Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INNE

PRAWDOPODOBIEŃSTWO OBNIŻEK STÓP ZEROWE. A BYĆ MOŻE BĘDĄ PODWYŻKI

Prof. Adam Glapiński rozwiał dziś możliwość jakiejkolwiek obniżki stóp procentowych w tym roku. Co więcej, sam ocenił, że jego wystąpienie ma charakter jastrzębi i postraszył widmem … podniesienia stóp procentowych.

PRAWDOPODOBIEŃSTWO OBNIŻEK STÓP ZEROWE. A BYĆ MOŻE BĘDĄ PODWYŻKI
ŹRÓDŁO: NBP

Jak przekazał prezes NBP – inflacja od 4 miesięcy jest w celu. I jest to wielki sukces Rady Polityki Pieniężnej. Patrząc na odczyt flash inflacji za maj, obecnie jesteśmy dokładnie w celu. Jak przypominał prezes Glapiński – zeszliśmy z 18,4% w lutym 2023 do 2,5% dziś.

– Czyli Radzie Polityki Pieniężnej udało się, na tu i teraz, całkowicie zdusić inflację. Pod kątem CPI jesteśmy na średnim poziomie europejskim. Także inflacja bazowa, mozolnie, z trudem, ale spada – podkreślał prezes.

RPP ma koncentrować się obecnie na tym, żeby inflacja była trwale niska.
– Bo w drugiej połowie roku inflacja, niestety, wzrośnie – podkreślił raz jeszcze Adam Glapiński. Jego zdaniem inflacja wzrośnie m.in. z powodu likwidacji tarcz na ciepło i energię. Inne czynniki inflacjogenne to wzrost płac czy poprawa koniunktury.

– Na koniec roku inflacja będzie wynosiła ponad 5 procent – uważa szef Rady Polityki Pieniężnej.

Dokładniej, zdaniem prezesa RPP na koniec roku zobaczymy 5,2%, przy obecnym scenariuszu na stopniowe odmrażanie cen energii. Gdyby tarcze zostały zdjęte w lipcu w całości, inflacja wynosiłaby ok. 7,5%. Ale nawet jakby tarcze pozostały, inflacja na koniec roku byłaby powyżej celu – na poziomie 3,8%.

W związku z tym, ze inflacja wzrośnie – stopy procentowe nie mogą ulec obniżeniu. Prawdopodobieństwo obniżek stóp jest zerowe w tym scenariuszu – chociaż proces legislacyjny się jeszcze nie skończył.

Prezes Glapiński zapewnił, że w RPP w ogóle nie ma głosów za obniżkami stóp procentowych. Co więcej, gdyby inflacja rosła bardziej uporczywie – możliwe będą nawet podwyżki stóp. Tak jastrzębio szef NBP nie wypowiadał się od dawna.

– Może jednak w 2025 inflacja znowu spadnie do poziomów racjonalnych i będzie można zacząć stopy obniżać – zostawił na koniec odrobinę nadziei Adam Glapiński.

EBC OBNIŻA STOPY

Europejski Bank Centralny obniżył stopy procentowe o 25 punktów bazowych na czerwcowym posiedzeniu. Stopa referencyjna wynosi więc 4,25%, a stopa depozytowa 3,75%. Decyzja jest zgodna z oczekiwaniami analityków.

Jak zauważyli analitycy platformy inwestycyjnej Portu: „to pierwsza zmiana stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny od września 2023 roku oraz pierwsza obniżka od września 2019 roku. Czerwcowy ruch kończy najbardziej dynamiczny cykl podwyżek stóp procentowych w historii EBC, który rozpoczął się w lipcu 2022 roku”

Ruszają obniżki stóp procentowych na świecie. Szwajcaria, Szwecja, Kanada, a teraz także strefa euro, zaczynają luzować warunki monetarne. Każdy z tych krajów stara się balansować między ryzykiem inflacyjnym a spowolnieniem gospodarczym. Takie nastawienie będzie na razie dominować. Stopy procentowe są jednak na tyle wysokie, a inflacja dużo niższa niż jeszcze rok temu, że banki centralne mogą próbować dać trochę więcej oddechu gospodarce.

„Prawdopodobne wydaje się, że EBC będzie kontynuował obniżki w dalszej części roku, z kolejnymi ruchami we wrześniu i grudniu.” – skomentowali decyzję analitycy platformy inwestycyjnej Portu.

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Jednolita ładowarka m.in dla smartfonów, tabletów i laptopów, a także wprowadzenie obowiązkowego namierzania osób dzwoniących pod numer alarmowy 112, a umowy zawierane z operatorami...

BANKI

Ekonomiści BNP Paribas zrewidowali w dół swoją prognozę wzrostu gospodarczego Polski w 2024 r. do 3,0 proc. Wcześniej ekonomiści francuskiego banku szacowali nasz tegoroczny...

GPW

Akcjonariusze największej rodzimej spółki odzieżowej LPP, zdecydowali się przeznaczyć na dywidendę aż 1 mld 130 mln zł. To o ponad 300 mln zł więcej...

BANKI

WELLS FARGO Blisko 6% traciły w handlu przedseyjnym akcje amerykańskiego Banku Wells Fargo. Mimo wyższych od oczekiwań przychodów i zysku na akcję, inwestorów zaniepokoił...