Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FX

PREZES NBP BĘDZIE TERAZ UMACNIAĆ ZŁOTEGO. ALE TO NIE TAKIE ŁATWE, JAK OSŁABIANIE

NBP teraz będzie umacniać złotego – wynika ze słów prezesa Adama Glapińskiego dla PAP. Czy to przyznanie, że akcja osłabiania polskiej waluty dolała oliwy do ognia inflacji?

KONFERENCJA GLAPIŃSKIEGO
ADAM GLAPIŃSKI, PREZES NBP

Prezes Glapiński w opublikowanym wieczorem wywiadzie mówi Polskiej Agencji Prasowej m.in. „Najważniejszym priorytetowym celem NBP jest obecnie jak najszybsze znaczące obniżenie inflacji. Dlatego też w obecnej sytuacji gospodarczej umocnienie złotego byłoby spójne z zacieśnieniem polityki pieniężnej, którego dokonujemy i wspierałoby obniżenie inflacji”. Chodzi o to, co krytykowani przez prezesa NBP ekonomiści wskazywali od dawna – skoro duża część inflacji to skutek wzrostu cen ropy, a ropę kupujemy płacąc w dolarach – to pomysł, żeby politka NBP osłabiania złotego oznaczała import inflacji.

Umacnianie złotego przez NBP może jednak nie być tak łatwe, jak osłabianie. Dlaczego? Bo trzeba do tego używać rezerw walutowych, których wartość jest skończona.

Osłabianie waluty przez bank centralny polega na sprzedawaniu na rynku walutowym dużej ilości własnej waluty – czyli w naszym przypadku złotego. Bank centralny ma nieograniczone ilości własnej waluty – bo sam ją tworzy. Może więc interweniować dowolnie na rynku – oczywiście mając świadomość, że nadmierne drukowanie pieniędzy prowadzi do wzrostu inflacji. W przypadku umacniania złotego trzeba skupować go na rynku – płacąc np. dolarami, czy euro. A walut obcych bank centralny nie ma dowolnej ilości. Na koniec października 2021 roku NBP miał rezerwy warte 144 miliardy euro. Po raz ostatni, kiedy NBP umacniał złotego – za czasów prezesa Marka Belki – oprócz rezerw walutowych używał do tego pieniędzy przesyłanych do Polski z Brukseli. Zwykle wymiana unijnych euro na złote odbywa się poza rynkiem Forex, żeby nie wpływała na wartość złotego. Problem w tym, że obecnie Polsce grozi całkowite zamrożenie unijnych funduszy związane ze sporem o to, czy w Polsce obowiązują rządy prawa.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PREZES NBP BĘDZIE TERAZ UMACNIAĆ ZŁOTEGO. ALE TO NIE TAKIE ŁATWE, JAK OSŁABIANIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FINANSE OSOBISTE

Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku. To dobra wiadomość dla zmęczonych inflacją — wyraźnie ubywa paliwa do wzrostu cen.

FINANSE OSOBISTE

Kończy się paliwo dla inflacji. Pieniędzy w Polsce przybywa najwolniej od września 2017 roku - wynika z opublikowanych dziś danych NBP.

FINANSE OSOBISTE

Stopy NBP na razie bez zmian. Wiadomo jednak jak wyglądały głosowania w grudniu.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O decyzji Rady Polityki Pieniężnej rozmawiał Roman Młodkowski z BIZNES24 z profesorem Henrykiem Wnorowskim, członkiem RPP.

%d bloggers like this: