O 10-tej kurs PGE na warszawskiej giełdzie rósł o ok. 2.5 procent, przy nieco ponad jednoprocentowym wzroście indeksu WIG20.
Zysk netto największego w Polsce producenta i największego dystrybutora prądu – obsługuje ok. 5.5 miliona odbiorców – w całym 2021 r. wyniósł 3 mld 972 mln zł. To o 180 milionów złotych mniej, niż wynikało z podanych w lutym szacunkowych wyników za ubiegły rok.
Prawie miliard złotych w wykazanym rocznym zysku to efekt księgowy – związany z rozwiązaniem na początku 2021 roku rezerw.
Zaraportowana EBITDA – czyli zysk przed odliczeniem amortyzacji i podatku – to 9.5 miliarda złotych, a powtarzalna EBITDa – wyniosła 8.1 miliarda złotych. Najbardziej – bo aż o 70 procent – urosła EBITDA w segmencie energetyki odnawialnej. Jej wartość to już 1 miliard złotych – czyli 12.5 procent powtarzalnej EBITDy całej grupy kapitałowej. Ale ten skok wyniku z OZE to efekt wzrostu cen instrumentów związanych z zieloną energią, a nie wzrostu produkcji zielonego prądu. Zaledwie 3.3 procent energii produkowanej przez PGE w ubiegłym roku pochodziło z OZE. Rok wcześniej było to prawie 4 procent. PGE co prawda nie zmniejszyła produkcji energii z wiatru i słońca, ale jednocześnie o ponad 1/5 zwiększyła produkcję z węgla – więc odsetek zielonej energii spadł.
O 15 proc. wzrosły natomiast w ubiegłym roku przychody ze sprzedaży PGE, które wyniosły ponad 52 i pół mld zł.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV