Kością niezgody jest reforma sądownictwa, a dokładnie wykonanie wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącego likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i związanej z tym konieczności przywrócenia do pracy sędziów odsuniętych przez ID oraz zagwarantowanie sędziom prawa do zadawania pytań prejudycjalnych do TSUE.
Jak powiedział w „Rzeczpospolitej” rzecznik Komisji Europejskiej, Stefan De Keersmaecker, w wyniku niespełnienia warunków podstawowych Komisja nie może dokonać zwrotu przedłożonych przez Polskę rachunków.
Jak czytamy w dzienniku, według czarnego scenariusza Polska mogłaby teoretycznie realizować projekty w ramach zatwierdzonych programów, ale Komisja nie będzie realizowała płatności do momentu spełnienia wymaganych warunków. Bruksela nie będzie refundować inwestycji w ramach funduszy spójności, ograniczy się do wypłat zaliczek. Będzie to jednak minimalna kwota, opiewająca na 1–1,5 proc. całej sumy. Do czasu przywrócenia niezależności sądownictwa będzie wypłacać już tylko ostatnie pozostałe środki z poprzedniego budżetu 2014-2021.
Tym informacjom zaprzeczył Piotr Müller. – Nie wpłynęło żadne pismo z KE o zablokowaniu środków dla Polski z polityki spójności i funduszy rolnych – powiedział rzecznik rządu.
„W związku z tym cała dzisiejsza narracja budowana jest na wyciętej z kontekstu wypowiedzi urzędnika, zaznaczam urzędnika KE, a nie członka KE”.
Piotr Müller
Z kolei Minister Funduszy i Rozwoju Grzegorz Puda powiedział, że Polska cały czas prowadzi dialog z Komisją Europejską w sprawie spełnienia warunków wstępnych Karty Praw Podstawowych.
CZY POLSKA PORADZI SOBIE BEZ ŚRODKÓW Z UNII?
Czy Polska będzie zdolna zastąpić unijne pieniądze w inny sposób, pytaliśmy na naszej antenie Marka Zubera, ekonomistę z akademii WSB.
Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!
Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.
Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24
Tylko 36 groszy dziennie za dostęp przez www i 72 grosze dziennie za dostęp do aplikacji i VOD (przy rocznym abonamencie)
Sprawdź na BIZNES24.TV