ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Połączymy się z naszym gościem: Krzysztofem Domareckim – przewodniczącym rady nadzorczej i głównym akcjonariuszem Seleny FM. Witam bardzo serdecznie.
KRZYSZTOF DOMARECKI, SELENA FM: Dzień dobry Panie redaktorze, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Trochę duzi polscy przedsiębiorcy – tacy jak Pan, ostatnio próbują robić dla polskiego miksu energetycznego. To jest poczucie misji? Czy to jest próba zarobienia pieniędzy na rynku, na którym ceny bardzo gwałtownie rosną?
KD: Zmiany w układzie energetycznym Polski są takie, że po 70 latach monopolu państwowego kierunek jest taki, że około 20 do 30 proc. energii w Polsce będzie wytwarzane przez podmioty prywatne. Pozostałe 60-70 dalej będzie pewnie w rękach państwowych. I my jesteśmy jedną z tych firm. Przy czym nasz projekt, nasz pomysł na to wytwarzanie energii – to jest wszystkim pomysł ulżenia naszym kolegom z przemysłu.
Weźmy pod uwagę, że Selena od 15 lat obsługuje dachy przemysłowe i dachy logistyczne. I jedyne co teraz dodatkowo robimy, to po prostu na te dachy oprócz tego, że zawsze zajmowaliśmy się hydroizolacją i konstrukcją, będziemy również dostawiali panele fotowoltaiczne.
SELENA FM – NOWY PRODUKT
RM: Ale będziecie też w jakiś sposób oprócz instalacji zarządzali tym, co one produkują? Czy to pozostanie w gestii innych podmiotów, być może tych, które po prostu będą miały na dachach te panele?
KD: Oto nasz nowy produkt pod tytułem: kompletny dach energetyczny, jest produktem, który obejmuje przede wszystkim kwestie konstrukcyjne dachu. Bo pamiętajmy, że 80% dachów w Europie nie nadaje się (mówię o dachach przemysłowych) do instalacji fotowoltaicznych ze względu na to, że te dachy były projektowane na inne obciążenia.
Po drugie zajmujemy się kompleksowo hydroizoalacjami, producentem hydroizolacji jesteśmy od 15 lat. I sprzedajemy je w Polsce, w Europie i na całym świecie. I dodatkowo również będziemy oferowali instalacje fotowoltaiczne. Wszystko to razem, w jednym projekcie i w jednym produkcie i razem z gwarancją 15 letnią. M.in. w ten sposób chcemy rozwiązać dwa zasadnicze problemy.
Pierwszy problem, to jest taki, że przemysł coraz bardziej będzie potrzebował zielonej energii, względnie niedrogiej. A jak wiadomo energia na świecie drożeje, w Polsce również. Po drugie: dotychczas oferowanie tego typu rozwiązań dla przemysłu napotykało na kłopot polegający na tym, że instalatorzy instalacji fotowoltaicznych bardzo często niszczyli dachy przemysłowe, które później przeciekały po takiej instalacji. I nie wiadomo było kto był winny. Czy ten, kto zamontował dach czy ten, kto zamontował fotowoltaikę. My to wszystko chcemy oferować razem, w jednym pakiecie.
SELENA FM – CO W TYM ROKU
RM: Brzmi to bardzo interesująco. A proszę mi powiedzieć jak Pan ocenia ten rok? Na Państwa konferencji prasowej pojawiło się takie zdanie wypowiedziane przez Pana, że to będzie rok bardzo wysokich cen surowców. Uda się przerzucić te wysokie koszty na odbiorców produktów? Czy one jednak będą „wyjadać” marże Seleny i firm podobnych do Was?
KD: Doświadczenie poprzedniego roku jest takie, że niestety nie uda się przerzucić kompletnie wszystkich, czy tam całości wzrostu kosztów surowców. Natomiast niewątpliwie będzie to rok dalej bardzo drogich surowców. Z tego powodu, że na całym świecie mamy bardzo dobrą koniunkturę. Ta koniunktura jeszcze potrwa. Moim zdaniem potrwa przynajmniej 30 lat, nawet jeśli będą po drodze jakieś tam zawirowania przejściowe.
Pamiętajmy, że cały świat, zwłaszcza ten świat – Azja, Afryka, obie Ameryki – Ameryka Południowa zwłaszcza- to jest świat ludzi, którzy chcą żyć lepiej i którzy już nauczyli się przez ostatnie 15-20 lat podnosić poziom swojej zamożności. Ale jednocześnie ich obecny poziom jest taki, jaki my, jako Polska mieliśmy w roku ’90 albo jeszcze być może w latach 80. Więc ja spodziewam się, że przez najbliższe 30 lat popyt na wszystko, również na surowce będzie duży. A inflacja nam szybko nie odpuści.
RM: Jesteście firmą o globalnym zasięgu, więc jestem ciekaw na ile np. w Europie inaczej się w tej chwili prowadzi biznes, niż choćby w Ameryce Południowej, np. czy w Stanach Zjednoczonych? Czy problemy są podobne wszędzie, na całym świecie? Czy gdzieś jest łatwiej?
SELENA FM – ŚWIAT SIĘ ROZPADA NA CZĘŚCI
KD: Rzeczywiście świat się rozpada na części. Z jednej strony globalizacja jest takim spoiwem bardzo silnym. Bo bardzo ciężko jest rozerwać te wszystkie więzi gospodarcze, które zbudowaliśmy przez ostatnie 30 lat na całym świecie. Mówię my jako świat, my jako gospodarka- poszczególne państwa. Ale z drugiej strony poszczególne bloki rozwijają się w sposób bardzo odmienny i coraz bardziej odmienny.
Europa jest strasznie przeregulowana i tu się coraz trudniej rozwija przemysł, rozwija produkcję. Zarówno Azja jak i Ameryka Południowa są pod tym względem łatwiejsze. Ale z drugiej strony tam występują inne problemy, takie jak: bardzo często niższa jakość usług, czy niższa jakość aparatu państwowego- obsługi państwowej. Więc wszędzie są jakieś problemy, ale one są coraz bardziej odmienne od siebie.
CZYTAJ TEŻ: KIEDY SPADNIE INFLACJA – PYTAMY PROF. GATNARA (ROZMOWA BIZNES24)
RM: Mam jeszcze takie pytanie na koniec naszej krótkiej „newsowej” rozmowy, dotyczące kwestii takich kapitałowo-technicznych: 29 grudnia rozliczyliście – Selena FM rozliczyła skup akcji własnych. Było kilka różnych możliwości przewidzianych co z tymi akcjami dalej będzie się działo. Czy zapadła decyzja? Czy zostaną umorzone? Czy zostaną wykorzystane do późniejszej odsprzedaży? Czy jest już jakaś wizja zakończenia tego procesu?
KD: Decyzję w tej sprawie podejmiemy zapewne w 2023, lub 2024 roku. Na to jeszcze mamy sporo czasu, na razie kupiliśmy milion 200 tysięcy sztuk akcji. Natomiast to, co jest dla nas najważniejsze- to skupiamy się na razie raczej na rozwoju. Po naszej konferencji prasowej prezentującej konkretnych dach energetyczny dostaliśmy całą lawinę zapytań.
Przemysł w Polsce, zwłaszcza firmy zagraniczne bardzo oczekują na takie kompleksowe rozwiązanie tych problemów. Dalej pamiętajmy, że ten rok będzie rokiem bardzo turbulentnym. Dlatego, że jest bardzo dużo czynników pozabiznesowych, które będą wpływały na te turbulencje. Rozwijają się cały czas nowe technologie, jeśli suma wyzwań będzie taka, że w związku z tym te akcje raczej będziemy trzymać w portfelu Seleny. Ale co z nimi zostanie, jaka część pójdzie na umorzenie, jaka część być może na inne cele – to jeszcze zobaczymy.
Pamiętajmy też, że Selena pracuje na rynku przejęć. W tej chwili mamy rozwiniętych kilka projektów w Europie, jeśli chodzi o przejęcia. Prowadzimy rozmowy głównie na południu Europy. W takich krajach jak Hiszpania Francja Włochy czy Turcja. Czekają nas też rozmowy w Niemczech, odłożone od połowy zeszłego roku. Więc nie wykluczam, że przy niektórych transakcjach jednym ze sposobów rozliczenia będzie również zaoferowanie akcji Seleny. To też jest opcja, którą bierzemy pod uwagę.
SELENA FM – INFLACJA NA ŚWIECIE
RM: Panie prezesie, to skoro wspomniał Pan jeszcze o tym turbulentnym roku i o wyzwaniach, to jestem ciekaw czy ta inflacja 7 procent na dolarze, 8,6 na złotym… W niektórych krajach na euro ponad 4. To jest wyzwanie biznesowe? Trudniej jest działać?
KD: I to jest wyzwanie biznesowe dla całego świata. Na dodatek jest to pewna pułapka, w której tkwi cały świat. Pamiętajmy że początkiem tego jest niesamowicie ekspansywna polityka Fedu i banków centralnych, w tym również Europejskiego Banku Centralnego. Ta polityka doprowadziła do tego, że z jednej strony mamy gigantyczną ilość pustego pieniądza w gospodarce i który coraz bardziej przedostaje się do gospodarki na rynek.
Z drugiej strony zacieśnienie tej polityki oznaczałoby bardzo silne zmiany w wycenach akcji a jednocześnie w związku z tym w nominalnych wycenach, czy papierowych wycenach wartości portfeli funduszy emerytalnych w Stanach Zjednoczonych. I ceną za tą politykę Fedu będzie płacić cały świat. Biznes zwłaszcza. Ta inflacja jest problemem i będzie problemem jeszcze dość długo. Nie jestem makroekonomistą, natomiast na razie nie widziałem żadnej racjonalnej prognozy, która pokazywałaby jak Fed, czy ktokolwiek chciałby wyjść z tej pułapki.
RM: Bardzo serdecznie dziękuję. Obiegliśmy w krótkiej rozmowie cały świat w zasadzie, Panie prezesie. Krzysztof Domarecki – przewodniczący rady nadzorczej i główny akcjonariusz Selena FM był naszym gościem. Dziękuję serdecznie, wszystkiego dobrego.
KD: Dziękuję, musimy się kiedyś umówić na dłuższą rozmowę.
RM: Będę się ogromnie cieszył.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV