Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES I POLITYKA

PREZES ROSNIEFTU TEŻ STRACIŁ SWÓJ JACHT. KILKA GODZIN PO USMANOWIE

Prezes Rosnieftu też stracił swój jacht. Francja zajęła należący do Igora Sieczina jacht Amore Velo (z włoskiego – „szybka miłość”). To drugi jacht należący do rosyjskich oligarchów zajęty w ciągu ostatnich dwóch dni.

DILBAR JACHT ALISZERA USMANOWA
DILBAR - ZAJĘTY W HAMBURGU JACHT ALISZERA USMANOWA

Wcześniej pojawiła się informacja, że Niemcy zajęli jacht Aliszera Usmanowa – jednego z pięciu najbogatszych Rosjan. Według niemieckiej prasy wyceniany przez Bloomberga na prawie 600 milionów dolarów jacht cumował w porcie w Hamburgu.

Jacht o nazwie Dilbar powstał w 2016 roku i jest uznawany za szczyt luksusu. Pod względem długości jest piątym największym jachtem na świecie – od dziobu do rufy mierzy 156 metrów. Pod względem wyporności – trzecim, wypiera prawie 16 tysięcy ton wody. Posiada m.in. lądowisko dla helikopterów, oraz największy na świecie położony na jachcie basen. Stała załoga Dilbara składa się z ponad 80 osób.

ALISZER USMANOW I WŁADIMIR PUTIN
ALISZER USMANOW I WŁADIMIR PUTIN NA KREMLU / FOT. KREMLIN.RU


Aliszer Usmanow to jeden z najbogatszych Rosjan, przed inwazją jego majątek był szacowany na około 20 miliardów dolarów. Trudno powiedzieć jaka byłaby obecna wycena, po gigantycznym spadku wartości rubla i sankcjach, które dotkną również jego firmy. Jak większość rosyjskich oligarchów Usmanow jest surowcowym magnatem – wydobywa i przetwarza m.in. rudy metali szlachetnych i żelaza. Pieniądze z surowców inwestuje w media – jest właścicielem gazety Kommiersant. Jest również właścicielem Dynama Moskwa. Posiadał też prawie 1/3 udziałów w Arsenalu Londyn, ale sprzedał je 4 lata temu za ok. 700 milionów dolarów.

Jacht Igora Sieczina – byłego wicepremiera Rosji, a obecnie prezesa Rosnieftu, którego potęga została zbudowana na gruzach odebranego Michaiłowi Chodorkowskiemu (jednemu z nielicznych oligarchów, który nie chciał się ułożyć z Putinem) Jukosu – jest o połowę mniejszy, niż superjacht Usmanowa i mierzy od dziobu do rufy nieco ponad 85 metrów. W styczniu zacumował w jednej ze stoczni na południu Francji, gdzie do kwietnia miał przechodzić konserwację.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PREZES ROSNIEFTU TEŻ STRACIŁ SWÓJ JACHT. KILKA GODZIN PO USMANOWIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

Indie nie pójdą droga państw Zachodu i nie zrezygnują z zakupów rosyjskiej ropy. Jak powiedział tamtejszy minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar,Indie będą priorytetowo traktować...

BIZNES I POLITYKA

Embargo na ropę Putina weszło w życie - Unia Europejska liczy, że obetnie roczne przychody Rosji o ok. 50 miliardów dolarów. Ceny ropy w...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O sytuacji w Ukrainie rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z generałem Mieczysławem Bieńkiem, byłym zastępcą dowódcy NATO, Stowarzyszenie Euro-Atlantyckie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym jak udało się przywrócić porozumienie zbożowe w trakcie działań wojennych rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Janem Strzeleckim, analitykiem z PIE.

%d bloggers like this: