Ożywienie w strefie euro nabrało tempa w marcu, ale ożywienie było nierówne w poszczególnych krajach, wynika z badania PMI firmy S&P Global, które wykazało, że presja cenowa w regionie pozostaje kluczowa.
Wskaźnik PMI obejmujący sektor usług odbił do 55 z 52,7 punktów w lutym.
Kontrastuje to z opublikowanym w poniedziałek PMI dla przemysłu, który pokazał, że aktywność w fabrykach spadła w marcu, ponieważ konsumenci, odczuwając rosnące koszty utrzymania, ograniczyli zakupy.
Wracając do usług, mimo rosnących kosztów popyt na nie był najwyższy od 10 miesięcy, częściowo dzięki wzrostowi popytu eksportowego po raz pierwszy od maja ubiegłego roku.
CZYTAJ TEŻ: GOSPODARCZY TRAKTAT Z UKRAINĄ. POLSKIE FIRMY POMOGĄ W ODBUDOWIE KRAJU PO WOJNIE?
Złożony indeks cen produkcji spadł, choć pozostał na wysokim poziomie, do 58,1 z 60,8.
Prawdopodobnie zostanie to przyjęte z zadowoleniem przez decydentów w Europejskim Banku Centralnym, którym do tej pory nie udało się doprowadzić inflacji do poziomu zbliżonego do celu 2%.
Po oczekiwanej podwyżce stóp procentowych o 50 punktów bazowych w zeszłym miesiącu, sondaż Reuters sugeruje, że EBC podniesie stopy procentowe o 25 punktów bazowych na swoich posiedzeniach w maju, czerwcu i lipcu.
CZYTAJ TEŻ: STREFA EURO: POPRAWA NASTROJÓW W USŁUGACH. KIEDY EBC OSIĄGNIE CEL INFLACYJNY? (ROZMOWA)
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV