Connect with us

Hi, what are you looking for?

OTOCZENIE MAKRO

PREZES NBP PO PÓŁTORA ROKU WRACA DO KONFERENCJI NA ŻYWO

Prezes NBP wreszcie na żywo opowie dlaczego jest przeciwny podnoszeniu stóp procentowych. W najbliższy czwartek, po raz pierwszy od marca 2020 roku, prof. Adam Glapiński spotka się z dziennikarzami tuż po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

NBP przestał spotykać się z dziennikarzami gdy w Polsce pojawiła się pandemia COVID-19, później konferencje wznowiono – ale w trybie on-line, a pytania do prezesa NBP trzeba było wysyłać z wyprzedzeniem.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP: SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

Z zapowiedzi konferencji przesłanej BIZNES24 przez biuro prasowe NBP nie wynika, by w konferencji miał uczestniczyć jakikolwiek inny, niż prezes NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej. W czerwcu Rada podjęła uchwałę z której wynika, że komunikat po posiedzeniu ma przedstawiać opinii publicznej wyłącznie prezes NBP, który przewodniczy posiedzeniom RPP. A w razie gdyby prezes NBP nie uczestniczył w posiedzeniu – ten z członków RPP, który prowadził dane posiedzenie. NBP tę zmianę tłumaczył – cytat – „dostosowaniem do praktyki wiodących banków centralnych”. Jednoosobowo komunikat po posiedzeniu Federal Open Market Comitee – czyli odpowiednika RPP w USA – przedstawia rzeczywiście Jerome Powell. Ale już zarząd Europejskiego Banku Centralnego pojawia się na konferencjach w co najmniej dwuosobowym składzie.

CZYTAJ TEŻ: PROF. E. GATNAR O SIERPNIOWEJ INFLACJI I GOSPODARCE (WYWIAD)

Możliwość zadania pytań więcej, niż jednej z głosujących osób jest cenna dla rynku – bo daje lepszy wgląd w układ sił wśród bankierów centralnych niż wówczas, gdy mówi tylko jedna, zawsze ta sama osoba.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest prof. Eryk Łon- członek Rady Polityki Pieniężnej. Panie...

USA

Amerykański bank centralny zdecyduje dziś o wysokości stóp procentowych za oceanem. Komunikat po posiedzeniu będzie ogłoszony o 20stej polskiego czasu.

Bez kategorii

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

OTOCZENIE MAKRO

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja - wynika z danych GUS. Sprzedaż w...