Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PREZES NBP OBRONIŁ GOTÓWKĘ. FIRMY NADAL BĘDĄ MUSIAŁY JĄ PRZYJMOWAĆ

Firmy nadal będą musiały przyjmować gotówkę od klientów – ale nie więcej, niż wartość średniej krajowej pensji. Posłowie poparli zgłoszoną przez prezydenta poprawkę do projektu ustawy o usługach płatniczych.

Inflacja NBP
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Przygotowany przez rząd projekt ustawy umożliwiał firmom całkowitą rezygnację z przyjmowania gotówki. Do takiego rozwiązania przez Ministerstwo Finansów, które w obrocie gotówkowym widzi jedno z najczęstszych źródeł unikania podatków. Chodzi o sytuacje, w których sprzedawca przyjmuje zapłatę – ale nie nabija ich na kasę fiskalną. W przypadku płatności kartą czy przelewem informacja o transakcji pozostaje w danych bankowych, więc fiskus ławo ją odnajdzie.


Ale z likwidacją gotówki walczy prezes NBP. Adam Glapiński zarzuca swojemu sąsiadowi Tadeuszowi Kościńskiemu – Ministerstwo Finansów i NBP znajdują się po przeciwnej stronie ul. Świętokrzyskiej w centrum Warszawy – że znosząc obowiązek przyjmowania gotówki przez sprzedawców doprowadziłby do wykluczenia osób, które nie posiadają kart płatniczych z udziału w obrocie gospodarczym. Prezes NBP nie ma jednak inicjatywy ustawodawczej, dlatego Adam Glapiński o złożenie poprawki do projektu ustawy poprosił prezydenta Andrzeja Dudę.

CZYTAJ TEŻ: WEDŁUG NBP DWUCYFROWA INFLACJA ZOSTANIE NA DŁUŻEJ

Teraz zmianami zajmie się Komisja Finansów Publicznych i po jej rekomendacji projekt trafi pod głosowanie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wydarzeniach w Sejmie dotyczących głosowania nad wotum zaufania dla rządu rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z doktorem Mateuszem Zarembą, politologiem z Uniwersytetu SWPS.

INNE

W przyjętym właśnie oficjalnie planie finansowym banku centralnego na 2024 r. prognozowana jest gigantyczna strata. Według wstępnych szacunków może być rekordowa i sięgnąć nawet...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej i również o kondycji polskiej gospodarki rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem Rady Polityki Pieniężnej.

PODATKI

Rząd Mateusza Morawieckiego się niezatrzymuje. Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie projekt nowelizacji ustawy podatkowej. Znajdują się w niej korzystne rozwiązania dla przedsiębiorców. Zmiany, które proponuje...

%d