Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

PREZYDENT MACRON STRACIŁ WIĘKSZOŚĆ

Ugrupowanie Ensamble!
prezydenta Emmanuela Macrona straciło większość po zakończonych wczoraj drugą turą wyborach do obu izb francuskiego parlamentu.

PREZYDENT MACRON STRACIŁ WIĘKSZOŚĆ

Mimo utraty większości centrowa koalicja zmontowana przez prezydenta pozostaje największą siłą w parlamencie zachowując 245 z 577 mandatów. Do absolutnej większości zabrakło 44 miejsc.

Drugie miejsce ze stu trzydziestu jeden mandatami zajął lewicowy sojusz Nowa Ekologiczna i Społeczna Unia Ludowa kierowana przez skrajnie lewicowego Jeana-Luca Mélenchona.

Wreszcie, na końcu politycznego spektrum znalazła się skrajnie prawicowa partia Marine Len Pen, która zgromadziła rekordowe dla tego ugrupowania 89 mandatów.

W ten sposób Macron staje się pierwszym prezydentem Francji, który nie zdobył większości parlamentarnej od czasu reformy ordynacji wyborczej w 2000 roku. Jego koalicja będzie musiała poszukiwać sojuszników, najpewniej wśród deputowanych republikańskich, czyli prawicowego ugrupowania o korzeniach gaulleistowskich, którzy zdobyli 61 mandatów.

Podobnie jak w pierwszej turze wyborów na początku czerwca, niedzielne głosowanie charakteryzowało się niską frekwencją – na poziomie zaledwie 47%.
W planach legislacyjnych prezydenta Macrona zapowiedziano podniesienie wieku emerytalnego i działania na rzecz rozwoju gospodarczego, zaś w wymiarze międzynarodowym silniejszą integrację z Unią Europejską i wewnątrz niej. Aby to zrealizować, prezydent będzie musiał wkroczyć na nieznane sobie pole negocjacji i kompromisu po pięciu latach niekwestionowanej kontroli nad legislatywą.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Urzędujący prezydent Francji Emmanuel Macron ponownie zamieszka w Pałacu Elizejskim.

ŚWIAT

Emmanuel Macron wygrał pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji - wynika z danych z 99 okręgów wyborczych. Urzędujący prezydent Francji zdobył 27,6% głosów. Do...

Bez kategorii

Zwycięstwo Wiktora Orbana w wyborach parlamentarnych na opozycją. Koalicja Fidesz i KDNP czyli Chrześcijańsko-Demokratyczna Partia Ludowa zdobyły 54 procent głosów, a zjednoczona opozycja 34...

UE

Firmy Google i Facebook ukarane we Francji - powodem jest polityka związana z plikami cookies.

%d bloggers like this: