Connect with us

Hi, what are you looking for?

ENERGETYKA

POLSKA: NIE ROZMAWIAMY Z GAZPROMEM O NOWEJ UMOWIE GAZOWEJ

Ministerstwo Klimatu zaprzecza w oświadczeniu dla BIZNES24, że rozmawia z Gazpromem o nowej umowie gazowej.

O rozpoczęciu rozmów ws. umowy, która zastąpi wygasający z końcem 2022 roku kontrakt jamalski, zarząd Gazpromu poinformował 20 maja w czasie spotkania z prasą poświęconemu głównie wynikom finansowym spółki. Tym informacjom zaprzeczył wówczas w BIZNES24 wiceprezes PGNiG Przemysław Wacławski.

Czytaj też: PGNIG: 14.6 MLD PRZYCHODÓW, 3.4 MLD ZŁ EBITDA, 1.75 MLD ZŁ ZYSKU NETTO (WYWIAD)

Wiceprezes PGNiG zastrzegł jednak, że mówi w imieniu spółki – a nie rządu. Reprezentujące rząd Ministerstwo Klimatu odpowiedziało na pytania BIZNES24 z dwutygodniowym opóźnieniem. Ale również zaprzeczyło, że Polska rozmawia z Gazpromem o nowej umowie.

Uprzejmie informujemy, że Rzeczpospolita Polska nie prowadzi rozmów z rosyjską spółką Gazprom w zakresie zawarcia nowej umowy na dostawy gazu ziemnego (w związku z wygasającym z końcem 2022 r., długoterminowym kontraktem kupna-sprzedaży gazu ziemnego do RP, zawartym z rosyjską spółką Gazprom Export w dniu 25 września 1996 r., tzw. kontraktem jamalskim). Z posiadanych przez Ministra Klimatu i Środowiska informacji wynika, że PGNiG S.A. również nie prowadzi takich rozmów.

Ministerstwo Klimatu

Kontrakt jamalski został zawarty między PGNiG a Gazpromem w 1996 roku. Zawiera uznawaną za niekorzystną dla PGNiG formułę take-or-pay, która zmusza PGNiG do płacenia za zakontraktowany gaz niezależnie od tego, czy polska spółka odbierze go od Gazpromu. Pierwotnie kontrakt jamalski miał obowiązywać do 2020 roku, ale później wielokrotnie go zmieniano. Jedna z wersji umowy przedłużała obowiązywanie umowy aż do 2037 roku, jednak jej podpisanie w 2010 roku zablokowała Komisja Europejska. W 2019 roku PGNiG przesłało do Gazpromu oświadczenie o zamiarze nieprzedłużania umowy. Złożenie takiego oświadczenia na trzy lata przed wygaśnięciem umowy zabezpieczyło PGNiG przed jej automatycznym przedłużeniem.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

RYNKI

Dobre dane z Niemiec. W maju indeks instytutu ZEW przekroczył 84 punkty. To znacznie powyżej oczekiwań, które wyniosły niespełna 71 punktów.

RYNKI

Szyfrowany komunikator, BigShortBets ma wyrównać szanse na rynku kapitałowym - twierdzi inicjator jego powstania, Rafał Zaorski. Narzędzie budzi kontrowersje, ale może przyczynić się do rewolucyjnych zmian...

GAMING

Zaledwie 32 i pół miliona złotych wyniósł zysk netto CD Projektu w pierwszym kwartale 2021 roku. To ponad dwa razy mniej niż oczekiwali analitycy...

RYNKI

JSW nie jest zainteresowana kupnem ani nieodpłatnym przejęciem kopalń od Tauronu i innych spółek górniczych - poinformowała JSW w oświadczeniu.

Copyright © 2021 BIZNES24 sp. z o.o.