Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

TRANSKRYPCJA WYWIADU

POLSKA INTENSYWNIE INWESTUJE W OZE (ROZMOWA)

O postępującej zielonej transformacji rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Grzegorzem Onichimowskim, ekspertem Instytutu Obywatelskiego, współtwórcą i długoletnim prezesem Towarowej Giełdy Energii i współtwórcą programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej.

ROŚNIE UDZIAŁ OZE W PRODUKCJI ENERGII ELEKTRYCZNEJ

NATALIA GORZELNIK, BIZNES24: Rozpoczniemy od ciekawego artykułu z Wysokiego Napięcia, który podsumowuje osiem lat rządów Prawa i Sprawiedliwości pod kątem energetyki. I wychodzi na to, że Zjednoczona Prawica jest prawdziwym orędownikiem zielonej transformacji. W 2015 roku udział węgla w produkcji energii elektrycznej wynosił 82%, a w 2023 spadł do 63% przy zapotrzebowaniu, które wzrosło przez te lata o około 15%, spadła też produkcja węgla z 60 do 40 milionów ton. Rząd Zjednoczonej Prawicy zamknął też pięć kopalń węgla kamiennego, a równocześnie w latach 2016-2023 nastąpił bezprecedensowy rozwój odnawialnych źródeł energii. Moc zainstalowana w fotowoltaikę wzrosła z mniej niż 1 GW do ponad 15. A co w tym temacie zadziała kolejna ekipa?

O tym porozmawiam z moim i Państwa gościem, którym jest Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego, współtwórca i długoletni prezes Towarowej Giełdy Energii i współtwórca programu energetycznego Koalicji Obywatelskiej. Dzień dobry.

GRZEGORZ ONICHIMOWSKI INSTYTUT OBYWATELSKI: Dzień dobry.


TO JEST AUTOMATYCZNA TRANSKRYPCJA ROZMOWY PRZEPROWADZONEJ

NA ANTENIE TELEWIZJI BIZNES24


NG: Co Pan na to? Na te zielone dokonania PiS-u, o których pisze Wysokie Napięcie w kontekście tego, że przecież, kiedy Zjednoczona Prawica dochodziła do władzy w 2015, no to na sztandarach miała hasła przecież renesansu energetyki węglowej w Polsce.

GO: No, przede wszystkim trzeba jednak powiedzieć, że ten tekst pana redaktora Zasunia (Rafał Zasuń, przyp. trans.) Jest tekstem nieco prześmiewczym i to tak nie do końca serio redaktor opisał ten proces.

NG: Pan redaktor na Fausta się powołał, bodajże na samym początku.

GO: Tak jest, bo oczywiście z jednej strony były dobre chęci, czy też zamiary, a z drugiej strony były efekty. I jeśli porównamy te efekty, już teraz trochę bardziej na poważnie i popatrzymy na przykład na ostatnie dni, jak wygląda generacja energii w Polsce versus za naszą zachodnią granicą, czy we Francji, no to okazuje się, że udział tej energetyki węglowej u nas jednak jest w dalszym ciągu sześćdziesiąt kilka procent, a tam w Niemczech energetyki odnawialnej jest ponad 70%, a z kolei we Francji również bezemisyjnej energetyki jądrowej jest podobnie wysoki. W związku z tym ta dekarbonizacja aż tak bardzo nam się nie udała.

Ja zgadzam się z argumentem, że mamy dzisiaj dużo mocy w fotowoltaice, ale kiedy rozmawiamy o energetyce odnawialnej, to powinniśmy mówić przede wszystkim ile możemy wyprodukować energii, a nie ile mamy mocy. Bo w polskich warunkach fotowoltaika przy wszystkich zaletach tej technologii, jednak stosunek zainstalowanej mocy do energii, którą możemy z tego uzyskać, jest niezbyt imponujący. To jest mniej więcej 10 do 12%. W nowoczesnej energetyce wiatrowej ten procent już jest rzędu 35-37 procent, w energetyce wiatrowej na morzu ponad 40%. Więc to też trzeba brać pod uwagę. I te różnice tutaj dużo mówią. I może to, co powiedziałem właśnie o technologiach, wskazuje również na ten kierunek, w który chcielibyśmy iść. Więc dekarbonizacja. W pierwszym etapie do 2030 roku – dekarbonizacja oparta przede wszystkim o odnawialne źródła energii i ponad dwie trzecie energii produkowanej z tych źródeł w roku 2030 – to jest nasz cel. A lata trzydzieste – to już głęboka dekarbonizacja sektora i co za tym idzie włączenie również energetyki jądrowej do tego miksu. Ale to jest oczywiście bardzo trudny i długi proces.

NG: W umowie koalicyjnej czytamy o przyspieszeniu zielonej transformacji energetycznej w Polsce. W jaki konkretnie sposób i w jaki sposób będą finansowane inwestycje z tym związane, w tym inwestycje w sieci dystrybucyjne?

POLSKA INTENSYWNIE INWESTUJE W OZE (ROZMOWA)
źródło: BIZNES24

GO: Przede wszystkim będziemy mieli do czynienia z bardzo dużym napływem środków europejskich, zarówno w obszarze KPO w obszarze nowego programu, który nazywa się REPowerEU, ale również tych programów po prostu regionalnych. Łącznie liczymy, że wraz ze środkami z handlu emisjami, czyli środkami ETS do 2030 roku to będzie kwota powyżej 500 miliardów złotych. Więc rzeczywiście będziemy mieli do czynienia z bardzo, bardzo dużym wsparciem ze strony Unii.

Chodziłoby tylko o to, żeby tych pieniędzy nie zmarnować, żeby te pieniądze nie skończyły się w postaci tak zwanych osieroconych kosztów, że zainwestujemy w coś, co za chwilę przestanie być nam potrzebne. I dlatego trzeba wydawać bardzo rozsądnie. I tutaj sieci dystrybucyjne, sieci przesyłowe to jest główny kierunek, no, bo źródła będą budowali inwestorzy. Czy państwowi, czy prywatni, czy polscy, czy zagraniczni, oni są bardzo zainteresowani inwestowaniem w momencie, kiedy będą mieli bazę do tego inwestowania w postaci infrastruktury. I my tą infrastrukturę musimy postawić do ich dyspozycji. To jest jedna kwestia.

A druga kwestia to jest kwestia szybkości działania procedur administracyjnych. Musimy je absolutnie przyspieszyć, bo nie może być tak, że proces stawiania farmy wiatrowej na lądzie trwa 6-7 lat, a na morzu powyżej dziesięciu. W ten sposób szybko energetyki na nowe tory nie przestawimy, a widać, że proces zmiany technologicznej, zmiany cywilizacyjnej de facto w energetyce bardzo przyspieszył w ostatnich latach i nam trudno go do czegokolwiek porównać. Może ewentualnie do telefonii komórkowej, jak ktoś pamięta początki tego biznesu.

NG: A czy podtrzymana zostanie deklaracja, która padła jeszcze przed wyborami odnośnie przywrócenia obliga giełdowego?

GO: Tak, i chcielibyśmy to zrobić bardzo szybko. Chcielibyśmy to zrobić prawdopodobnie. To jest kwestia oczywiście jeszcze uzgodnienia tego wewnątrz całej koalicji partii demokratycznych, ale chcielibyśmy to zrobić razem z procesem chłodzenia, czy też mrożenia cen dla gospodarstw domowych. No, bo jeśli chcemy w przyszłości i to najbliższej przyszłości, oprzeć się już na tej taryfie prezesa URE, jako podstawie ceny, no to prezes musi również wiedzieć, w oparciu, o co taką taryfę wyznaczy. I odpowiednia płynność rynku giełdowego dopiero da mu wskazówki do tego, jakie rzeczywiście taryfy odzwierciedlają koszyk przedsiębiorstw energetycznych. I mamy nadzieję, że prawdopodobnie jeszcze pod koniec przyszłego roku będzie możliwy powrót do sytuacji, w której te taryfy będą opisywały tak naprawdę ceny maksymalne, a będzie można wrócić do konkurencji w tym sektorze.

NG: A to jeszcze a propos tego, co Pan wspomniał o różnych programach osłonowych dla gospodarstw domowych. Jak rozumiem one zostaną utrzymane. A, co z przedsiębiorstwami?

GO: Jeśli chodzi o przedsiębiorstwa to trzeba sobie spojrzeć właśnie na notowania na Towarowej Giełdzie Energii i na przykład notowania kontraktów na listopad były niższe, niż 2 lata temu. Więc można powiedzieć, że wróciliśmy z powrotem do sytuacji sprzed najgłębszego kryzysu. I skoro tak, to raczej jest mało prawdopodobne, żeby kolejne obniżki czekały nas bardzo szybko, bez jakichś głębokich rzeczywiście zmian w sektorze. Co za tym idzie, no nie będziemy mogli prawdopodobnie wspierać całej gospodarki jakimiś subsydiami, chociaż zdajemy sobie sprawę, że do takich sytuacji w Europie w tej chwili dochodzi. No i trzeba będzie znaleźć na to też jakąś odpowiedź. Ale na dzisiaj przede wszystkim chcemy zadbać o gospodarstwa domowe, o samorządy.

NG: I jeszcze pozwolę się wtrącić z pytaniem: co z NABE, bo to jest to, co niepokoi inwestorów giełdowych. No i czy spodziewać się jakichś zmian, jeżeli chodzi o to, co było prezentowane przed wyborami, a teraz już w tej nowej, koalicyjnej rzeczywistości?

GO: To zobaczymy. Tutaj musimy rozmawiać z koalicjantami. Wydaje się, że tak, czy owak nie uciekniemy od problemu wydzielenia aktywów węglowych z istniejących spółek pionowo skonsolidowanych. Natomiast musi się to odbyć w sposób cywilizowany i jeśli udzielamy pomocy publicznej, to musi to być notyfikowana pomoc publiczna. To po pierwsze, a po drugie musimy mieć jakiś pomysł, co dalej zrobimy z tymi wydzielonymi elektrowniami.

NG: Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego, współtwórca i długoletni prezes Towarowej Giełdy Energii oraz współtwórca Programu Energetycznego Koalicji Obywatelskiej był moim i Państwa gościem. Dziękuję bardzo za spotkanie i za rozmowę.

GO: Dziękuję.


Masz firmę? Nie przegap ważnych informacji dla Twojego biznesu.

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 11,99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA INTENSYWNIE INWESTUJE W OZE (ROZMOWA)

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Mieszkanie we włoszech, albo dom we Włoszech. Jak bezpiecznie kupić nieruchomość nad Tybrem? Radzi Marcin Kwapiński, radca prawny, który jako polsko-włoski prawnik pomaga w...

INFLACJA

Inflacja CPI we Włoszech 3 miesiąc ustabilizowana. W czerwcu wyniosła 0.8% – podał włoski urząd statystyczny. To ważna informacja z 3 największej gospodarki strefy...

INFLACJA

Ceny w sklepach znów przyspieszają – twierdzi Rzeczpospolita. I wylicza, że w czerwcu tempo wzrostu wyniosło 3.1 procent – czyli o 20 punktów bazowych...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym co umożliwia akcelerator DIANA NATO i jak dotrzeć ze swoimi rozwiązaniami typu dual-use do wojska rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Pawłem...