Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA ODBIJA

POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA
foto: pexels.com

Spadek, ale najsłabszy od stycznia, sprzedaży detalicznej odnotował we wrześniu Główny Urząd Statystyczny. Konsumpcja była o 0.3% niższa niż rok wcześniej, tym samym wynik okazał się znacznie lepszy niż prognozy, które wieszczyły dwuprocentowy spadek.

POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA
Polska sprzedaż detaliczna. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Dwa czynniki istotnie wpływały na spadek sprzedaży detalicznej w tym roku. Po pierwsze efekt bazy wynikający ze skokowego wzrostu konsumentów rok temu po przyjęciu ukraińskich uchodźców. Po drugie zaś, na skutek realnego spadku wynagrodzeń wynikającego z wysokiej inflacji, zostaliśmy zmuszeni do ograniczenia wydatków w sklepach.

We wrześniowych danych widać już poprawę nastrojów wśród konsumentów, wciąż jednak spada sprzedaż dóbr trwałego użytku, w tym agd i rtv aż o ponad 12%. Jeszcze głębszy spadek miał miejsce w kategorii odzież i obuwie, ale w tym przypadku decydujący był rekordowo ciepły wrzesień, który zniechęcał do wymiany garderoby. W tym segmencie spadek przekroczył 16%.

CZYTAJ TEŻ: ABW, CO WY TAM NISZCZYCIE?

W minionym miesiącu o niemal 10% wzrosła sprzedaż samochodów, co zazwyczaj prognozuje poprawę koniunktury. Chętniej też tankowaliśmy paliwa, korzystając z przedwyborczych cen na stacjach. Ta kategoria wzrosła o 7.5%, choć jeszcze w sierpniu spadek sięgał 3.5% w ujęciu rocznym.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA SPRZEDAŻ DETALICZNA ODBIJA

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

USA

Amerykański konsument wydał w czerwcu ponad 704 miliardów dolarów na różnego rodzaju dobra. Niemniej dynamika sprzedaży detalicznej w tym miesiącu wyniosła okrągłe zero.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co się dzieje w nastrojach w niemieckiej gospodarce patrząc na dane zza zachodniej granicy, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Mareuszem Urbanem...

HANDEL

Konsumpcja w Polsce notuje wyraźny wzrost w maju.

NIEMCY

Sprzedaż detaliczna w Niemczech spadła w kwietniu o 0.6%.