Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

POZYTYWNE NASTROJE NA RYNKU PRACY. 30% FIRM CHCE ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)

O wynikach raportu Manpower „Barometr Rynku Pracy” rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Piotrem Skierkowskim, dyrektorem ds. strategicznych klientów w Manpower Group.

NASTROJE NA RYNKU PRACY
Piotr Skierkowski, Manpower Group

MARCIN DOBROWOLSKI, BIZNES24: Nawet ponad trzech na dziesięciu polskich pracodawców, czyli ponad 30 procent pracodawców chce powiększać swoje zespoły. Na najwięcej ofert pracy mogą liczyć mieszkańcy południa Polski. Takie informacje płyną do nas z raportu Manpower. Z nami jest Piotr Skierkowski, dyrektor do spraw strategicznych klientów w Manpower Group. Dzień dobry.

PIOTR SKIERKOWSKI, MANPOWER GROUP: Dzień dobry panie redaktorze, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


MD: Zaskakujące nieco są te informacje w sytuacji spowolnienia gospodarczego w sytuacji ciągłych obaw o to, kiedy to odbicie może nastąpić. Ponad 30 procent pracodawców chcących dalej zatrudniać. To jest raczej wysoki poziom z punktu widzenia mojego i takiego jednostkowego patrzenia na raport. Ale kiedy Pan patrzy z doświadczeniem i perspektywą poprzednich raportów i nieco szerszej perspektywy, to czy to jest pozytywna informacja, ten wynik 30%?

PS: Na pewno jest pozytywna. Myślę, że nie spodziewaliśmy się aż tak dużego optymizmu. Natomiast wszyscy oczekiwaliśmy odbicia po bardzo pesymistycznych wynikach pierwszych dwóch kwartałów. Przypomnę, że w drugim kwartale od bardzo dawna po raz pierwszy mieliśmy ujemną prognozę, więc przyspieszenie musiało nastąpić. Cieszymy się, że nastąpiło w trzecim kwartale.

MD: Mamy tutaj przede wszystkim informację o tym południu, na którym pracownicy czy potencjalni pracownicy mogą liczyć na większe wzięcie. To proszę ten temat rozwinąć. Z czego to się bierze i w jakich zawodach są poszukiwani?

POZYTYWNE NASTROJE NA RYNKU PRACY. 30% FIRM CHCE ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)

PS: Nie zaskoczę Państwa i pana redaktora tym, że na czoło branż, które będą pozyskiwały pracowników, wróciło IT po dosyć głębokiej korekcie w pierwszych dwóch kwartałach tego roku, nazwijmy korekcie pocovidowej, gdzie te zatrudnienia w sektorze technologii IT były gigantyczne, nastąpiła i w Polsce i globalnie dosyć głęboka korekta.

Natomiast technologia i rozwój technologii jest megatrendem, który nie da się tak łatwo zatrzymać, więc te talenty do tej branży były potrzebne. I znowu 26% pracodawców z tego sektora właśnie IT deklaruje zatrudnienia w trzecim kwartale tego roku. Południe Polski jest bardzo silnym ośrodkiem, jeśli chodzi o IT. Zwłaszcza Kraków jest numerem jeden, jeśli chodzi o europejskie centra usług wspólnych, w tym IT. Myślę, że stąd ten silny wynik południa. Też duże plany, jeśli chodzi o zatrudnienie deklarują firmy z sektora komunikacyjnego, ale także przemysłu, który jest na południu oczywiście silny.

MD: Powiedział Pan komunikacja, ale komunikacja rozumiana jako marketing, PR czy komunikacja jako transport?

PS: Telekomy, telekomunikacja – bardziej usługi telekomunikacyjne, inwestycje w 5G, internet szerokopasmowy. Bardziej w tym kierunku.

MD: A co z przemysłem? Czy tutaj widać jakieś odbicie w danych takich twardych, przemysłowych, które zbieramy i o których informujemy naszych widzów to jak na razie silnego odbicia w produkcji np. czy w zamówieniach nie widać.

PS: Przemysł deklaruje jako sektor 11 procent przyrostu zatrudnienia w trzecim kwartale. Jest czwartym najlepszym sektorem, jeśli chodzi o dane Barometru Perspektywy Zatrudnienia na trzeci kwartał 2023 r., więc jest różnica między IT i usługami telekomunikacyjnymi, które mają 26%. Natomiast jest to sektor dosyć stabilnie rozwijający się.

MD: A co z wynagrodzeniami? Czy one też będą tak szybko rosły? Czy IT wciąż może liczyć na niebotyczne zarobki? I co z innymi kategoriami? Mieliśmy kilkunastoprocentowy wzrost pensji w ujęciu rocznym w ostatnim roku, w ostatnich dwóch latach. Czy to będzie utrzymane Pana zdaniem?

PS: Biorąc pod uwagę, że mamy najniższe bezrobocie w Europie, jeśli chodzi o Polskę, liczone według Eurostatu, dogoniliśmy Czechy. Więc presja płacowa na pewno nie spadnie. Oczywiście to spowolnienie gospodarcze, które widać, co by nie ukrywać, o którym pan redaktor wspomniał, powoduje, że pracodawcy bardzo ostrożnie podchodzą do podwyżek.

Natomiast walka o talent na rynku jest bardzo zacięta i tutaj pracodawcy muszą sobie odpowiedzieć na poważne pytanie, czy inwestować w kadry, które są najcenniejszym zasobem każdej organizacji, czy próbować oszczędzać. Myślę, że ten pierwszy scenariusz jest bardziej prawdopodobny.

MD: Ten wyjątkowy, zaskakujący optymizm, zaskakujący dla naszego krajowego charakteru optymizm – jak on się prezentuje na tle innych krajów naszego regionu? Może wszędzie jest optymizm wyjątkowo wysoki? W związku z tym te 30 procent nie jest niczym nadzwyczajnym?

PS: Patrząc na prognozę netto zatrudnienia nie tylko na te plus 31 pracodawców, którzy planują zatrudniać, tylko prognozy netto w regionie EMEA, czyli regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki jesteśmy raczej z tyłu rankingu. Najniższe prognozy ma na trzeci kwartał Austria, Słowacja i Włochy, natomiast najwyższy Holandia, Wielka Brytania i Południowa Afryka. I w Holandii to jest plus 39 procent. W Afryce Południowej 34. Więc nasze +12% nazwijmy to umiarkowanym optymizmem.

MD: Dziś publikacja raportu Manpower Group. Bardzo Panu dziękuję za przedstawienie tych danych. Danych z Barometru Zatrudnienia opublikowanego przez Manpower. Piotr Skierkowski, dyrektor do spraw strategicznych klientów w Manpower Group komentował je. Dziękuję pięknie. 
 
PS: Dziękuję. Dobrego dnia.

POZYTYWNE NASTROJE NA RYNKU PRACY. 30% FIRM CHCE ZATRUDNIAĆ (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell skrytykował dzisiaj oczekiwania rynku, który spodziewa się przyszłych agresywnych obniżek stóp procentowych. Rynek zareagował na to zupełnie odwrotnie niż...

KRYPTO

Schodzimy na ziemie,a konkretniej na murawę. Portugalczyk Cristiano Ronaldo, jeden z najbardziej znanych piłkarzy świata został pozwany za promocję giełdy kryptowalut Binance.

ZUS

"Przedsiębiorcze matki" będą miały problem ze zdobyciem wyższego zasiłku macierzyńskiego – otwierając działalność gospodarczą. >> Najnowsze orzeczenie Sądu Najwyższego – może być jednak kłopotem...

NBP

Prawo i Sprawiedliwość murem za prezesem Narodowego Banku Polskiego, Adamem Glapińskim.

%d bloggers like this: