Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

GOSPODARKA

POLSKA KORZYSTA NA NEARSHORINGU

INFLACJA PRODUCENCKA W POLSCE

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Europie spadła w 2023 roku o 4 proc. r/r, a liczba miejsc pracy o 7 proc. Jednak nie w Polsce, która według raportu firmy EY, jest beneficjentem zmian trendu reorganizacji łańcuchów dostaw.

Liczba bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w 2023 roku wyniosła 229, co oznacza co prawda spadek o 3 proc., ale liczba ponad 22 tys. planowanych miejsc pracy w efekcie tych inwestycji oznacza wzrost o 21 proc. r/r.

CZYTAJ TEŻ: ZADYSZKA ING BSK?

Według autorów raportu, Polska jest jednym z głównych beneficjentów trendu reorganizacji łańcuchów dostaw i nearshoringu, czyli przenoszeniu produkcji bliżej docelowego rynku zbytu. Inwestorzy relokują inwestycje do krajów bliskich geograficznie i politycznie.

Z raportu EY wynika też, że atrakcyjność naszego kraju znacząco wzrosła w oczach 500 biznesowych liderów zajmujących się inwestycjami bezpośrednimi i sondowanych w ramach badania EY. W tegorocznym sondażu znaleźliśmy się na 6 miejscu, podczas gdy rok wcześniej było to miejsce 16 w rankingu, w którym na czele utrzymują się Francja, Niemcy i Wielka Brytania.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA KORZYSTA NA NEARSHORINGU

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSPORT

Jednym z głównych tematów na europejskich giełdach – obok amerykańskiej kampanii wyborczej jest kurs ikony tanich linii lotniczych. Ryanair znalazł się dzisiaj na imponującym...

DŁUG PUBLICZNY

Mocno rośnie zadłużenie w stosunku do PKB naszego kraju. I zdaniem ekonomistów będziemy zadłużać się coraz bardziej. CZYTAJ TEŻ: WIDMO WIBOROWEGO TSUNAMI NAD BANKAMI...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INNE

Niewykluczone, że tarcze na pra zostaną z nami jeszcze w przyszłym roku. Rozmowy w tej sprawie zapowiedział Andrzej Domański, minister finansów.