Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

EUROPA

PREMIER WŁOCH REZYGNUJE W DNIU HISTORYCZNEGO POSIEDZENIA EBC

Draghi rezygnuje w dniu historycznego posiedzenia EBC. Premier Włoch ma dziś złożyć drugą w ciągu zaledwie dwóch tygodni dymisję. W tym samym dniu EBC ogłosi pierwszą od dziesięciu lat podwyżkę stóp oraz szczegóły instrumentu, który m.in. ma zabezpieczyć Włochy przed bankructwem z powodu rosnących rentowności włoskich obligacji.

Christine Lagarde i Mario Draghi
Christine Lagarde i Mario Draghi w 2019 roku, fot. EBC

Na razie wygląda na to, że obroną Włoch przed potencjalnym bankructwem z powodu spekulacyjnego ataku na włoski dług bardziej przejęty jest Europejski Bank Centralny, niż włoska koalicja rządowa.

W środę deputowani trzech partii wchodzących w skład koalicji rządowej – Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga – zbojkotowali głosowanie nad wotum zaufania dla premiera Mario Draghiego. Draghi otrzymał co prawda wotum – ale na wsparcie własnej koalicji liczyć nie może.
Włoskie media spodziewają się, że Mario Draghi ponownie złoży dziś dymisję. Poprzednią tydzień temu odrzucił prezydent Włoch Sergio Mattarella.

Czy Włochy zbankrutują jak Grecja 10 lat temu

Włoska koalicja rządowa wydaje się być mniej, niż Europejski Bank Centralny przejęta wizją bankructwa Włoch z powodu silnego wzrostu rentowności włoskich obligacji. Wzrost rentowności to skutek zakończenia przez EBC nadzwyczajnego, pandemicznego programu skupu obligacji.

Brak banku centralnego wśród kupujących włoski dług oznacza brak dużej części popytu. A przede wszystkim brak stabilizującego wpływu EBC na rentowności. Koszt obsługi długu Włoch wzrósł w ciągu ostatniego roku niemal czterokrotnie- w przypadku obligacji dziesięcioletnich z ok. 0.8 procent pożyczonej sumy rocznie do 3.37%.

Ryzyko spekulacyjnego ataku na obligacji państw południa strefy euro, które wywindowałoby koszty długu publicznego do poziomu, w którym kraje takie jak Włochy wpadłyby w pętlę zadłużenia (musiałyby pożyczać pieniądze na spłatę nie tylko kapitału, ale również odsetek) to jedno z głównych – obok inflacji – zmartwień EBC. Dziś Europejski Bank Centralny może przybliżyć rynkowi kształt narzędzia, którym zamierza zapobiegać temu, co nazywa „fragmentacją rynku długu” – czyli doprowadzeniem do silnego zróżnicowania rentowności państw strefy euro.

Co Lagarde powie o kolejnych podwyżkach stóp

Ale nie tylko z tego dzisiejsza konferencja Christine Lagarde, która stery EBC przejęła w 2019 roku po obecnym premierze Włoch Mario Draghim, jest bardzo ważna. Rada Dyrektorów banku zapewne zgodzi się dziś na pierwszą od 10 lat podwyżkę stóp procentowych EBC. Rynek spodziewa się podwyżki o 25 punktów bazowych (stopa depozytowa wzrośnie wówczas o -0.25%). Kluczowe jest jednak to, co Lagarde powie o przyszłości, szczególnie czy rekordowe czerwcowe odczyty inflacji w strefie euro skłonią EBC do silniejszej walki ze wzrostem cen.

Transmisja konferencji prezeski EBC Christine Lagarde po polsku tylko w telewizji BIZNES24 – dziś (czwartek, 21 lipca) o godzinie 14:45.

Tłumaczenie konferencji zapewnia Biuro Arcus Link – dostawca specjalistycznych i przysięgłych tłumaczeń dla biznesu.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PREMIER WŁOCH REZYGNUJE W DNIU HISTORYCZNEGO POSIEDZENIA EBC

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

EUROPA

Rosną stopy w Wielkiej Brytanii - BoE podniósł stopy o 50 pb.

EUROPA

Stopy w strefie euro w górę. Europejski Bank Centralny podniósł je o 50 punktów bazowych - zgodnie z oczekiwaniami. I od razu zapowiedział identyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym czy w Europie inflacja już odpuszcza rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Janem Czekajem, byłym członkiem RPP.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że gospodarka wyraźnie hamuje i co nas czeka w tym roku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z profesorem Witoldem Orłowskim, głównym doradcą...

%d bloggers like this: