Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

USA

PORCJA DANYCH Z USA. MOCNY RYNEK PRACY

Bardzo mocne dane z rynku pracy w USA – tak niskiej liczby nowych bezrobotnych nie było od końca września.

PORCJA DANYCH Z USA. MOCNY RYNEK PRACY

WNIOSKI O ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH

Amerykański Departament Pracy poinformował, że w ubiegłym tygodniu w pośredniakach pojawiło się 190 tys. nowych osób z wnioskiem o zasiłek. To znacznie poniżej oczekiwań rynku, który spodziewał się 213 tys. nowych wniosków o zasiłek. Czyli, po pierwsze, utrzymania powyżej granicy 200 tysięcy, a po drugie –wzrostu w porównaniu z pierwszym pełnym tygodniem stycznia. Okazało się tymczasem, że mamy spadek liczby nowych bezrobotnych i to już trzeci miesiąc z rzędu.

CZYTAJ TEŻ: DEZINFLACJA W USA PRZYSPIESZA. SPADA SPRZEDAŻ DETALICZNA

POZWOLENIA I ROZPOCZĘTE BUDOWY DOMÓW

Stabilizuje się sytuacja na amerykańskim rynku nieruchomości. Liczba pozwoleń i rozpoczynanych nowych budów przestały spadać. W grudniu inwestorzy w USA zgłosili 1 milion 330 tysięcy wniosków o nowe pozwolenia budowlane. To co prawda nieco mniej, niż spodziewał się rynek, ale jednocześnie skorygowano w górę wynik z listopada. W sumie więc – w dwumiesięcznym okresie – bilans jest niemal zerowy.


Więcej niż spodziewanych było natomiast rozpoczętych budów, bo 1 milion 382 tysiące. Ten wskaźnik, po dynamicznych spadkach w miesiącach po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na Ukrainę, od jesieni się ustabilizował.

INDEKS FED Z FILADELFII

Poprawiają się nastroje przedsiębiorców i menedżerów na wschodnim wybrzeżu USA. Indeks Fed w Filadelfii, jeden z najstarszych indeksów obrazujących koniunkturę w amerykańskim biznesie, wciąż pod kreską, ale coraz bliżej zera.

Wartość punktowa indeksu wyniosła w styczniu -8.9 punktu. To już trzeci z rzędu wzrost. W listopadzie, gdy indeks osiągnął swój dołek, wartość zbliżała się do minus 20 punktów.


Filadelfijski oddział Rezerwy Federalnej od 1968 roku regularnie przepytuje przedsiębiorców działających na terenie stanów New Jersey, Pensylwania i Delaware o ich plany dotyczące zatrudnienia, zamówień które składają i oczekiwań dotyczących otrzymywanych zamówień. Wartość poniżej zera oznacza przewagę firm, których biznes się zwija nad firmami w fazie ekspansji.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

PORCJA DANYCH Z USA. MOCNY RYNEK PRACY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

CENY

Rafineryjna marża Orlenu znowu rośnie.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym że nastąpił trzeci z rzędu spadek rocznej dynamiki cen konsumpcyjnych i Inflacja HICP w strefie euro wyniosła osiem i pół procent rok...

INNE

Inflacja w Turcji wyhamowuje już drugi miesiąc.

USA

Bezrobocie w USA najniższe od 1969 roku. Pierwszy miesiąc 2023 roku przyniósł gigantyczny wzrost liczby etatów.

%d bloggers like this: