Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

ENERGETYKA

POLSKI ATOM Z AMERYKAŃSKIM UDZIAŁEM

Nowy rząd liczy na polski atom z udziałem amerykańskich partnerów.

POLSKI ATOM
foto: pixabay.com

Polski atom tak, ale nie w wersji proponowanej przez rząd PiS. Donald Tusk, chce by amerykanie wzięli w współodpowiedzialność za budowę polskiego atomu i weszli do inwestycji, jako udziałowiec. Ma to być związane z ryzykiem, jakim jest stworzenie tej inwestycji. Pomysły Koalicji Obywatelskiej na polski atom zdradził Grzegorz Onichomowski, doradca tej partii ds. energetycznych.

Od kilu dni ludzie z najbliższego otoczenia Donalda Tuska rozmawiają z przedstawicielami Westinghouse Electric Co. i Bechtel Group Inc., które mają wybudować pierwszą polską elektrownię atomową.

CZYTAJ TEŻ: WAHANIE NA WALL STREET

Grzegorz Onichimowski w rozmowie z Bloombergiem przyznał, że Koalicja Obywatelska ma zupełnie inny pomysł na budowę polskiego atomu niż ten realizowany przez rząd PiS. Przede wszystkim Donald Tusk i jego otoczenie chcieli by amerykańskie przedsiębiorstwa wykupiły przynajmniej 30 proc. udziałów w polskiej spółce realizującej budowę elektrowni atomowej. Umowa podpisana przez rząd PiS nie przewiduje jednak takiego rozwiązania.

Onichimowski w rozmowie z Bloombergiem wyjaśnia, że zmiana, którą lansuje środowisko Koalicji Obywatelskiej wynika z dużego ryzyka realizacji całej inwestycji.

Na tym jednak nie koniec zmian. Pierwsza polska elektrownia, według pomysłu PiS miała by mieć moc od 6 do 9 Gigawat. Onichimowski mówi Bloombergowi, że Koalicja chciałaby zbudować dwie elektrownie o mniejszej mocy.

Co ciekawe, rozmowy na temat kolejnej elektrowni jądrowej prowadzone są już firmami z Francji oraz Korei Południowej.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKI ATOM Z AMERYKAŃSKIM UDZIAŁEM

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INNE

Znamy już przebieg listopadowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej. Wynika z niego, że rada obawia się polityki fiskalnej i regulacyjnej nowego rządu, gdyż będzie ona...

UNIA EUROPEJSKA

Jeszcze w tym miesiącu do Polski wpłynie 5 miliardów euro zaliczki z KPO- poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

FIRMA

PGNIG skierowało notę obciążeniową do konsorcjum w skład, którego wchodzi m.in Polimex Mostostal na kwotę prawie 245 milionów złotych. Chodzi o karę umowną z...

INNE

Sebastian Skuza nowym zastępcą przewodniczącego KNF - powołał go na wniosek szefa KNF premier Mateusz Morawiecki.

%d