Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PRODUKCJA W POLSCE WYSTRZELIŁA. CENY TEŻ. INFLACJA PPI JUŻ PRAWIE 15 PROCENT

Produkcja w Polsce wystrzeliła. W styczniu było o prawie 1/5 wyższa, niż przed rokiem – podał dziś Główny Urząd Statystyczny.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
Źródło: Pexels

Wzrost wyniósł dokładnie 19.2 procent rok do roku i był nie tylko wyższy, od oczekiwań analityków, ale również tempo wzrostu było wyższe, niż w grudniu. A to oznacza, że gospodarka wciąż się rozpędza.

CZYTAJ TEŻ – COVID – KONIEC OBOSTRZEŃ W MARCU?

Jeśli jest w tych danych coś, co nie budzi radości, to fakt, że najszybciej rosnie produkcja w mało nowoczesnych branżach – np. energetyce – o ponad 50 procent, czy w branży górniczej – o ponad 30 procent.

PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W POLSCE
PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA W POLSCE – TEMPO WZROSTU W UJĘCIU ROCZNYM

I tu ważna uwaga dla spostrzegawczych – tak, w obu tych branżach ceny rok do roku mocno wzrosły. Ale GUS obliczając zmianę produkcji przemysłowej liczy ją w cenach stałych. Co oznacza, że jest to realny wzrost, a nie zmiana wartości wynikająca z wysokiej inflacji. Przy czym liczony jest wyłącznie wolumen produkcji sprzedanej – więc np. w odróżnieniu od pomiaru PKB – produkcja do własnego magazynu nie jest brana pod uwagę.

INFLACJA PPI W POLSCE
INFLACJA PPI W POLSCE

Silny popyt ze strony klientów spowodował, że firmy przemysłowe miały sporo przestrzeni na podnoszenie cen. Rok do roku ceny produkcji przemysłowej wzrosły o 14.8 procent – i to również więcej, niż w grudniu, kiedy inflacja PPI wyniosła 14.2 procent.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PRODUKCJA W POLSCE WYSTRZELIŁA. CENY TEŻ. INFLACJA PPI JUŻ PRAWIE 15 PROCENT

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Główny Urząd Statystyczny poinformował , że w trzecim kwartale było więcej rejestracji i mniej upadłości firm w porównaniu z 2021 rokiem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w produkcji budowlano-montażowej w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z dr Damianem Kaźmierczakiem, głównym ekonomistą Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach produkcji przemysłowej w Polsce rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mariuszem Adamiakiem, dyrektorem strategii inwestycyjnych PKO Banku Polskiego.

POLSKA

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1,6 proc. –...

%d bloggers like this: