Autopromocjaspot_img

Data:

UDOSTĘPNIJ

JAKĄ SKŁADKĘ ZAPŁACĄ PRZEDSIĘBIORCY? ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA W BIZNES24

Powiązane artykuły:

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Witam Państwa bardzo serdecznie w specjalnym programie Ład, Podatki i Praktyka, który przygotowujemy wspólnie z ekspertami MDDP- najbardziej utytułowanej, niezależnej firmy doradztwa podatkowego w Polsce. Dzisiaj zajmiemy się tematem tylko z pozoru prostym, bo odliczaniem składki zdrowotnej. Bardzo wiele o niej powiedziano, była głównym kątem natarcia krytyków Polskiego Ładu. A my zajmiemy się nią w takim wycinku, który dotyczy jednoosobowych działalności gospodarczych. Bo, w zależności od tego jak się taką działalność rozlicza- różnie będziemy tę składkę odliczać. I wszystko zaczyna się robić skomplikowane. Łączymy się z panią Anną Misiak- doradcą podatkową z MDDP. Witam bardzo serdecznie.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


ANNA MISIAK, DORADCA PODATKOWY MDDP: Dzień dobry.

RM: I ponieważ nie mamy dużo czasu, to przejdźmy od razu do do rzeczy. I na początek zajmijmy się składką zdrowotną przy działalności gospodarczej osób rozliczających jednoosobową działalność gospodarczą. I popatrzmy na to w zależności od dochodów: od wielkości dochodów. Bardzo proszę.

AM: Tak, dobrze- to może zacznijmy od tego, żeby wyjaśnić wszystkim; osoby prowadzące działalność gospodarczą od pierwszego stycznia 2022 roku niestety składki zdrowotnej nie odliczą od podatku, od zaliczek na podatek, bądź od ryczałtu. Natomiast bardzo wiele zależy od tego jaką formę działalności prowadzą, oraz jaką formę opodatkowania tej działalności gospodarczej wybrały. Ponieważ właśnie od tych parametrów będzie zależało jaką składkę na ubezpieczenie zdrowotne zapłacą w przyszłym roku. I tutaj ważne ażeby każda osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą  po pierwsze zrewidowała według jakich stawek płaci podatek. Czy są to zasady ogólne- czyli płaci podatek według skali, czy jest to podatek liniowy, czy też jest to podatek zryczałtowany. Ponieważ dla każdej z tych form opodatkowania przewidziano zupełnie inną metodologię naliczania składek na ubezpieczenie zdrowotne. I bardzo ważne jest ażeby tą kwestię na samym początku zrewidować. De facto możemy powiedzieć, że już w tym roku konieczne są właśnie takie kalkulacje i weryfikacja jakiego rodzaju składkę na ubezpieczenie zdrowotne dany podatnik prowadzący właśnie tą indywidualną działalność gospodarczą zapłaci od przyszłego roku.


PROGRAM ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA CODZIENNIE NA ANTENIE BIZNES24

  • PREMIERA O GODZINIE 17:30
  • ZOBACZ RÓWNIEŻ O 21:30, 23:00, 7:00 i 8:00

RM: Dobrze, to zacznijmy od tej najbardziej chyba typowej sytuacji, czyli podatnik prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, rozlicza się skalą podatkową: no bo na przykład ma rodzinę wielodzietną. W związku z tym zawsze kuszą go te tradycyjne ulgi związane właśnie z ulgami na koszty wychowania dzieci.

AM: Tak może też być- dla podatników, którzy opłacają podatek według skali przewidziano iż: składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosiła 9 procent. Te 9 proc. będzie liczone od dochodu do opodatkowania. I to jest ta zasadnicza różnica. Ponieważ teraz każda osoba prowadząca indywidualną działalność gospodarczą (…) płaci składkę na ubezpieczenie zdrowotne zryczałtowaną niezależnie od swojego dochodu. A podstawowa zmiana właśnie polega na tym, że w przypadku skali podatkowej, ale nie tylko (o czym powiem za chwilkę) będzie ta składka ustalona od dochodu, czyli realnego dochodu do opodatkowania osoby, która opodatkowuje dochody ze swojej działalności według skali podatkowej. Ta składka będzie wynosiła 9%.

CZYTAJ TEŻ: POLSKI ŁAD – ZAROBISZ MNIEJ, CZY WIĘCEJ? ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA W BIZNES24

RM: 9 proc. czyli milion dochodu- 9 proc. od tego składki zdrowotnej.

AM: Tak, możemy tak powiedzieć, naprawdę. Oczywiście trzeba zaznaczyć jedną bardzo ważną rzecz, którą na pewno wielu podatników przyzna- nikt aktualnie dzisiaj nie płaci podatku według skali przy milionie dochodów. Zazwyczaj wybierane są inne formy opodatkowania, które są po prostu bardziej preferencyjne.

RM: Jasne, dobrze. To trochę mnie Pani uspokoiła, aczkolwiek jestem ciekaw jaki najwyższy podatek, jaki najwyższy dochód opodatkowany według skali spotkała Pani w swojej karierze? Ale zostawmy to może na koniec rozmowy, jeśli zostanie nam czas. To popatrzmy teraz na to, jak wygląda sytuacja w przypadku JDG rozliczającego się podatkiem liniowym? Czyli 19 proc.

AM: To tutaj jest pewna zmiana w porównaniu z opodatkowaniem według skali. Zaraz wyjaśnię skąd ta zmiana w ogóle się wzięła. Natomiast jeśli chodzi o podatników, którzy w chwili obecnej opłacają podatek od swojej działalności gospodarczej według skali podatkowej, to w ich przypadku składka na ubezpieczenie zdrowotne będzie wynosiła 4,9 procenta również realnego dochodu. Czyli taka sama metodologia wyliczenia dochodu. Z pewną różnicą, o której za chwilę, będzie przyjęta dla ustalenia tej podstawy, od której te 4,9 procenta będzie naliczane jako składka na ubezpieczenie zdrowotne. Można by powiedzieć, że w przypadku opodatkowania podatkiem liniowym od realnego dochodu tej osoby zostanie zapłacona składka zdrowotna. Tyle że ona wyniesie właśnie 4,9. Skąd ta różnica w ogóle się wzięła?

JAKĄ SKŁADKĘ ZAPŁACĄ PRZEDSIĘBIORCY? ŁAD, PODATKI I PRAKTYKA W BIZNES24

RM: Dochód przed opodatkowaniem? Czy po opodatkowaniu?

AM: Nie, dochód to już jest kwota do opodatkowania. Czyli będzie to dokładnie ta sama kwota, od której ktoś naliczy sobie 19 proc. podatku. I ta sama podstawa będzie przyjmowana dla ustalenia składki zdrowotnej. Skąd różnica w ogóle.

RM: Czyli w sumie podatku będzie 28%.

AM: Dokładnie tak, znaczy nie 28, bo tu będziemy mieli 19 plus 4,9.

RM: No tak, oczywiście nie 9 tylko 4,9. Słusznie.

AM: Dokładnie. Natomiast skąd wzięła się różnica między tymi dwoma formami? A mianowicie stąd, że w przypadku osób, które opodatkowują dochody według skali podatkowej- tam jest jeszcze możliwość skorzystania po pierwsze z kwoty wolnej od podatku, której nie ma w przypadku podatku liniowego. Po drugie: mamy wyższy próg podatkowy. Po trzecie: mamy również możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej, oczywiście ona jest limitowana do określonego poziomu dochodów- tylko do 133 tysięcy z jeszcze drobnymi kwotami. Ale też w przypadku zasad ogólnych jest możliwość wspólnego opodatkowania z małżonkiem, skorzystania z ulgi na dzieci, czy skorzystania z innych ulg.

RM: Jasne. Nie zapomnijmy o rozliczaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

AM: Dokładnie. I to jest bardzo ważna rzecz dla podatników, którzy dzisiaj zarówno opłacają ryczałt jak i jeszcze tego ryczałtu nie opłacają, a być może się na niego zdecydują bo mają jeszcze na to czas do 21 lutego przyszłego roku podatkowego. Mianowicie w przypadku opodatkowania ryczałtem przyjęto zupełnie inną zasadę ustalania składki na ubezpieczenie zdrowotne- a mianowicie tutaj będą brane pod uwagę dwa parametry. Po pierwsze jaką wysokość przychodów dana osoba będzie miała za dany rok podatkowy. Przypomnijmy, że w przypadku ryczałtu nie można potrącać kosztów uzyskania przychodu a zatem de facto podstawą do naliczenia składki (tak byśmy mogli powiedzieć) jest wysokość osiąganych przychodów. Będzie to również 9% tychże przychodów pomniejszone wyłącznie o składki na ubezpieczenie społeczne. Natomiast tu pojawia się jeszcze jeden parametr- a mianowicie taki, że składka wyniesie 9 proc. ale od przeciętnego wynagrodzenia. I to, czy ona będzie wynosiła 9% razy przeciętne wynagrodzenie, razy 60 proc. albo razy 100 proc. albo razy 180 tego przeciętnego wynagrodzenia zależy wyłącznie od tego w jakim progu znajdą się przychody danego podatnika. Czyli możemy mieć do czynienia z taką sytuacją: do 60 tys. płacimy 380 złotych co miesiąc, w przypadku kiedy te przychody są między 60 a 300 tysięcy- płacimy około 530 złotych na miesiąc a w przypadku, kiedy przychody przekraczają 300 tysięcy płacimy ponad 900 zł zryczałtowanej  składki na ubezpieczenie społeczne co miesiąc. I tu bardzo ważna rzecz: W przypadku, gdy na koniec roku zrobimy podsumowanie swoich przychodów i wyjdzie na to, że te przychody np. przekroczyły te 300 tysięcy- będzie trzeba dopłacić składkę czy za każdy miesiąc wstecz, kiedy płaciło się mniej- do tych 950 złotych miesięcznie.

RM: Jasne. To będzie taki czynnik zniechęcający do tego, żeby się bardziej starać, lub też zniechęcający do tego, żeby uzyskiwać jawne dochody. Tak swoją drogą myślę, że szereg takich właśnie rozwiązań, które każą wyższe dochody mogą niestety prowokować taką reakcję. Byłoby to bardzo niekorzystne dla systemu podatkowego. Zostało nam dosłownie 20 sekund. Czy „liniowcy” powinni rozważać w takim razie przechodzenie na skale albo „skalowcy” na liniowy?

AM: Nie ma znaczenia. Na pewno ci, którzy mają wyższe przychody a małe koszty powinni rozważyć inne formy opodatkowania aniżeli być może te, które dzisiaj stosują. Czyli osoby, które mają wysokie przychody a niskie koszty powinny rozważyć ryczałt. Ci, którzy mają przychody na poziomie 180 tys. to jeszcze mogą rozważać skalę podatkową, bo może się okazać, że jest dla nich korzystniejsza. A po prostu podatek liniowy może się okazać mało atrakcyjny.

RM: Anna Misiak- doradca podatkowy MDDP. Dziękuję bardzo serdecznie, do zobaczenia.

AM: Dziękuję bardzo, do widzenia.