Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

PREZES NBP ADAM GLAPIŃSKI WRACA DO KONFERENCJI NA ŻYWO

Prezes NBP wreszcie na żywo opowie dlaczego jest przeciwny podnoszeniu stóp procentowych. W najbliższy czwartek, po raz pierwszy od marca 2020 roku, prof. Adam Glapiński spotka się z dziennikarzami tuż po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Inflacja NBP
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

NBP przestał spotykać się z dziennikarzami gdy w Polsce pojawiła się pandemia COVID-19, później konferencje wznowiono – ale w trybie on-line, a pytania do prezesa NBP trzeba było wysyłać z wyprzedzeniem.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA NIE ZWOLNI. NBP: SZYBKO PRZYBYWA PIENIĘDZY W GOSPODARCE

Z zapowiedzi konferencji przesłanej BIZNES24 przez biuro prasowe NBP nie wynika, by w konferencji miał uczestniczyć jakikolwiek inny, niż prezes NBP, członek Rady Polityki Pieniężnej. W czerwcu Rada podjęła uchwałę z której wynika, że komunikat po posiedzeniu ma przedstawiać opinii publicznej wyłącznie prezes NBP, który przewodniczy posiedzeniom RPP. A w razie gdyby prezes NBP nie uczestniczył w posiedzeniu – ten z członków RPP, który prowadził dane posiedzenie. NBP tę zmianę tłumaczył – cytat – „dostosowaniem do praktyki wiodących banków centralnych”. Jednoosobowo komunikat po posiedzeniu Federal Open Market Comitee – czyli odpowiednika RPP w USA – przedstawia rzeczywiście Jerome Powell. Ale już zarząd Europejskiego Banku Centralnego pojawia się na konferencjach w co najmniej dwuosobowym składzie.

CZYTAJ TEŻ: PROF. E. GATNAR O SIERPNIOWEJ INFLACJI I GOSPODARCE (WYWIAD)

Możliwość zadania pytań więcej, niż jednej z głosujących osób jest cenna dla rynku – bo daje lepszy wgląd w układ sił wśród bankierów centralnych niż wówczas, gdy mówi tylko jedna, zawsze ta sama osoba.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Inflacja w styczniu niższa, dzięki Tarczy i Polskiemu Ładowi - mówi w BIZNES24 Łukasz Czernicki, główny ekonomista Ministerstwa Finansów. Niższa, niż 10 procent w...

BIZNES I POLITYKA

Jerzy Kropiwnicki, który wczoraj zakończył swoją kadencje w Radzie Polityki Pieniężnej ma już nową pracę. Został doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego ds. obserwacji i...

OTOCZENIE MAKRO

Pensje w Polsce nie rosły w takim tempie od 2008 roku. Brak chętnych pracy i inflacja – która winduje oczekiwania płacowe – przycisnęły firmy...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.