Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

POWELL W JACKSON HOLE: ZA WCZEŚNIE NA PAUZĘ W PODWYŻKACH STÓP

Powell w Jackson Hole: za wcześnie na pauzę w podwyżkach stóp. Szef Fed, czyli amerykańskiego banku centralnego, rozwiał nadzieje na spowolnienie tempa wzrostu stóp w USA. I spowodował falę wyprzedaży akcji – także na GPW.

Jerome Powell w Jackson Hole
Jerome Powell w Jackson Hole

Jerome Powell w czasie długo oczekiwanego wystapienia w Jackson Hole zakomunikował, że chociaż lipcowa – niższa, niż oczekiwano – inflacja w USA była miłą niespodzianką – to do choćby pauzy w cyklu podwyżek jeszcze bardzo daleko.

Powell podkreślał, że chociaż sygnały spowolnienia gospodarczego w USA są bardzo wyraźne – to jednak rynek pracy pozostaje nie tylko silny, ale w dodatku w silnej nierównowadze, która powoduje, że siła przetargowa domagających się podwyżek pracowników jest nadal potężna.

CZYTAJ TEŻ: CZY W POLSCE MOŻE ZABRAKNĄĆ SERA? KOLEJNE ZAKŁADY ALARMUJĄ O RYZYKU WSTRZYMANIA PRODUKCJI

Chociaż niższe odczyty inflacji za lipiec były miłą niespodzianką – poprawa w jednym miesiącu jest dalece niewystarczająca, żeby Federalny Komitet Otwartego Rynku doszedł do przekonania, że inflacja spada.

Szef FED Jerome Powell w Jackson Hole

Indeksy giełdowe na świecie zanurkowały po słowach Jerome’a Powella. W Warszawie indeks WIG20 po 16-tej znalazł się nawet poniżej poziomu 1 600 punktów. Ostatecznie handel zakończył się nieznacznie powyżej tej granicy.

POWELL W JACKSON HOLE: ZA WCZEŚNIE NA PAUZĘ W PODWYŻKACH STÓP

Dlaczego akcje tanieją kiedy rosną stopy procentowe

Wyższe stopy procentowe działają na rynki na dwa sposoby – i obydwa te sposoby szkodzą cenom akcji. Pierwszy sposób – wyższe stopy oznaczają wyższe oprocentowanie lokat i wyższą rentowność obligacji. A wyższe oprocentowanie przyciąga kapitał do banków i obligacji, co oznacza jego odpływ z rynku akcji.

Drugi sposób – to presja na wyniki spółek. Wyższe stopy oznaczają po pierwsze wyższy koszt kapitału – czyli sytuację, w której spółki płacą wyższe odsetki od swojego długu. A płacą je kosztem zysku netto, zatem mniej pieniędzy przypadnie do podziału wśród akcjonariuszy. Po drugie wyższe stopy obniżają siłę zakupową konsumentów. Mniejsze zakupy konsumentów to niższe zyski firm.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POWELL W JACKSON HOLE: ZA WCZEŚNIE NA PAUZĘ W PODWYŻKACH STÓP

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych amerykańskich banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Michałem Stajniakiem, analitykiem w X-Trade Brokers.

USA

Rynki USA oczekują podwyżki stóp procentowych przez Fed.

USA

Fed widzi podwyższone stopy na dłużej - i wyhamowuje w ten sposób wzrosty na amerykańskich giełdach. Inwestorzy poznali protokół z grudniowego posiedzenia Federalnego Komitetu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym w co warto inwestować od nowego roku i czy warto w metale szlachetne i miedź rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Dorotą...

%d bloggers like this: