Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV
Roman Młodkowski, w imieniu całej naszej redakcji, ale przede wszystkim naszego partnera merytorycznego – firmy doradztwa podatkowego MDDP witam Państwa w programie specjalnym BIZNES24 – Ład, Podatki i Praktyka. Dziś naszym ekspertem i przewodnikiem po meandrach Polskiego Ładu w podatkach będzie pani Agnieszka Wnuk – doradca podatkowy MDDP. Witam bardzo serdecznie.
AGNIESZKA WNUK, DORADCA PODATKOWY W MDDP: Witam, dzień dobry Państwu.
TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24
RM: Dzisiaj będziemy się zajmowali bardzo ciekawym zjawiskiem, troszkę mniej typowym, bo na ogół w mediach rozmawia się o podatkach PIT raczej, niż o podatkach korporacyjnych, czyli spółką holdingową. To nie jest rozwiązanie złe – tak można by je już na wstępie podsumować. Ale, może zanim przejdziemy do szczegółów, to proszę nam powiedzieć, o co chodzi z tą spółką holdingową? Co to takiego jest?
AW: Tak. To zdecydowanie nie jest rozwiązanie złe. Powiedziałabym wręcz, że jest to rozwiązanie długo oczekiwane, postulowane przez przedsiębiorców, przez ekspertów. Spółka holdingowa to jest status tak naprawdę – to nie jest żadna nowa spółka, żaden nowy typ spółki. To jest status, który może uzyskać spółka istniejąca, czyli np. spółka z o.o. czy spółka akcyjna. Dzięki czemu będzie mogła korzystać ze specjalnych, korzystniejszych zasad opodatkowania niektórych dochodów. Ze zbycia udziałów, ze sprzedaży udziałów, czy akcji, czy też dywidendowych.
RM: I to jest uważane za dosyć konkurencyjne rozwiązanie w stosunku np. do takich optymalizacji podatkowych związanych np. z tworzeniem spółek za granicą, w miejscach gdzie podatki są radykalnie niższe. Żeby nie uciec się do określenia: „raj podatkowy.”
AW: Tak. To znaczy nie należy się spodziewać, że taki był zamysł ustawodawcy, żeby stworzyć w Polsce warunki porównywalne tzn. konkurencyjne w porównaniu do tego, co oferują inne państwa. I dodam, że nie chodzi tutaj tylko o raje podatkowe tylko również o wiele innych państw, chociażby w ramach Unii Europejskiej, które oferują możliwość reinwestowania dochodu ze sprzedaży udziałów, lub akcji bez konieczności jego opodatkowywania. Czyli możemy sprzedać, jeżeli zainwestujemy w jakąś spółkę i po kilku latach np. ją sprzedamy dopóki nie wypłacimy tych pieniędzy do właściciela to spółka może je inwestować dalej bez konieczności opodatkowywania dochodu ze sprzedaży.
CZYTAJ TEŻ: PODATKI OD ZYSKÓW Z NIERUCHOMOŚCI A POLSKI ŁAD
RM: No właśnie. Rozmawiamy teraz o korzyściach wynikających ze spółki holdingowej. Więc mamy te, przede wszystkim to o czym Pani mówiła: czyli zwolnienie z podatku dochodowego, od 95 procent dywidend ze spółki zależnej i od zbycia udziałów akcji spółki zależnej na rzecz podmiotu niepowiązanego. Ja rozumiem, że to jest taka sytuacja, że jeśli mam w tej spółce holdingowej spółki inne, to jeśli pociągnę sobie z nich dywidendę – to dopóki nie wypłacę z tej głównej spółki to ten przelew wartości ekonomicznych pozostaje nieopodatkowany. Co de facto zwiększa możliwości biznesowe.
Spółka holdingowa – dywidenda
AW: Tak jest, przy czym tutaj warto dodać, że akurat jeżeli chodzi o dywidendę to już dzisiaj przynajmniej w odniesieniu do spółek unijnych, czyli do spółki zależnej w Unii czy spółki-matki w Unii mamy możliwość skorzystania ze zwolnienia z dywidendy- to wynika z przepisów unijnych. I co więcej: zwolniona z opodatkowania może być nawet cała dywidenda. Oczywiście trzeba spełnić określone warunki. Ale dotyczy to tylko płatności wypłat dywidendowych w ramach Unii Europejskiej. Czyli jeśli polska spółka dostaje dywidendę z np. Niemiec, czy z jakiegoś innego państwa z Unii, bądź jeżeli ją wypłaca też do spółki-matki w ramach Unii to już dzisiaj mamy zwolnienie i to 100 procent. Więc tutaj można się zastanawiać co jest korzystniejsze.
To wszystko będzie zależało od tego, jakie mamy plany. Czy mamy rzeczywiście plany dotyczące sprzedaży tej spółki, czy struktura ma być w jakiś sposób trwała. Bo to jest podnoszone – ten fakt, że w przypadku spółki holdingowej – tego nowego rozwiązania tylko 95 procent, tylko ale jednak 95 procent dywidendy jest zwolnione. To pytanie, czy to jest rzeczywiście korzyść? Warunki są zbliżone. Trochę się różnią. Natomiast to co jest rzeczywiście tą korzyścią, nowością można powiedzieć to jest możliwość zwolnienia dochodu ze sprzedaży udziałów lub akcji – tego nie było, czy było w bardzo ograniczonym zakresie w bardzo wyjątkowych sytuacjach.
RM: No ale są też ograniczenia. Wróciliśmy do tej planszy po to, żeby także i na nie zwrócić państwu uwagę.
AW: Tak, to nie jest tak, że zawsze teraz ten dochód ze sprzedaży udziałów lub akcji będzie zwolniony, tak po prostu. Konieczne jest spełnienie warunków: i to w zakresie tej spółki holdingowej, czyli tej spółki, która sprzedaje udziały jak i co do spółki zależnej. Przede wszystkim chodzi o to, że spółka-matka, czyli ta spółka holdingowa właśnie, która będzie sprzedawała udziały musi posiadać minimum 10 procent udziałów bezpośrednio w tej spółce zależnej przez co najmniej rok. Czyli taki wspólnik, który właśnie przez co najmniej rok trzymał udziały w spółce.
Dalej mamy też konieczność spełnienia innych warunków, czyli np. zgodnie z przepisami spółka nie może korzystać ze zwolnień dywidendowych – tych wynikających z przepisów unijnych, o których mówiłem wcześniej. Czyli to jest tak, że trzeba można powiedzieć wybrać z którego zwolnienia będziemy chcieli korzystać. I tutaj się pojawia taki haczyk, że przepisy niestety nie są precyzyjne co do tego w jakim okresie mamy nie korzystać.
Czy jeżeli mamy już udziały w spółce zależnej przez wiele lat i wypłacane były dywidendy; zgodnie z przepisami takie dywidendy są po prostu zwolnione – tutaj nie ma żadnej opcji zwolnienia – one po prostu są zwolnione, one były zwalniane. To czy teraz chcąc skorzystać z tych nowych rozwiązań, czyli wykazać status spółki holdingowej, to czy w ogóle możemy, czy wystarczy wykazanie w danym roku podatkowym: czyli tylko na przykład w 2022 roku w odniesieniu do tej spółki, że nie korzystaliśmy z tego zwolnienia europejskiego.
Tutaj nie ma precyzji – to jest coś, na co zwracały uwagę organizacje przedsiębiorców-pracodawców wielokrotnie w procesie legislacyjnym. I wydaje się, że tutaj zdecydowanie potrzeba pewnego wyjaśnienia, doprecyzowania. To może pojawiła się jakaś interpretacja ogólna w tym zakresie. Bo jest to taki obszar niepewności. Ponadto są inne warunki, inne ograniczenia: np. takie, że spółki nie mogą korzystać ze zwolnień strefowych. Czyli prowadzenie działalności w ramach specjalnych stref ekonomicznych będzie wyłączało możliwość skorzystania z tych rozwiązań, co też nie jest do końca zrozumiałe.
CZYTAJ TEŻ: JAK OSZCZĘDZIĆ NA PODATKACH W POLSKIM ŁADZIE, CZYLI PODATKOWA GRUPA KAPITAŁOWA PO NOWEMU
Spółka holdingowa – kto może założyć
RM: To może powiedzmy, bo mamy taką specjalną planszę przygotowaną, pod tytułem „kto nie założy spółki holdingowej, polskiej spółki holdingowej”. To może popatrzmy sobie na te plansze i porozmawiajmy kto nie będzie z tego przywileju mógł korzystać.
AW: Tak… Tutaj zaczęłam mówić o tym drugim punkcie, czyli braku możliwości korzystania ze zwolnień w ramach specjalnych stref ekonomicznych. To jest tak, jak powiedziałam – taki dosyć zaskakujący warunek, wymóg. Ponieważ dochód strefowy zwolniony w związku z tym, że prowadzimy działalność strefową – to jest dochód jednak operacyjny, z zupełnie innego źródła. A spółka holdingowa- te nowe rozwiązania dla spółki holdingowej – one umożliwiają zwolnienie dochodu kapitałowego. Czyli ze zbycia udziałów. Więc tutaj ten warunek jest dość zaskakujący i pewnie wyłączy szereg grup z możliwości skorzystania z tego.
No i drugi bardzo ważny warunek: to jest to, że spółka (holdingowa) nie może mieć wśród swoich wspólników podmiotu rajowego. Czyli nie może nawet jednej akcji, czy udziału w tej spółce posiadać podmiot z raju podatkowego, co tak na pierwszy rzut oka wydaje się zrozumiałe. Nie chodzi o to, czy utrudnienie korzystania z pewnych przywilejów, korzystnych rozwiązań podmiotom rajowym; w jakiś sposób możemy rozumieć.
Natomiast znowu tutaj przepisy są nieprecyzyjne i brak wprowadzenia jakiegokolwiek progu też może spowodować, że w niektórych przypadkach spółki mogą nawet nie być świadome tego, że jakąś jedną akcję, czy jakiś niewielki, nieznaczący zupełnie pakiet akcji został nabyty przez podmiot, który gdzieś pośrednio, gdzieś dalej w strukturze ma jakiegoś wspólnika rajowego. To jest problem szczególnie dotykający spółki giełdowe, gdzie wiadomo, że obrót akcjami jest na bieżąco.
RM: Jeszcze bardzo krótko – jeśli się nam to uda w 20 sekund powiedzieć: jakie wymogi odnośnie spółki zależnej?
AW: Tak. Spółka zależna również nie może korzystać ze zwolnień, nie może należeć do podatkowej grupy kapitałowej i co bardzo istotne: nie może posiadać więcej niż 5 procent udziałów w innej spółce i nie może również posiadać tytułów uczestnictwa w innych podmiotach korporacyjnych. Czyli tak naprawdę to jest rozwiązanie dla struktur płaskich.
RM: Ale, mimo tych zastrzeżeń namawiamy do korzystania z przywilejów podatkowych. Agnieszka Wnuk – doradca podatkowy MDDP. Bardzo serdecznie dziękuję, wszystkiego dobrego.
AW: Bardzo dziękuję, do widzenia.