Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

BIZNES24

POLSKA

POLSKI PRZEMYSŁ CIĄGLE ROZGRZANY

GUS opublikował świetne wyniki produkcji przemysłowej w Polsce.

POLSKI PRZEMYSŁ CIĄGLE ROZGRZANY

Tuż przed wybuchem wojny na Ukrainie polski przemysł znajdował się w świetnej formie. Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 17,6% wyższa niż rok wcześniej – podał Główny Urząd Statystyczny.

POLSKI PRZEMYSŁ CIĄGLE ROZGRZANY
Polski przemysł ciągle rozgrzany.

To co prawda nieco mniej niż dynamika w styczniu (wzrost o 19,2 proc,), ale więcej niż oczekiwania rynkowe, które szacowały wzrost produkcji w lutym tego roku na 16 i pół procent. Jak podał GUS we wszystkich głównych grupowaniach przemysłowych w lutym br. odnotowano wzrost produkcji w skali roku. Najbardziej zwiększyła się produkcja dóbr związanych z energią – o 32,7%. W mniejszym stopniu zwiększyła się produkcja dóbr zaopatrzeniowych – o 19,0%, dóbr inwestycyjnych – o 13,8%, dóbr konsumpcyjnych trwałych – o 11,6% oraz dóbr konsumpcyjnych nietrwałych – o 9,9%.

Polski przemysł ciągle rozgrzany

Jak napisali na twitterze ekonomiści Pekao SA poziom produkcji szybuje daleko ponad wieloletnim trendem – to jednak się nie utrzyma. W najbliższych miesiącach branża będzie odczuwać bezpośrednie i pośrednie konsekwencje wojny rosyjsko-ukraińskiej.

CZYTAJ TEŻ: GPW ZAWIESZA SPÓŁKĘ POWIĄZANĄ Z ROSNIEFTEM

GUS podał też dzisiaj że inflacja producencka pozostaje na wysokim poziomie – w lutym skok cen producentów wyniósł 15,9 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. I zdaniem ekonomistów wojna na Ukrainie spowoduje jeszcze
bardzo duży skok w górę inflacji producenckiej.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKI PRZEMYSŁ CIĄGLE ROZGRZANY

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co kredytów we franku szwajcarskim mogą zrobić po restrukturyzacji Getin Banku rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Jackem Czabańskim, adwokatem.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O spadku notowań szwajcarskiego Credit Suisse rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Adamem Drozdowskim, zarządzającym InValue Multi-Asset.

POLSKA

Szalony wzrost Medicalgorithmics na GPW - spółka zamknęła dzień ze wzrostem o blisko 60%.

POLSKA

Wskaźnik PMI, obrazujący koniunkturę w polskim przemyśle, piąty miesiąc z rzędu znajduje się poniżej ważnej granicy 50 punktów. Wynik okazał się jednak lepszy od...

Copyright © 2021-2022 BIZNES24 sp. z o.o.

%d bloggers like this: