Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

POLSKA ODCIĘTA OD UNIJNEGO BUDŻETU? MOŻEMY STRACIĆ NIE TYLKO KPO, ALE TEŻ ŚRODKI Z FUNDUSZU SPÓJNOŚCI

Dziś „Rzeczpospolita”, a w niedzielę Financial Times poinformowały, że Bruksela wstrzymuje finansowanie dla Polski. Chodzi o 75 miliardów euro (ponad 360 miliardów złotych po dzisiejszym kursie!) w budżecie na lata 2021-27.

POLSKA ODCIĘTA OD UNIJNEGO BUDŻETU? MOŻEMY STRACIĆ NIE TYLKO KPO, ALE TEŻ ŚRODKI Z FUNDUSZU SPÓJNOŚCI
Fot: Dimitris Vetsikas/Pixabay

Kością niezgody jest reforma sądownictwa, a dokładnie wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i związanej z tym konieczności przywrócenia do pracy sędziów odsuniętych przez ID oraz zagwarantowanie sędziom prawa do zadawania pytań prejudycjalnych do TSUE.

Jak powiedział w „Rzeczpospolitej” rzecznik Komisji Europejskiej, Stefan De Keersmaecker, w wyniku niespełnienia warunków podstawowych Komisja nie może dokonać zwrotu przedłożonych przez Polskę rachunków.

Jak czytamy w dzienniku, według czarnego scenariusza Polska mogłaby teoretycznie realizować projekty w ramach zatwierdzonych programów, ale Komisja nie będzie realizowała płatności do momentu spełnienia wymaganych warunków. Bruksela nie będzie refundować inwestycji w ramach funduszy spójności, ograniczy się do wypłat zaliczek. Będzie to jednak minimalna kwota, opiewająca na 1–1,5 proc. całej sumy. Do czasu przywrócenia niezależności sądownictwa będzie wypłacać już tylko ostatnie pozostałe środki z poprzedniego budżetu 2014-2021.

Tym informacjom zaprzeczył Piotr Müller. – Nie wpłynęło żadne pismo z KE o zablokowaniu środków dla Polski z polityki spójności i funduszy rolnych – powiedział rzecznik rządu.

W związku z tym cała dzisiejsza narracja budowana jest na wyciętej z kontekstu wypowiedzi urzędnika, zaznaczam urzędnika KE, a nie członka KE.

Piotr Müller


Z kolei Minister Funduszy i Rozwoju Grzegorz Puda powiedział, że Polska cały czas prowadzi dialog z Komisją Europejską w sprawie spełnienia warunków wstępnych Karty Praw Podstawowych.

CZY POLSKA PORADZI SOBIE BEZ ŚRODKÓW Z UNII?

Czy Polska będzie zdolna zastąpić unijne pieniądze w inny sposób, pytaliśmy na naszej antenie Marka Zubera, ekonomistę z akademii WSB.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA ODCIĘTA OD UNIJNEGO BUDŻETU? MOŻEMY STRACIĆ NIE TYLKO KPO, ALE TEŻ ŚRODKI Z FUNDUSZU SPÓJNOŚCI

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: