Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

POLSKIE SPÓŁKI A ESG. (ROZMOWA)

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Sporo się zmienia w podejściu do gospodarki. W dużym stopniu za sprawą nowego podejścia do partnerstwa, jakie zaproponował Biały Dom pod rządami Donalda Trumpa, ale też w Europie, ze względu na pewnego rodzaju przebudzenie zmienia się podejście na przykład do Zielonego Ładu, ale także do formalności takich, jakie związane są, między innymi, znowu użyję tego określenia, z raportowaniem w ramach tak zwanego corporate governance.

Być może wiele z waszych firm stanęło w obliczu pytania, na ile poważnie traktować wymogi corporate governance i czy rzeczywiście trzeba poświęcać pieniądze, czas i wysiłek na to, by to raportowanie przygotowywać. No i oczywiście działać w taki sposób, by było co raportować.

CFA Society Poland przygotowało raport corporate governance na polskim rynku kapitałowym, który mówi o tym, czy rzeczywiście pojawia się dodatkowa wartość ekonomiczna w wyniku zachowywania zasad corporate governance. Współautorem tego raportu jest dr Piotr Sieradzan, wiceprezes CFA Society Poland. Witam bardzo serdecznie.

PIOTR SIERADZAN, CFA SOCIETY POLAND: Dzień dobry, dzień dobry Państwu.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


RM: No, więc ja jestem przyzwyczajony do takiej wizji, że jeśli jest zachowane corporate governance, jeśli jest ESG, czyli zasady ochrony środowiska, ochrony wartości społecznych i zasad dobrego zarządzania, no to wszystko musi iść znakomicie. Jesteśmy od lat przekonywani, że firmy z wysokimi wskaźnikami ESG są więcej warte na rynku. Pytanie, czy to się w Waszym raporcie potwierdziło, albo w jakim zakresie?

PS: Nasz raport dotyczył corporate governance, a konkretnie dotyczył stosunku różnych grup inwestorów, trzech grup, w zasadzie decydentów finansowych, inwestorów indywidualnych, inwestorów profesjonalnych i dyrektorów finansowych. I dotyczył tego, jakie jest ich podejście do poszczególnych standardów samego corporate governance. Więc nie dotykaliśmy kwestii środowiskowych, nie dotykaliśmy kwestii społecznych. Mówiliśmy o corporate governance.

I tutaj rzeczywiście większość inwestorów wskazuje na to, że takie klasyczne elementy corporate governance, jak: spójność strategii biznesowej, komunikacja z inwestorami czy uzależnienie wynagrodzeń zarządów od długoterminowych wyników spółki, sprzyja i ma wpływ pozytywny na wartość czy powoduje pozytywne zmiany, jeżeli mówimy tutaj o grupie dyrektorów finansowych.

Natomiast nie są to wszystkie zasady corporate governance, które zostały wymienione, ale mówimy tutaj oczywiście o percepcji inwestorów, czyli nie o faktycznym wpływie na wartość, którego zresztą należałoby badać i jest to dosyć trudne, dosyć skomplikowane, jeżeli nie chcemy tylko badać korelacji. Natomiast my w tym momencie skupiliśmy się na tym, co uważają inwestorzy.

RM: No dobrze, to pewnie z punktu widzenia funkcjonowania firmy, którą budujemy i rozwijamy, inwestorzy instytucjonalni są najbardziej istotni. Które zasady corporate governance, co jest dla nich w tych zasadach tak naprawdę istotne, o ile oczywiście traktują je poważnie?

POLSKIE SPÓŁKI A ESG. (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

PS: Znaczy, na pewno najistotniejsze jest to, co uważają akcjonariusze, czy też w przypadku inwestorów profesjonalnych to, jakie mają polityki, jakimi zasadami konkretnie się kierują. Jeśli chodzi o poszczególne standardy w ramach naszego badania, to co odpowiedzieli respondenci, to te odpowiedzi były dosyć zbieżne. I tutaj te zasady, o których wspomniałem, które powiedziałem, są, można powiedzieć, najpopularniejszymi, tutaj nieco mniej popularne i uznawane za mające pozytywny wpływ są kwestie związane z audytem, ilością komitetów w radzie nadzorczej spółki czy parytetami.

Natomiast oczywiście z punktu widzenia spółki należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czego chcą nasi akcjonariusze i jakie jest ich podejście, dlatego że ono może się różnić i to nie tylko z uwagi na różnice w osobistym podejściu decydentów w określonych funduszach, chociażby, ale również z uwagi na to, jakie polityki, jeśli o to chodzi, mają ci inwestorzy, którzy akurat w naszej spółce mają tą większość.

W Europie w dalszym ciągu jest dużo funduszy, dużo inwestorów profesjonalnych, którzy przywiązują bardzo dużą wagę do standardów ESG. Natomiast konkretnie do jakich standardów i jak to jest ujęte, to jest taki obszar, który spółka dobrze żeby znała i dobrze, żeby się w nim w nim orientowała.

RM: Ale to w takim razie jesteśmy w stanie wskazać jakąś dobrą praktykę z punktu widzenia właśnie przedsiębiorcy, który chce pozyskiwać sprawnie kapitał z rynku, no przede wszystkim, albo w debiucie giełdowym, albo na rynku kapitałowym, przed giełdą?

PS: Tak, jak powiedziałem, na pewno trzeba zwrócić uwagę na to, czego oczekują od nas inwestorzy. Jeżeli tak, jak pan powiedział, mamy do czynienia głównie z inwestorami profesjonalnymi, czyli w naszym badaniu z osobami zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi czy emerytalnymi, czy jeżeli mówimy o tych funduszach jako instytucjach, dobrze jest, żeby spółka wiedziała, o jakich inwestorach mówimy, jak oni podchodzą do poszczególnych kryteriów, dlatego że te kryteria będą się różnić. Jeżeli mówimy o inwestorach indywidualnych, warto obserwować badania. Warto na to patrzeć, gdyż zwłaszcza, jeśli chodzi o różne grupy inwestorów w różnych obszarach będzie się to różnić.

RM: Panie doktorze, z grubsza mamy wizję. Dr Piotr Sieradzan, wiceprezes CFA Society Poland. Dziękuję serdecznie.

RM: Dziękuję. Dziękuję Państwu.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

POLSKIE SPÓŁKI A ESG. (ROZMOWA)

Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)

Sprawdź na BIZNES24.TV