprawnione do szczepienia- czyli właśnie od 12 roku wzwyż, no to mamy już wyszczepienie na poziomie 55-56-ciu zapewne już dzisiaj procent. A więc można śmiało powiedzieć: większość populacji jest już zaszczepiona. Warto pamiętać, że ta najbardziej wrażliwa, czyli z zagrożeniem życia część populacji ma wyszczepienie na poziomie 70-80 proc.

Mówię tutaj o osobach w podeszłym wieku i to jest istotne, bo to zmniejsza ryzyko obciążeń systemu opieki zdrowotnej no i rozmiarów tego tragicznego żniwa, które obserwowaliśmy w ostatnim roku. Natomiast jeżeli chodzi o dzieci- nie sądzę aby wprowadzanie w tej chwili jakiegokolwiek przymusu zmieniło sytuację z punktu widzenia epidemiologicznego. Jeżeli rodzice boją się z jakiś nieracjonalnych względów zaszczepić swoje dziecko, no to powinni po prostu sami siebie zaszczepić, żeby chronić je i przerywać ten łańcuch, który może powstać, jeżeli dziecko ulegnie zakażeniu.

Inna sprawa to nauczyciele. Sytuacja nie jest aż tak zła. Około 70 proc. nauczycieli jest zaszczepionych a to oznacza, że te drogi, ryzyko rozprzestrzeniania się zakażenia w szkołach zostały w znaczącym stopniu ograniczone. Ale pamiętajmy, że to nie jest równomiernie rozłożone w całym kraju. To, co powiedziałem na początku: niestety duża część osób niezaszczepionych- to są rejony-  województwa Polski wschodniej i tam należy się spodziewać okresowych zamknięć nauczania stacjonarnego- przejścia na system hybrydowy. Lub całkowicie zdalny w wybranych szkołach, być może tylko w klasach.

MD: Te zamknięcia mogą rozpocząć się już w najbliższych tygodniach?

RF: Należy się liczyć, że patrząc na to, co się dzieje, na liczby dodatnich wyników; pamiętajmy, że to nie są zakażenia- to są dodatnie wyniki zidentyfikowane- te liczby, które mówimy. Widzimy, że te liczby idą, ta krzywa idzie tym schematem- ma ten sam kształt, jak w ubiegłym roku.

MD: Od jakich poziomów zamknięcia będą możliwe Pana zdaniem?

RF: To ogłosił już minister zdrowia, że lokalne lockdowny będą rozważane wtedy, kiedy liczba zachorowań, zakażeń- zidentyfikowanych przypadków przekroczy tysiąc. Ale zwrócić chcę uwagę na to, że idziemy tym samym szlakiem, co rok temu. Tylko dwa, trzy razy niżej dzięki szczepieniom, a to oznacza że po 15 września prawdopodobnie nastąpią wzrosty.

MD: Bardzo dziękuję Panie profesorze. Prof. Robert Flisiak – prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych był naszym gościem. Dziękuję bardzo.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

GPW

Po ponad 8 procent traciły akcje największych giełdowych spółek energetycznych PGE, Eneii i Tauronu. To efekt ogłoszenia planów nowych emisji i znacznego rozwodnienia akcjonariatu...

FINANSE OSOBISTE

O 15% wzrósł dziś kurs akcji deweloperskiej spółki Develia po informacji o wezwaniu do sprzedaży na 2/3 akcji spółki.

GPW

Pierwszy debiut na GPW, a konkretnie na alternatywnym rynku NewConnect. Road Studio rozpoczęło notowania z 27 procentową przeceną.

GPW

Potwierdziły się doniesienia mediów o tym, że węgierski MOL odkupi od Orlenu część stacji Lotosu po fuzji obu firm, a naftowy koncern Saudi Aramco...