Connect with us

Hi, what are you looking for?

FIRMA

PREZES NBP OBRONIŁ GOTÓWKĘ. FIRMY NADAL BĘDĄ MUSIAŁY JĄ PRZYJMOWAĆ

Firmy nadal będą musiały przyjmować gotówkę od klientów – ale nie więcej, niż wartość średniej krajowej pensji. Posłowie poparli zgłoszoną przez prezydenta poprawkę do projektu ustawy o usługach płatniczych.

Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Przygotowany przez rząd projekt ustawy umożliwiał firmom całkowitą rezygnację z przyjmowania gotówki. Do takiego rozwiązania przez Ministerstwo Finansów, które w obrocie gotówkowym widzi jedno z najczęstszych źródeł unikania podatków. Chodzi o sytuacje, w których sprzedawca przyjmuje zapłatę – ale nie nabija ich na kasę fiskalną. W przypadku płatności kartą czy przelewem informacja o transakcji pozostaje w danych bankowych, więc fiskus ławo ją odnajdzie.


Ale z likwidacją gotówki walczy prezes NBP. Adam Glapiński zarzuca swojemu sąsiadowi Tadeuszowi Kościńskiemu – Ministerstwo Finansów i NBP znajdują się po przeciwnej stronie ul. Świętokrzyskiej w centrum Warszawy – że znosząc obowiązek przyjmowania gotówki przez sprzedawców doprowadziłby do wykluczenia osób, które nie posiadają kart płatniczych z udziału w obrocie gospodarczym. Prezes NBP nie ma jednak inicjatywy ustawodawczej, dlatego Adam Glapiński o złożenie poprawki do projektu ustawy poprosił prezydenta Andrzeja Dudę.

Teraz zmianami zajmie się Komisja Finansów Publicznych i po jej rekomendacji projekt trafi pod głosowanie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

PODATKI

Zmiany podatkowe w ramach polskiego ładu przegłosowane w komisji finansów publicznych.

FINANSE OSOBISTE

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Naszym gościem jest Maciej Samcik z portalu Subiektywnie o Finansach. Dzień...

FX

Czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych na Węgrzech umocniła forinta, ale nieznacznie. Główna stopa procentowa na Węgrzech będzie od jutra wynosić 1.65%.

FX

TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ 16.09.2021 NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24 MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Panie doktorze. Jakie warunki powinny być spełnione, aby rozpocząć normalizację...