Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

PREZES NBP ZNOWU NA CENZUROWANYM. CZYM PODPADŁ ADAM GLAPIŃSKI?

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński ponownie nie znalazł uznania w oczach ekspertów magazynu „Global Finance”. W corocznym rankingu prezesów europejskich banków centralnych, za Glapińskim znaleźli się tylko szefowie narodowych banków Turcji i Białorusi.

PREZES NBP ZNOWU NA CENZUROWANYM. CZYM PODPADŁ ADAM GLAPIŃSKI?

Podobnie jak w poprzednich latach prezes NBP otrzymał notę C, czyli odpowiednik szkolnej trói.


Jak podał „Global Finance” w uzasadnieniu słabej noty szefa naszego banku centralnego, w ubiegłym roku odrzucał on obawy o inflację, pozostając gołębim, mimo że inne banki centralne zaczęły podnosić stopy procentowe – i to na długo przed złowieszczymi prognozami. I chociaż polski bank centralny systematycznie podnosił później stopę referencyjną, ale – tu cytat — „wygląda na to, że Adam Glapiński będzie musiał zrobić więcej” bo inflacja stale przyspiesza.

Spośród europejskich bankierów centralnych niższą ocenę (D) niż prezes NBP otrzymali jedynie Pavel Kallaur z Białorusi oraz Şahap Kavcıoğlu z Turcji.

CZYTAJ TEŻ: DALSZE CIĘCIE STÓP PROCENTOWYCH W TURCJI

Notę C obok Adama Glapińskiego zobaczyli również prezesi Banku Narodowego Rumunii oraz Banku Anglii. Na czele rankingu w regionie znalazł się natomiast szef banku centralnego Islandii.


Redakcja „Global Finance” nie przyznała oceny szefowej rosyjskiego banku centralnego Elvirze Nabiullinie – to z powodu wojny w Ukrainie.

GLAPIŃSKI VS. ZŁOTY

Wczorajsza konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego nie była pomyślna dla złotego. Nasza waluta traci i już niebawem nawet euro może dołączyć do klubu „wszystko po 5zł”.

Pozytywy we wczorajszym wystąpieniu prezesa RPP zauważył jednak Adam Fuchs, z walutomat.pl


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PREZES NBP ZNOWU NA CENZUROWANYM. CZYM PODPADŁ ADAM GLAPIŃSKI?

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: