Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

AZJA

PREMIER CHIN NIEOCZEKIWANIE UJAWNIA PKB

PREMIER CHIN
Li Qiang, premier chińskiego rządu

Chiny się kurczą – ludnościowo. I widać to już w rozczarowujących danych z chińskiej gospodarki. A to oznacza, że rośnie presja na chiński pakiet stymulacyjny.

CZYTAJ TEŻ: SPADKI NA WALL STREET

PKB Chin urósł w 2023 roku o 5.2 procent – potwierdziło dziś w nocy chińskie Narodowe Biuro Statystyczne. Potwierdziło, bo wczoraj zdarzyła się rzecz niespotykana w dużych gospodarkach. Informację o wzroście gospodarczym Chin w ubiegłym roku ujawnił w Davos premier Li Qiang. Szef chińskiego rządu zabiegał w Szwajcarii o przychylność inwestorów, którzy z rosnącym niepokojem patrzą na Chiny. Dlatego prawdopodobnie wziął na siebie przekazanie informacji o wyższym, niż oczekiwano – bo ekonomiści spodziewali się 5 procent – wzroście gospodarczym. Wyższym, ale napędzanym w dużej mierze rządowymi zakupami. Sama gospodarka – bez administracyjnego wsparcia – zanotowałaby wynik poniżej oczekiwań.

Druga – po ujawnieniu danych przez Qiana – niespodzianka to fakt, że Chiny nie ujawniły danych o stopie bezrobocia wśród młodych ludzi – jak robiły to dotychczas wraz z publikacją danych o PKB. Rynki przypuszczają więc, że wzrosła ona jeszcze powyżej ostatniej znanej liczby, czyli 21.3 procent zanotowanej w lipcu ubiegłego roku. Pekin obawia się najwyraźniej zrewoltowania najmłodszej części społeczeństwa. Części, która zresztą ma coraz mniejszy udział w gospodarce, bo dane pokazują szybkie starzenie się Chin – spotęgowane wieloletnią polityką jednego dziecka. Ludność Chin w ubiegłym roku spadła – według oficjalnych danych – o 2 miliony osób. To drugi z rzędu rok spadku chińskiej populacji, która według oficjalnych danych wynosi dziś 1 miliard 409 milionów osób.

Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PREMIER CHIN NIEOCZEKIWANIE UJAWNIA PKB

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

FIRMA

Po zamknięciu notowań swoje szacunki za 2023 rok podał Kruk. Spółka chwali się, że jej zysk netto pierwszy raz w historii przekroczył 1 miliard...

SANKCJE

Łotewski Sejm zdecydował w czwartek o wprowadzeniu zakazu importu na Łotwę produktów rolnych pochodzących z Rosji i Białorusi.

BANKI

Komisja Nadzoru Finansowego zgodziła się by BNP Paribas Bank Polska przeznaczył na dywidendę do 75 proc. zysku za ubiegły rok.

FIRMA

Bardzo ważna uchwała Sądu Najwyższego. Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym. To cios w ZUS, który...