Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

INFLACJA

POLSKA Z PIĄTĄ NAJWYŻSZĄ INFLACJĄ W UE

HAMOWANIE POPYTU W POLSCE
foto: pixabay.com

Polska z piątą najwyższą inflacją w całej Unii Europejskiej – według pomiaru Eurostatu. To awans o jedno miejsce – w sierpniu mieliśmy czwartą najwyższą inflację.

We wrześniu udało nam się przeskoczyć Rumunię, która z piątego miejsca od końca – spadła na drugie miejsce od końca. Liderem wysokiej inflacji pozostały Węgry – czyli państwo z najmniej wolnorynkową gospodarką, zdominowaną przez firmy państwowe i oligarchów związanych z Viktorem Orbanem. Na drugim końcu skali znalazła się Holandia, która w ujęciu rocznym zanotowała… deflację. Uśredniona inflacja HICP dla całej Unii Europejskiej wyniosła 4.9%.

POLSKA Z PIĄTĄ NAJWYŻSZĄ INFLACJĄ W UE

Inflacja dla strefy euro wyniosła we wrześniu 4.3 procent i jest to poziom najniższy od października 2021 roku, czyli od niemal dwóch lat.

Eurostat stosuje inny koszyk inflacyjny, który jest wyrównany dla wszystkich państw Unii i uwzględnia również tzw. konsumpcję publiczną, dlatego inflacja wg Eurostatu jest w Polsce niższa, niż według GUS.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

INFLACJA

Inflacja w Polsce w połowie unijnej stawki. W strefie euro nieznacznie spadła, ale nadal znajduje się powyżej celu Europejskiego Banku Centralnego.

INFLACJA

Inflacja bazowa czyli po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,6% w czerwcu w ujęciu rocznym. W maju wyniosła ona 3.8%, a zatem mamy...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

USA

Inflacja za oceanem spadła w czerwcu bardziej niż oczekiwali tego ekonomiści. Reakcja rynków była do przewidzenia, wyprzedaż dolara i wzrost głównych indeksów akcyjnych i...