Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

PRÓBOWAŁ ZAGADAĆ USTAWĘ BIDENA WARTĄ 1.85 BLN DOLARÓW NA ŚMIERĆ. NAJDŁUŻSZA MOWA AMERYKI

Izba Reprezentantów USA przegłosowała w piątek wartą 1.85 biliona dolarów amerykańską ustawą o budowie infrastruktury. Ale wcześniej głosowanie ponad 8.5-godzinną mową próbował zablokować Kevin McCarthy, lider republikańskiej mniejszości w Izbie Reprezentantów. To było rekordowo długa przemowa w historii amerykańskiej polityki.

PRÓBOWAŁ ZAGADAĆ USTAWĘ BIDENA WARTĄ 1.85 BLN DOLARÓW NA ŚMIERĆ. NAJDŁUŻSZA MOWA AMERYKI
Kevin McCarthy lider mniejszości republikańskiej w Izbie Reprezentantów USA, w pierwszych minutach trwającego 8 godzin 32 minuty przemówienia

McCarthy rozpoczął swoje przemówienie w czwartek, 22 minuty przed dziewiąta wieczorem. A zakończył w piątek, krótko po piątej nad ranem. Około północy salę opuściła większość demokratów. McCarthy do próby zatrzymania bidenowskich wydatków na odbudowę dróg, mostów, budowę szerokopasmowej sieci internetowej, sieci energetycznych i przestawiania amerykańskiej gospodarki na zielone tory – wykorzystał procedurę „magic minute”. To odpowiednik senackiego filibustera, który pozwala speakerowi, oraz liderom większości i mniejszości w Izbie Reprezentantów przemawiać tak długo, jak zechcą.

McCarthy choć z upływem czasu robił coraz większe przerwy w swoim przemówieniu, to jednak zachował dobrą formę aż do samego rana. W odróżnieniu od pozostałych Republikanów, którzy mimo rotacyjnego zasiadania w rzędach za McCarthym – chwilami przysypiali.

PRÓBOWAŁ ZAGADAĆ USTAWĘ BIDENA WARTĄ 1.85 BLN DOLARÓW NA ŚMIERĆ. NAJDŁUŻSZA MOWA AMERYKI
Kevin McCarthy lider mniejszości republikańskiej w Izbie Reprezentantów USA, ostatnie minuty przemówienia

Poprzedni rekord – 8 godzin i 7 minut, ustanowiła Nancy Pelosi, przemawiając w 2018 roku przeciw ustawie Trumpa pozbawiającej prawa do legalnego pobytu w USA tzw. dreamersów, czyli dzieci nielegalnych immigrantów.

Pelosi przemawiała co prawda w dzień, co jest zapewne mniej męczące, niż nocny maraton. Ale w chwili wygłaszania swojego rekordowego przemówienia miała 77 lat. Kevin McCarthy w styczniu skończy 57 lat.

Magic minut i filibuster – obie te formy obstrukcji parlamentarnej Amerykanie nazywają niekiedy „talk act to death” – zagadaniem ustawy na śmierć. Tym razem owa taktyka się raczej nie powiedzie – Demokraci zamierzają w piątek uchwalić infrastructural bill. Z praktycznego punktu widzenia rekordowo długie przemówienia mogą jednak wpływać na proces uchwalania nawet kluczowych ustaw. Po pierwsze zwracają uwagę opinii publicznej na dyskutowany problem. A po drugiej – dają stronie stosującej obstrukcje więcej czasu targi z niezdecydowanymi parlamentarzystami.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PRÓBOWAŁ ZAGADAĆ USTAWĘ BIDENA WARTĄ 1.85 BLN DOLARÓW NA ŚMIERĆ. NAJDŁUŻSZA MOWA AMERYKI

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

FED skupi się na walce z inflacją oraz na maksymalizacji zatrudnienia, wynika z wystąpienia szefa FED przed komisją bankową senatu USA.

BIZNES I POLITYKA

Dane o inflacji PPI w maju pokazują wysokie ceny producentów w USA.

ŚWIAT

W oczekiwaniu na ruch amerykańskiego komitetu otwartego rynku inwestorzy pozbywają się niemal wszystkich aktywów - pikują giełdowe indeksy, rosną rentowności obligacji a rynku kryptowalut...

BIZNES I POLITYKA

W USA inflacja najwyższa od Reagana - w maju wyniosła 8.6%.

%d bloggers like this: