Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

PRĄD NA TGE TAŃSZY, NIŻ U KONSUMENTÓW. KTO ZAROBIŁ NA ZAMROŻENIU CEN ENERGII? (ROZMOWA)

O cenach energii, które są wysokie i rozbieżnościach między cenami taryfowymi a cenami na rynku hurtowym, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Andrzejem Kroczkiem, ekspertem d.s. Energetyki z e2V – Ekovoltis.

PRĄD NA TGE TAŃSZY, NIŻ U KONSUMENTÓW. KTO ZAROBIŁ NA ZAMROŻENIU CEN ENERGII? (ROZMOWA)

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: A teraz o wysokich cenach energii i rozbieżnościach między cenami taryfowymi a cenami np. na rynku hurtowym, na którym na Towarowej Giełdzie Energii handluje się energią właśnie. A także o tym, kto najwięcej zarabia na tych różnicach. Andrzej Kroczek, ekspert do spraw energetyki, e2V – Ekovoltis jest z nami. Dzień dobry. Witam w BIZNES24.

ANDRZEJ KROCZEK, E2V-EKOVOLTIS: Dzień dobry Państwu. Dzień dobry panie redaktorze.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Mamy lekki chaos, jeżeli chodzi o ceny energii, taryfikatory, cenniki i ten rynek, który jest niezwykle rozdrobniony, ale również też podzielony między odbiorców indywidualnych i firmy, no i wsparcie rządowe. Zacznijmy od pytania, kto najwięcej zarobił na zamrożeniu cen energii w Polsce?

AK: Ja myślę, że nikt na tym zamrożeniu nie zarobił. Ilość pracy i bałagan regulacyjny był tak duży, że bardzo duża ilość kompetencji, sił i środków grupy energetyczne musiały przeznaczyć na to, żeby z tego zamieszania regulacyjnego jakkolwiek można było wyjść. I per saldo moim zdaniem nikt na tym dobrze nie wyszedł.

MD: Ale przecież do firm energetycznych, no pytam oczywiście z tezą, no, bo do firm energetycznych popłynęły grube miliardy złotych i płyną z funduszu, który te firmy ma wesprzeć – różnicę cenową. To jednak to jest bardzo wymierne.

AK: Ten system jest złożony tak jakby z dwóch filarów. Pierwszym jest rekompensata, która przysługuje spółkom obrotu za sprzedawanie energii poniżej kosztów z jednej strony, ale z drugiej strony mamy odpis na fundusz różnicy cen, który jest jakby parapodatkiem. Do tego, jeżeli dołożymy różną interpretację podmiotów, które są odpowiedzialne za płacenie tego, rozliczenie czy nawet kontrolę to powoduje niesamowity bałagan w tym momencie na rynku.

MD: A czy jest Pan w stanie powiedzieć, jakie są obecnie marże największych operatorów, największych dostawców energii? Skoro nie jesteśmy w stanie powiedzieć na tym rynku jak to wygląda, to powiedzmy na samej cenie energii, ile ta marża wynosi.

AK: To jest tak: Do niedawna my jesteśmy po pandemii, po wojnie, po momentach, w których cena dołowała jak tylko osiągnęła, osiągała minima i maksima. I wszystko zależy, w którym momencie dany klient po prostu się zakontraktował. Jeżeli trafił na górkę i w zeszłym roku kontaktował się w dłuższej perspektywie czasu, ta marża mogła być nawet kilkudziesięciozłotowa, może nawet przekraczająca setki złotych.

MD: Ale mówi Pan o marży, przy jakiej cenie? Cenie prądu? Bo to jest jeszcze istotne.

AK: To jest tak. W zeszłym roku ceny kontraktów rocznych były wyceniane po 1500 złotych. W tym roku najniższa cena była poniżej 400 złotych, więc rozrzut, jaki mieliśmy między rokiem 2022 a 2024 jest nawet dwa razy, niż obecna cena energii elektrycznej, więc ta marża mogła wynieść 200%, a mogła wynieść kilka procent. Co do zasady, jeżeli jesteśmy na konkurencyjnym rynku i porównujemy oferty ze sobą, to marża nie przekracza kilku procent.

MD: A, no właśnie. Biorąc pod uwagę np. ceny, które utrzymywały się na mniej więcej niezmiennym poziomie, tam były te wahania niewielkie przed pandemią, to w tamtym okresie sprzed pandemii, powiedzmy ile kosztowała w cenie prądu, ile kosztował prąd, ile w tym było marży, ile było ceny produkcji, ile ceny przesyłu? Bo rozumiem, że to jest też istotne czy np. opłat za emisję dwutlenku węgla?

PRĄD NA TGE TAŃSZY, NIŻ U KONSUMENTÓW. KTO ZAROBIŁ NA ZAMROŻENIU CEN ENERGII? (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

AK: To jest tak. Spółka obrotu nie płaci, nie jest jakby uczestnikiem rynku ETS – rynku emisji CO2. I ten koszt biorą na siebie wytwórcy energii elektrycznej, wytwórcy konwencjonalni i oni w tym wypadku muszą przyjąć na siebie to ryzyko. I oni to ryzyko wyceniają w kontraktach rocznych w zależności, jaki produkt my kupujemy, jako spółka obrotu. I to jest zaszyte w ich cenie. Mówi się normalnie o tzw. wskaźniku CDS. I teraz, jeżeli popatrzymy na ten wskaźnik, to koszty emisji CO2 to jest ponad 50% kosztów całej energii elektrycznej, ok. 40% to jest koszt paliwa i 10% to jest marża i koszty stałe. Jeżeli mówimy o elektrowni węglowej, takiej standardowej o sprawności 35 procent.

MD: Proszę powiedzieć, wyjaśnić jeszcze, bo nasza rozmowa jest jedną z wielu, którą będziemy oczywiście przeprowadzać na naszej antenie po to, aby wyjaśnić, żebyśmy my wszyscy zrozumieli, wyjaśnić naszym widzom, co składa się na ceny prądu i kto na nie wpływa też. Ceny dynamiczne – to jest taki temat, który pojawił się w ostatnich latach, ale w miesiącach przybrał rzeczywiście na intensywności. One mają być wprowadzone. Na czym one polegają i czy mogą się komuś i mogą się opłacać?

AK: Ceny dynamiczne, jako takie funkcjonują na rynku już od dobrych lat. Nasza spółka swoim klientom od początku istnienia oferuje ceny energii wyznaczane o cenę rynku dnia następnego o fixing pierwszy. I nie jest to dla nas żadna nowość. Nasi klienci korzystają z tego i bardzo często jest to dla nich bardzo opłacalne rozwiązanie.

To, co zmieniła nowelizacja ustawy Prawo energetyczne w sierpniu zeszłego roku, to jest narzucenie takiego obowiązku dużym grupom energetycznym, by oferowały tego typu produkt odbiorcom komunalno-bytowym, czyli takiemu zwykłemu odbiorcy energii elektrycznej. I teraz kto na tym może zarobić?

Najlepiej można było zarobić na tym w zeszłym roku, bo ceny kontraktów były bardzo wysokie takie, które były zawierane w roku 2022, a rynek dnia następnego, czyli ten rynek spotowy, bardzo w porównaniu do kontraktów terminowych schodził z ceną energii i osoby, które wtedy wybrały sobie produkt oparty o rozliczenie dnia następnego i o rynek dnia następnego, potrafiły mieć cenę energii niższą o 50% od tego, co mogli płacić gdyby otrzymali standardową cenę, stałą.

MD: Ale to oznacza, że musimy wiedzieć o tym, że ceny będą niższe w przyszłości.

AK: Tak. To jest rynek, więc jeżeli byśmy znali przyszłość, to i ja i pan byśmy siedzieli w innym miejscu, niż tutaj.

MD: Tak. Jakoś tak się składa, że jasnowidze zazwyczaj nie są zbyt wielkimi bogaczami. Przynajmniej nie na obstawianiu. Wróćmy jeszcze na chwilę do cen energii. Pan powiedział o cenie kontraktów na emisję dwutlenku węgla. Czy to oznacza, że prąd z OZE jest tańszy albo będzie tańszy? A może co innego podnosi jego cenę?

AK: W Polsce 70% energii elektrycznej jest wytwarzane z elektrowni konwencjonalnych. Mówimy tu o elektrowniach zasilanych węglem, gazem, węglem brunatnym i to one na dzień dzisiejszy w Polsce kształtują ceny energii elektrycznej i w tę cenę muszą sobie wliczyć emisję CO2. Muszą sobie wliczyć paliwo, muszą doliczyć koszty stałe.

I na dzień dzisiejszy, jeśli emisja spada na polskim rynku energia elektryczna – na polskim rynku hurtowym energia też spada i kontrakty też są wyceniane niżej. Jeżeli mamy taką sytuację jak od końcówki lutego, że ceny emisji CO2 zaczęły rosnąć, paliwa również zaczęły rosnąć – niestety te koszty będą odbijać się na cenie energii elektrycznej. Co widzimy, że kontrakty w przeciągu niecałego miesiąca wzrosły o 50 złotych na megawatogodzinie.

MD: Do tego, czy cena energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii może być tańsza od tej wytwarzanej z węgla, jeszcze będziemy wracać w naszym programie. Bardzo dziękuję Panu za rozmowę. Andrzej Kroczek był naszym gościem. Ekspert do spraw energetyki e2V – Ekovoltis. Dziękuję pięknie.
 
AK: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PRĄD NA TGE TAŃSZY, NIŻ U KONSUMENTÓW. KTO ZAROBIŁ NA ZAMROŻENIU CEN ENERGII? (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WYNIKI

Sprzedaż detektorów i modułów detekcyjnych w tym okresie wyniosła łącznie ok 14 mln zł wobec ponad 17 mln zł rok wcześniej. Sprzedaż materiałów półprzewodnikowych...

INNE

Przeciętna wypłata emerytury i renty w 2023 roku była wyższa ponad 17% w ujęciu rocznym i wyniosła prawie 3 270 zł zł , podał...

USA

Ponad 4% w handlu przedsesyjnym zyskiwały akcje Goldman Sachs. To reakcja na wyjątkowo dobre wyniki za pierwszy kwartał tego roku. Bank zwiększył zysk o...

USA

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo wzrosła w marcu o 0,7% w ujęciu miesiąc do miesiąca -podał amerykańsku Departament Handlu. To najwyższy wzrost tego wskaźnika o...