Na razie wygląda na to, że obroną Włoch przed potencjalnym bankructwem z powodu spekulacyjnego ataku na włoski dług bardziej przejęty jest Europejski Bank Centralny, niż włoska koalicja rządowa.
W środę deputowani trzech partii wchodzących w skład koalicji rządowej – Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga – zbojkotowali głosowanie nad wotum zaufania dla premiera Mario Draghiego. Draghi otrzymał co prawda wotum – ale na wsparcie własnej koalicji liczyć nie może.
Włoskie media spodziewają się, że Mario Draghi ponownie złoży dziś dymisję. Poprzednią tydzień temu odrzucił prezydent Włoch Sergio Mattarella.
Czy Włochy zbankrutują jak Grecja 10 lat temu
Włoska koalicja rządowa wydaje się być mniej, niż Europejski Bank Centralny przejęta wizją bankructwa Włoch z powodu silnego wzrostu rentowności włoskich obligacji. Wzrost rentowności to skutek zakończenia przez EBC nadzwyczajnego, pandemicznego programu skupu obligacji.
Brak banku centralnego wśród kupujących włoski dług oznacza brak dużej części popytu. A przede wszystkim brak stabilizującego wpływu EBC na rentowności. Koszt obsługi długu Włoch wzrósł w ciągu ostatniego roku niemal czterokrotnie- w przypadku obligacji dziesięcioletnich z ok. 0.8 procent pożyczonej sumy rocznie do 3.37%.
Ryzyko spekulacyjnego ataku na obligacji państw południa strefy euro, które wywindowałoby koszty długu publicznego do poziomu, w którym kraje takie jak Włochy wpadłyby w pętlę zadłużenia (musiałyby pożyczać pieniądze na spłatę nie tylko kapitału, ale również odsetek) to jedno z głównych – obok inflacji – zmartwień EBC. Dziś Europejski Bank Centralny może przybliżyć rynkowi kształt narzędzia, którym zamierza zapobiegać temu, co nazywa „fragmentacją rynku długu” – czyli doprowadzeniem do silnego zróżnicowania rentowności państw strefy euro.
Co Lagarde powie o kolejnych podwyżkach stóp
Ale nie tylko z tego dzisiejsza konferencja Christine Lagarde, która stery EBC przejęła w 2019 roku po obecnym premierze Włoch Mario Draghim, jest bardzo ważna. Rada Dyrektorów banku zapewne zgodzi się dziś na pierwszą od 10 lat podwyżkę stóp procentowych EBC. Rynek spodziewa się podwyżki o 25 punktów bazowych (stopa depozytowa wzrośnie wówczas o -0.25%). Kluczowe jest jednak to, co Lagarde powie o przyszłości, szczególnie czy rekordowe czerwcowe odczyty inflacji w strefie euro skłonią EBC do silniejszej walki ze wzrostem cen.
Transmisja konferencji prezeski EBC Christine Lagarde po polsku tylko w telewizji BIZNES24 – dziś (czwartek, 21 lipca) o godzinie 14:45.
Tłumaczenie konferencji zapewnia Biuro Arcus Link – dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV