Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ŚWIAT

POROZUMIENIE NA SZCZYCIE COP26

Porozumieniem zakończył się szczyt klimatyczny w Glasgow w Szkocji. Według szefowej komisji europejskiej Ursuli von der Leyen Pakt z Glasgow podtrzymuje zobowiązania porozumienia paryskiego. Z kolei brytyjski premier Boris Johnson podsumowując ONZ-owską konferencję klimatyczną COP26 podkreślał, że porozumienie „oznacza wybicie ostatniej godziny dla energetyki węglowej”.

POROZUMIENIE NA SZCZYCIE COP26

W końcowym projekcie porozumienia złagodzono jednak zapisy o węglu. W efekcie nacisków Chin i Indii zamiast o „wycofywaniu się” z użycia węgla, jak było proponowane w pierwszej wersji, mowa jest o „stopniowym zmniejszaniu” jego użycia.

Przyjęty w sobotę przez 200 państw „pakt z Glasgow” – w ocenie komisji europejskiej – podtrzymuje zobowiązania porozumienia paryskiego i daje szansę ograniczenia wzrostu temperatury na świecie do 1,5 st. C. Ustalono też, że pula 100 mld dolarów trafi do krajów rozwijających się i szczególnie narażonych na skutki zmian klimatu.

W porozumieniu zawarty został też tzw. rulebook, który przewiduje m.in. obowiązek przekazania przez wszystkie państwa do 2024 r. szczegółowych danych dot. emisji CO2. Uszczelniono też system handlu emisjami i ustalono zestaw zasad, które mają pobudzić międzynarodowe rynki emisji dwutlenku węgla.

Zawarte na szczycie w Glasgow kompromisy – w ocenie wiceszefa komisji europejskiej – Franka Timmermansa – odzwierciedlają równowagę interesów wszystkich stron i umożliwiają realizację pilnych działań ratujących klimat.

Z kolei brytyjski premier Boris Johnson zaapelował do przywódców wszystkich krajów, które poparły porozumienie by Ci dotrzymali złożonych obietnic, bo błędem byłoby uznanie, że w jakikolwiek sposób rozwiązany został problem globalnego ocieplenia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POROZUMIENIE NA SZCZYCIE COP26

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

ŚWIAT

W Glasgow od niedzieli trwa Szczyt Klimatyczny ONZ. Do Szkocji zjechali już przywódcy z całego świata, by debatować nad zatrzymaniem zmian klimatycznych na Ziemi.

%d bloggers like this: