ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Łączna wartość aktywów netto (WAN) funduszy zdefiniowanej daty, czyli programów PPK, wzrosła o miliard 670 milionów złotych i wyniosła 31 miliardów 910 milionów złotych, czyli prawie 32 miliardy na koniec stycznia tego roku.
Łączna partycypacja, czyli odsetek tych, którzy uczestniczą w programie PPK to 51,16%. Marta Damm-Świerkocka, prezes PFR Portal jest naszym gościem. Witam bardzo serdecznie.
MARTA DAMM-SWIERKOCKA, PFR PORTAL: Dzień dobry, witam Państwa, witam panie redaktorze. I od razu powiem, mam dobrą informację na koniec lutego. WAN, czyli wartość aktywów netto wynosi już 33,19 miliarda.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ
NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Czyli jesteśmy na poziomie 33 miliardów, co jest taką kwotą, którą np. rynek kapitałowy czeka, aż ona będzie podobnie duża jak kiedyś było zaangażowanie otwartych funduszy inwestycyjnych, wierząc, że te pieniądze trafiając na rynek kapitałowy, spowodują czy zapewnią mu duży popyt i możliwości wzrostu. Jak w dłuższej perspektywie spodziewacie się, że będzie wyglądało tempo wzrostu tych całkowitych aktywów?
MD-Ś: Takie nasze bardzo ostrożne szacunki mówią o tym, że do końca roku poziom WAN powinien osiągnąć 40 miliardów złotych, więc na to liczymy. Patrząc na to, jak wyglądał styczeń luty, a ja jestem optymistką, że ten poziom przekroczymy.
RM: A ten wzrost to jest tylko wzrost wynikający z większej liczby składek czy to jest też wzrost wynikający z tego, że sama wartość zainwestowanych pieniędzy rośnie wraz ze wzrostem rynku?
MD-Ś: Nie da się ukryć, że oba te składniki mają znaczenie. Od początku roku notujemy rekordowe ilości nowych uczestników PPK. W samym styczniu ponad 44,5 tysiąca nowych osób dołączyło do programu. Luty zamykamy ponad 30 tysiącami kolejnych nowych uczestników, więc z pewnością to ma wpływ na wartość aktywów netto.
Ale też trzeba przyznać, że to, co się działo na giełdzie w styczniu i do 24 lutego na pewno miało przełożenie na wartość aktywów, na pewno miało przełożenie na wartość koszyków uczestników PPK.
RM: Dla pracodawców, którzy dużych, którzy muszą prowadzić programy PPK, mają umowy z dostawcami tej usługi. Z całą pewnością ważny jest ranking, który z usługodawców, który z programów radzi sobie inwestycyjnie najlepiej, bo to jest najlepsza opcja dla pracowników. Jak wygląda ranking w tym zakresie?

MD-Ś: To się dynamicznie zmienia, więc ja nie chciałabym tutaj mówić o miesięcznych czy dwumiesięcznych perspektywach. My to oceniamy zawsze w skali roku, zawsze na koniec roku publikujemy takie zestawienie.
Natomiast jeżeli chodzi o największe instytucje, które zarządzają PPK, no to tutaj prym wiodą dwie. Jest to TFI PZU oraz PKO BP SA, więc to są dwie takie największe instytucje, ale nie chciałabym tu mówić, które mają jakie wyniki, dlatego że my jako PFR Portal PPK nie możemy wyróżniać żadnej z nich, a raz do roku publikujemy takie zestawienie. Zachęcamy do zapoznania się z takim zestawieniem.
RM: Zapytam kierunkowo: a lepiej radzą sobie duzi, bardzo duzi dostawcy usługi, czy raczej drobni, którzy są w stanie generować większe marze?
MD-Ś: Panie redaktorze. PPK jest programem oszczędzania długoterminowego. Faktycznie w ostatnim roku, czyli w 2024, wyższe wyniki notowały te mniejsze TFI, czyli zarządzający mniejszą ilością rachunków PPK. Natomiast jeżeli popatrzymy od 2019 roku, to nie można patrzeć krótkoterminowo. Mamy oszczędzać do co najmniej 60 roku życia. I co będzie w tym czasie, które fundusze będą osiągać największe wyniki inwestycyjne, to zobaczymy.
To, co jest ważne dla uczestnika PPK, niezależnie od tego, który fundusz zarządza jego środkami, to te pieniądze są z pewnością bezpieczne i te pieniądze z pewnością będą dużym wsparciem na emeryturze.
RM: Marta Damm-Świerkocka, prezes PFR Portal była naszym gościem. Bardzo serdecznie dziękuję za rozmowę.
MD-Ś: Bardzo dziękuję.
Dbasz o swoje pieniądze? Nie przegap informacji ważnych dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV