Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

SUROWCE

POTĘŻNA PRZECENA GAZU W EUROPIE, ROPA NAJTAŃSZA OD 9 PAŹDZIERNIKA

Potężna, prawie dziesięcioprocentowa przecena gazu ziemnego w Europie. Kontrakty z dostawą na grudzień – bo właśnie zakończył się handel listopadowymi – spadły poniżej 50 euro za megawatogodzinę.

GAZ LNG

To już drugi dzień przeceny gazu ziemnego – megawatogodzinę z dostawą na kolejny miesiąc po raz pierwszy od 9 października można było kupić za cenę niższą, niż 50 euro.

POTĘŻNA PRZECENA GAZU W EUROPIE, ROPA NAJTAŃSZA OD 9 PAŹDZIERNIKA
ŹRÓDŁO: TTF

Patrząc na przyszłą zimę – cena powyżej 50 euro utrzymała się już tylko w kontraktach na luty. Dostawy w styczniu i marcu kosztują poniżej 50 euro za megawatogodzinę, co przełożyło się na średnią cenę na cały pierwszy kwartał z czwórką, a nie piątką na początku.

Tanieje także ropa – chociaż spadki nie są tak spektakularne, jak w przypadku gazu. Ale też zmienność cen ropy jest zwykle niższa.

ROPA BLISKO 85 DOLARÓW

Tanieje także ropa – chociaż spadki nie są tak spektakularne, jak w przypadku gazu. Ale też zmienność cen ropy jest zwykle niższa.

Baryłka ropy Brent staniała dziś w okolice 85 dolarów, czyli do poziomu najniższego od 9 października. Ten spadek cen ropy nakłada się na spadek kursu dolara w relacji do złotego. Baryłka Brent w złotym kosztuje więc dziś 358 złotych, co oznacza, że sam surowiec używany do produkcji benzyny i diesla – bez transportu, marż i podatków – to 2,25 zł.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WOJNA W UKRAINIE

Ukraińskie ataki na rosyjskie rafinerie o prawie 1/5 ograniczyły możliwości przerobu ropy w Rosji - pisze dziś Ukraińska Prawda powołując się na wysokiego szczebla...

WOJNA W UKRAINIE

Największy od początku wojny spadek eksportu surowej ropy z Rosji - donosi agencja Bloomberga na podstawie danych z ostatniego tygodnia. Bloomberg pisze, że nie...

SUROWCE

Ceny ropy spadają, mimo że kartel zrzeszający producentów tego surowca postanowił przedłużyć obecne cięcia wydobycia do końca 2025 roku. Wcześniej planowano, że zobowiązania stracą...

NIEMCY

Cztery kraje Europy Środkowej - Austria, Czechy, Słowacja i Węgry - zwróciły się do Komisji Europejskiej, aby podjęła działania przeciwko Niemcom w związku z...