Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

PREZES NBP OBRONIŁ GOTÓWKĘ. FIRMY NADAL BĘDĄ MUSIAŁY JĄ PRZYJMOWAĆ

Firmy nadal będą musiały przyjmować gotówkę od klientów – ale nie więcej, niż wartość średniej krajowej pensji. Posłowie poparli zgłoszoną przez prezydenta poprawkę do projektu ustawy o usługach płatniczych.

Inflacja NBP
Prezes NBP Adam Glapiński / FOT.: NBP

Przygotowany przez rząd projekt ustawy umożliwiał firmom całkowitą rezygnację z przyjmowania gotówki. Do takiego rozwiązania przez Ministerstwo Finansów, które w obrocie gotówkowym widzi jedno z najczęstszych źródeł unikania podatków. Chodzi o sytuacje, w których sprzedawca przyjmuje zapłatę – ale nie nabija ich na kasę fiskalną. W przypadku płatności kartą czy przelewem informacja o transakcji pozostaje w danych bankowych, więc fiskus ławo ją odnajdzie.


Ale z likwidacją gotówki walczy prezes NBP. Adam Glapiński zarzuca swojemu sąsiadowi Tadeuszowi Kościńskiemu – Ministerstwo Finansów i NBP znajdują się po przeciwnej stronie ul. Świętokrzyskiej w centrum Warszawy – że znosząc obowiązek przyjmowania gotówki przez sprzedawców doprowadziłby do wykluczenia osób, które nie posiadają kart płatniczych z udziału w obrocie gospodarczym. Prezes NBP nie ma jednak inicjatywy ustawodawczej, dlatego Adam Glapiński o złożenie poprawki do projektu ustawy poprosił prezydenta Andrzeja Dudę.

Teraz zmianami zajmie się Komisja Finansów Publicznych i po jej rekomendacji projekt trafi pod głosowanie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

Kredyty znowu podrożeją choć nie tak mocno jak oczekiwał rynek. Rada Polityki Pieniężnej podniosła bowiem główną stopę procentową o 75 pkt bazowych. Od dziś...

POLSKA

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego wzrost inflacji konsumenckiej w marcu spowodowany był przez ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji zbrojnej przeciw Ukrainie.

Bez kategorii

6.9% rok do roku wyniosła polska inflacja bazowa w marcu NBP.

POLSKA

W południe posłowie sejmowej komisji finansów publicznych będą oceniać prezydencki wniosek dotyczący powołania Adama Glapińskiego na drugą kadencję. Według doniesień medialnych, dziś także odbędzie...

%d bloggers like this: