Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

POLSKA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA HAMUJE

Polska produkcja przemysłowa gorzej od oczekiwań.

POLSKA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
foto: pexels.com

Polska gospodarka wyraźnie zwalnia. Produkcja przemysłowa wzrosła w styczniu wolniej niż oczekiwał rynek. Według wstępnych danych produkcja firm w ubiegłym miesiącu wzrosła o 2,6 proc. rok do roku, zamiast oczekiwanych przez rynek 4,2 procent.

Polska produkcja przemysłowa w styczniu

POLSKA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA
Polska produkcja przemysłowa hamuje. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Dla przeciwwagi zgodnie z oczekiwaniami maleje też tempo wzrostu cen producentów.

Zdaniem analityków Pekao SA styczniowe dane o produkcji przemysłowej są słabe – całe przyspieszenie wygenerowały produkcja energii i górnictwo; przetwórstwo wyhamowało z 3,4 do 2,8% r/r pomimo, że w tegorocznym styczniu były dwa dni robocze więcej niż przed rokiem. Zdaniem ekonomistów w kolejnych miesiącach musimy się liczyć ze spadkiem produkcji.

CZYTAJ TEŻ: ZATRUDNIENIE W DÓŁ, WYNAGRODZENIE W GÓRĘ

Jak podał dzisiaj Główny Urząd Statystyczny największy wzrost produkcji odnotowano w produkcji urządzeń elektrycznych (wzrost o 31,5 proc.), samochodów (o 14,7 proc.) oraz artykułów spożywczych ( 5,6 proc.).

Z kolei największy spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu ze styczniem 2022 roku produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 20,4 proc. oraz metali – o 18,8 procent.

POLSKA PRODUKCJA PRZEMYSŁOWA HAMUJE
Spada polska inflacja producencka. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Wyhamowuje też inflacja producencka. W styczniu spadła do 18,5 procent. Jest to najmniejszy wzrost cen producentów od lutego 2022 r. To pozytywny sygnał także dla konsumentów – jest bowiem szansa, że w kolejnych miesiącach drożyzna będzie powoli ustępować.

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.