Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

RYNKI

POWELL W JACKSON HOLE PRZECENIŁ AKCJE. KURS ZŁOTEGO W DÓŁ. CO POWIEDZIAŁ SZEF FED

Powell przecenił akcje. Kurs złotego do dolara mocno w dół po jastrzębich słowach szefa amerykańskiej rezerwy federalnej.

Jerome Powell w Jackson Hole
Jerome Powell w Jackson Hole

Jerome Powell wbrew oczekiwaniom rynku w dorocznym wystąpieniu na sympozjum bankierów centralnych w Jackson Hole podkreślał, że droga do poskromienia inflacji jest jeszcze daleka. A w perspektywie na kolejne posiedzenia mówił o dylemacie między kolejnymi podwyżkami stóp a ich utrzymaniem – ani słowem na wspominając natomiast o perspektywie ła godzenia polityki monetarnej.

Choć analitycy mieli początkowo problemy z oceną słów, które padły z ust Jerome’a Powella…

.. rynki zareagowały błyskawicznie wyprzedażą akcji – mocniejszą w Warszawie, niż na macierzystym rynku Jerome’a Powella. Co jest o tyle normalne, że powrót do retoryki o podwyżce stóp w USA przyniosła umocnienie dolara, a osłabienie euro, a w ślad za nim – osłabienie złotego. Inwestorzy wycofywali kapitał z Polski właśnie po to, żeby przetransferować go do strefy dolarowej.

WYKRES WIG20
WYKRES WIG20 25 SIERPNIA 2023R.

Dlaczego akcje tanieją kiedy rosną stopy procentowe

Wyższe stopy procentowe działają na rynki na dwa sposoby – i obydwa te sposoby szkodzą cenom akcji. Pierwszy sposób – wyższe stopy oznaczają wyższe oprocentowanie lokat i wyższą rentowność obligacji. A wyższe oprocentowanie przyciąga kapitał do banków i obligacji, co oznacza jego odpływ z rynku akcji.

Drugi sposób – to presja na wyniki spółek. Wyższe stopy oznaczają po pierwsze wyższy koszt kapitału – czyli sytuację, w której spółki płacą wyższe odsetki od swojego długu. A płacą je kosztem zysku netto, zatem mniej pieniędzy przypadnie do podziału wśród akcjonariuszy. Po drugie wyższe stopy obniżają siłę zakupową konsumentów. Mniejsze zakupy konsumentów to niższe zyski firm.

Więcej o tym, co Jerome Powell powiedział w Jackson Hole i jaki to będzie miało wpływ na rynki oglądaj w telewizji BIZNES24 – w sieciach kablowych i na https://biznes24.tv

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Nie tylko Donald Trump uważa, że FED nie powinien obniżać kosztu pieniądza w tym roku. Podobnego zdania jest także Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

SUROWCE

Złoto najdroższe w historii. Dziś w nocy uncja złota osiągnęła cenę 2 487 dolarów. Rynki przygotowują się wrześniowe cięcie stóp w USA.

USA

Amerykańskie indeksy wystrzeliły po ultra gołębim przemówieniu szefa Fed. Nowe rekordy padły na S&P500 i Nasdaqu. Tylko DowJones zakończył notowania lekkim spadkiem. Jerome Powell...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co będzie badać prokuratura w sprawie Śledztwa Hindenburg Research i spadku cen akcji LPP rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Piotrem Skibą,...