Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

PGE MOCNO W GÓRĘ PO WYNIKACH. SPADA UDZIAŁ OZE W PRODUKCJI PRĄDU

PGE mocno w górę po wynikach – mimo, że są niższe, niż spółka pierwotnie szacowała. Spada udział OZE w produkcji prądu przez PGE.

PGE MOCNO W GÓRĘ PO WYNIKACH. SPADA UDZIAŁ OZE W PRODUKCJI PRĄDU

O 10-tej kurs PGE na warszawskiej giełdzie rósł o ok. 2.5 procent, przy nieco ponad jednoprocentowym wzroście indeksu WIG20.

Zysk netto największego w Polsce producenta i największego dystrybutora prądu – obsługuje ok. 5.5 miliona odbiorców – w całym 2021 r. wyniósł 3 mld 972 mln zł. To o 180 milionów złotych mniej, niż wynikało z podanych w lutym szacunkowych wyników za ubiegły rok.

Prawie miliard złotych w wykazanym rocznym zysku to efekt księgowy – związany z rozwiązaniem na początku 2021 roku rezerw.

Zaraportowana EBITDA – czyli zysk przed odliczeniem amortyzacji i podatku – to 9.5 miliarda złotych, a powtarzalna EBITDa – wyniosła 8.1 miliarda złotych. Najbardziej – bo aż o 70 procent – urosła EBITDA w segmencie energetyki odnawialnej. Jej wartość to już 1 miliard złotych – czyli 12.5 procent powtarzalnej EBITDy całej grupy kapitałowej. Ale ten skok wyniku z OZE to efekt wzrostu cen instrumentów związanych z zieloną energią, a nie wzrostu produkcji zielonego prądu. Zaledwie 3.3 procent energii produkowanej przez PGE w ubiegłym roku pochodziło z OZE. Rok wcześniej było to prawie 4 procent. PGE co prawda nie zmniejszyła produkcji energii z wiatru i słońca, ale jednocześnie o ponad 1/5 zwiększyła produkcję z węgla – więc odsetek zielonej energii spadł.

O 15 proc. wzrosły natomiast w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży PGE, które wyniosły ponad 52 i pół mld zł.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PGE MOCNO W GÓRĘ PO WYNIKACH. SPADA UDZIAŁ OZE W PRODUKCJI PRĄDU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

O jedną piątą w porównaniu z poprzednim rokiem wzrósł w pierwszym kwartale zysk netto PKO BP. W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku największy rodzimy...

POLSKA

Wojna na Ukrainie nie służy polskim firmom zarządzającym aktywami. Skarbiec Holding miał 1 mln 190 mln zł straty netto w zakończonym w marcu III...

POLSKA

Zysk grupy Dino Polska w I kwartale wyniósł ponad 191 mln zł netto. To wyżej niż zakładał konsensus rynkowy i lepiej niż w analogicznym...

ŚWIAT

O blisko 10 proc. spadają akcje Amazonu po publikacji zaskakującej kwartalnej straty tej największej na świecie firmy e-handlu.

%d bloggers like this: