Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FINANSE OSOBISTE

PROBLEMATYCZNA PŁACA MINIMALNA

INFLACJA W POLSCE
foto: pixabay.com

Ile wynosić będzie pensja minimalna w 2024 roku? Tego nie wie nikt, ponieważ ustawodawca nie przewidział dwukrotnego podniesienia stawki w jednym roku.

Obecnie płaca minimalna wynosi 3490 zł brutto, a od 1 lipca 2023 r. wzrośnie do 3600 zł brutto. Jeszcze wyższy wzrost ma nastąpić w 2024 r., ale przepisy nie wskazują od jakiej kwoty należy liczyć podwyżkę – tej obowiązującej w pierwszym, czy drugim półroczu, czy też od kwoty średniorocznej.

Co więcej, zgodnie z przepisami, jeżeli najniższe wynagrodzenie w danym roku jest niższe od połowy przeciętnego wynagrodzenia z I kwartału, to pensję minimalną na następny rok zwiększa się dodatkowo o 2/3 wskaźnika prognozowanego wzrostu PKB. Nie wiadomo jednak którą kwotę należy porównywać z przeciętną pensją, jeśli w danym roku płacę minimalną podwyższano dwukrotnie.

CZYTAJ TEŻ: ZMIANY W ELASTYCZNYM CZASIE PRACY. NOWE PRAWA RODZICÓW DZIECI DO 8 ROKU ŻYCIA (ROZMOWA)

W zależności od różnych wariantów przyjętej podstawy pensja minimalna może wynieść od co najmniej 4246 zł do co najmniej 4320 zł. Różnica 76 złotych wydaje się niewielka, ale może być kluczowa dla stabilności funduszu płac.

Rząd ma przedstawić swoje propozycje dot. waloryzacji płacy minimalnej na kolejny rok do polowy czerwca. Proponowane przez rząd kwoty będą przedmiotem negocjacji z partnerami społecznymi. Negocjacje powinny zakończyć się w ciągu 30 dni od dnia otrzymania propozycji przez RDS.

Jeżeli w tym terminie Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości płacy minimalnej, wówczas decyzję w tym zakresie podejmie Rada Ministrów w drodze rozporządzenia.

PROBLEMATYCZNA PŁACA MINIMALNA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: