MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Powstała Polska Rada Przedsiębiorców. Jej głównym celem będzie poprawa warunków prowadzenia biznesu i podniesienie innowacyjności. Ale nie tylko. Założyciele liczą, że rządzący wykorzystają ich doświadczenie. Z nami jest szef tejże rady, Rafał Brzoska, założyciel i prezes zarządu InPost S.A. Dzień dobry Panie prezesie.
RAFAŁ BRZOSKA, INPOST S.A., POLSKA RADA PRZEDSIĘBIORCÓW: Dzień dobry, witam wszystkich serdecznie.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
MD: Po co nam kolejny samorząd przedsiębiorców, skoro już mamy ich kilka? Zresztą Pan jest chyba we wszystkich z tych organizacji przedsiębiorców to, po co nam kolejny organ?
RB: Właśnie, panie redaktorze od razu prostuję: to nie jest kolejny organ, to jest ciało doradcze przy największej i najbardziej sprawczej tak naprawdę organizacji przedsiębiorców, czyli przy Pracodawcach RP. Mówimy o powołaniu dodatkowego ciała przy tej organizacji skupiającego pokolenie takie jak moje, czyli czterdziestolatków, którzy budowali swoje biznesy od zera, którzy widzą potrzebę zmian w polskiej gospodarce. Co więcej, którzy kierują się patriotyzmem gospodarczym, którzy widzą potrzebę pomagania innym, ale również zmieniania kraju na lepsze.
I teraz pytanie, czy rządzący będą chcieli czerpać z tych doświadczeń – to już jest kwestia oczywiście wtórna. Natomiast chcemy wprowadzić zupełnie nową jakość, zupełnie nową dynamikę, zajmować się problemami naprawdę strukturalnie poprawiającymi konkurencyjność polskiej gospodarki. I taka jest nasza rola. Ja zgodziłem się przewodniczyć, przynajmniej przez jakiś czas, temu ciału doradczemu, bo grono liderów jest duże i to jest zawsze team work. To nie jest organizacja Rafała Brzoski. To jest tak, jak podkreślam – organizacja, która wspiera Pracodawców RP i wszystkich przedsiębiorców.
MD: Mówi Pan o innym podejściu, o tym głosie pokolenia tych, którzy zbudowali swój majątek w latach już 90, a więc głosie pokolenia, które nie jest tym, które zarabiało czy budowało majątek np. na prywatyzacjach. Czym się różni to podejście, o którym Pan powiedział między tym pokoleniem naszym w zasadzie, a pokoleniem tych, którzy dorobili się wielkich majątków właśnie na procesie np. prywatyzacji majątku państwowego?
RB: Myślę, że to jest strukturalna zmiana. Proszę zwrócić uwagę, że wizerunek polskiego przedsiębiorcy bardzo często wprost jest linkowany z trudnymi czasami niekoniecznie kryształowo czystymi, właśnie związanymi z transformacją ustrojową, właśnie związanymi z prywatyzacjami. A pokolenie nasze zaczynało w latach dwutysięcznych. Ja zaczynałem osobiście, będąc studentem w 1999 roku. I własnymi rękoma zaczynałem jak moje koleżanki i koledzy prowadzić ten biznes.
Każdy z nas w innym segmencie, każdy z nas trochę inaczej, ale mieliśmy jeden mianownik wspólny: zaczynaliśmy absolutnie od zera i byliśmy narażeni od razu na konkurencję z tymi, którzy już mieli czas 10-15 lat przed nami, budować swoje imperia biznesowe. A jednak nam się udało. I to jest kwestia doświadczenia, uporu, motywacji, świeżego spojrzenia na to, co jest ważne w życiu. I myślę, że to jest właśnie to, co nas odróżnia.
Co oczywiście w żaden sposób nie chciałbym stygmatyzować starszych koleżanek i kolegów, bo nie o to chodzi, ale myślę, że wszyscy musimy sobie jasno powiedzieć, że polski biznes dzisiaj cały czas ma twarz nie pokolenia czterdziestolatków budujących swoje biznesy od zera, ale niestety bardzo często bezpośrednio powiązany ten wizerunek jest z patologiami związanymi chociażby właśnie niestety, ale z prywatyzacją.
MD: Ciekawe co przedstawicie. Macie już gotowe projekty, rozwiązania, jakieś sposoby na poprawienie tej innowacyjności, klimatu dla przedsiębiorców? Gotowe projekty, które możecie przynieść do rządu. I pytanie czy w jaki sposób rząd, czy władza miałaby słuchać tej grupy przedsiębiorców?
RB: Panie redaktorze, powołaliśmy to ciało dosłownie w poniedziałek. Ale plan jest bardzo jasny i czytelny i zapraszamy do realizacji tego planu absolutnie każdego, komu dobro polskiej gospodarki i Polski samej jest bliskie. Powołaliśmy 10 zespołów w różnych obszarach. I to jest bardzo ważne, że każdy z nas ma doświadczenie w jakimś obszarze i skupiamy ludzi, którzy znając się na pewnych obszarach i zaraz wymienię, jakich.
Przykładowo: kwestie elektromobilności, digitalizacji, kwestie technologii dronowych, kwestie cyberbezpieczeństwa, kwestie związane np. z opieką zdrowotną czy opieką senioralną, kwestie związane z handlem detalicznym, e-commercem i logistyką, kapitałem ludzkim – to są elementy, które są dzisiaj kluczowe dla rozwoju nowoczesnej gospodarki.
Niestety (i to nie jest tylko kwestia Polski) w bardzo wielu krajach dzisiaj odstajemy legislacyjne od tego, co dzieje się chociażby w Azji. W Azji w ciągu sześciu miesięcy w Chinach przyjęte będą przepisy umożliwiające transport dronowy, osobowy. Tak, osobowy. My w Europie mówimy o transporcie paczki. W Chinach powstały drony, które transportują ludzi. W Chinach dzisiaj w Shenzhen można zamówić autonomiczną taksówkę.
Dzisiaj Europa jest niegotowa na starcie z Azją, a zwłaszcza z Chinami, jeżeli chodzi o nowoczesne technologie. I teraz przede wszystkim wynika to z barier legislacyjnych. My chcielibyśmy, żeby polski rząd, polscy politycy ponad podziałami wspierali absolutnie wszystkie dobre pomysły, które poprawią naszą konkurencyjność, poprawią konkurencyjność polskich firm również w starciu z firmami zagranicznymi, również tymi, które już funkcjonują w Unii Europejskiej, które są znacznie często większe i znacznie bardziej otoczone protekcjonizmem państwowym.
Więc chcemy dokonywać zmian nie dla siebie, nie dla konkretnej branży, nie dla konkretnego biznesu. Chcemy poprawiać warunki funkcjonowania wszystkich firm. Tych, które powstały wczoraj, 10 lat temu, 20 lat temu i tych, które młodzi ludzie założą jutro. I na tym polega ta różnica. I proszę się spodziewać w ciągu myślę, najbliższych dwóch miesięcy, takich dziesięciu quick winów w każdym z tych zespołów, które przedstawimy rządzącym. Ale to nie my jesteśmy rządem, parlamentem i prezydentem. Jeżeli te pomysły nie znajdą uznania, nie znajdą zainteresowania w bieżącej sytuacji politycznej, trudno.
Natomiast wydaje mi się, że pokazywanie tego, że Polska potrafi i polscy przedsiębiorcy myślą o kraju zupełnie inaczej, niż to się do tej pory wydawało, samo w sobie już jest dużą zmianą jakościową.
MD: No, ale Pan, Panie prezesie, biorąc pod uwagę skalę Waszej działalności, to zdobycie podpisów wymaganych do złożenia inicjatywy obywatelskiej, ustawodawczej też raczej nie będzie problemem w tej kadencji.
RB: I dokładnie tak do tego podchodzimy. Dokładnie tak do tego podchodzimy.
MD: Super, z tych wszystkich tematów, o których Pan powiedział, skupił się Pan na dronach między innymi. No rozumiem, bo to też taka też branża. Zresztą wyście, o ile pamiętam, 800 mln przesyłek przeprocesowali w minionym roku 2023. Jeżeli ten szacunek jest zgodny z prawdą.
RB: To prawda. Ponad 800 milionów.
MD: W takim razie, który z tych obszarów Pana zdaniem jest najbardziej wizjonerski, czy najbardziej ma największy potencjał dla Polski?
RB: Moim zdaniem niewątpliwie cyberbezpieczeństwo, digitalizacja, tak naprawdę wszystkie technologie, które poprawiają życie całemu społeczeństwu. Wyobraźmy sobie, że dzisiaj mamy wspaniałą platformę, na której można budować. Mamy platformę mObywatel, która może nie jest doskonała, ale już przez bardzo wielu, również przez COVID, została zaadaptowana i jest używana.
I teraz na tej bazie, na tej platformie należy budować. Nie należy wymyślać nowych rzeczy. Można dodawać kolejne komponenty… Proszę sobie wyobrazić, że w swoim mObywatelu dostaje pan z automatu wszystkie wyniki chociażby badań diagnostycznych. Idzie pan, pobierają panu krew, nie musi pan się nigdzie logować, nie musi pan odbierać tych wyników. Po prostu ma je pan w swojej platformie, która jest spersonalizowana, która jest dobrze zaszyfrowana, która jest po prostu bezpieczna. I ma pan tam całą historię swoich badań na potrzeby każdej możliwej kolejnej wizyty u kolejnego specjalisty.
To są małe, proste rzeczy umożliwiające nam uproszczenie wielu procedur, obniżenie ich kosztów, poprawy wygody mieszkańców. Ja bardzo dużą wagę przywiązuję do customer experience w swoim biznesie. Ale chciałbym, żebyśmy my wszyscy i całe nasze państwo myślało podobnie. 38 milionów obywateli zasługuje na to, żeby było wygodnie, dobrze, tanio i wydajnie.
MD: A skoro już jesteśmy, zbliżamy się do godziny (powoli) dziewiątej. Wczoraj Integer, czyli InPost na giełdzie w Amsterdamie: 13 euro 95 centów. I tą informacją kończymy rozmowę z Rafałem Brzoską, prezesem, założycielem firmy InPost i szefem Polskiej Rady Przedsiębiorców, która powstała w ostatni poniedziałek. Będziemy trzymać rękę na pulsie, obserwować co tam tworzy się w tych grupach roboczych. Bardzo dziękuję Panie prezesie za rozmowę.
RB: Bardzo dziękuję. Serdecznie pozdrawiam.
Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Kup dostęp online do telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV