Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

POWELL W JACKSON HOLE PRZECENIŁ AKCJE. KURS ZŁOTEGO W DÓŁ. CO POWIEDZIAŁ SZEF FED

Powell przecenił akcje. Kurs złotego do dolara mocno w dół po jastrzębich słowach szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

Jerome Powell w Jackson Hole
Jerome Powell w Jackson Hole

Jerome Powell wbrew oczekiwaniom rynku w dorocznym wystąpieniu na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole podkreślał, że droga do poskromienia inflacji jest jeszcze daleka. A w perspektywie na kolejne posiedzenia mówił o dylemacie między kolejnymi podwyżkami stóp a ich utrzymaniem – ani słowem na wspominając natomiast o perspektywie ła godzenia polityki monetarnej.

Choć analitycy mieli początkowo problemy z oceną słów, które padły z ust Jerome’a Powella…

.. rynki zareagowały błyskawicznie wyprzedażą akcji – mocniejszą w Warszawie, niż na macierzystym rynku Jerome’a Powella. Co jest o tyle normalne, że powrót do retoryki o podwyżce stóp w USA przyniosła umocnienie dolara, a osłabienie euro, a w ślad za nim – osłabienie złotego. Inwestorzy wycofywali kapitał z Polski właśnie po to, żeby przetransferować go do strefy dolarowej.

WYKRES WIG20
WYKRES WIG20 25 SIERPNIA 2023R.

Dlaczego akcje tanieją kiedy rosną stopy procentowe

Wyższe stopy procentowe działają na rynki na dwa sposoby – i obydwa te sposoby szkodzą cenom akcji. Pierwszy sposób – wyższe stopy oznaczają wyższe oprocentowanie lokat i wyższą rentowność obligacji. A wyższe oprocentowanie przyciąga kapitał do banków i obligacji, co oznacza jego odpływ z rynku akcji.

Drugi sposób – to presja na wyniki spółek. Wyższe stopy oznaczają po pierwsze wyższy koszt kapitału – czyli sytuację, w której spółki płacą wyższe odsetki od swojego długu. A płacą je kosztem zysku netto, zatem mniej pieniędzy przypadnie do podziału wśród akcjonariuszy. Po drugie wyższe stopy obniżają siłę zakupową konsumentów. Mniejsze zakupy konsumentów to niższe zyski firm.

Więcej o tym, co Jerome Powell powiedział w Jackson Hole i jaki to będzie miało wpływ na rynki oglądaj w telewizji BIZNES24 – w sieciach kablowych i na https://biznes24.tv

POWELL W JACKSON HOLE PRZECENIŁ AKCJE. KURS ZŁOTEGO W DÓŁ. CO POWIEDZIAŁ SZEF FED

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

12 grudnia poznamy odczyt amerykańskiej inflacji konsumenckiej za listopad, a już teraz wiemy, że jeden z członków komitetu otwartego rynku zarzeka się, że jeśli...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aktualnej sytuacji na rynku walutowym rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Maciejem Przygórzewskim, gł. analitykiem walutomat.pl

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy siła złotego będzie się utrzymywać, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Danielem Kosteckim, głównym analitykiem rynków z CMC Markets.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O kursach walut i prognozie dla umacniającego się złotego, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Markiem Rogalskim, gł. analitykiem walutowym Domu Maklerskiego BOŚ.

%d