Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

CENY

POLSKA INFLACJA W STYCZNIU NIŻSZA OD PROGNOZ

Polska inflacja w styczniu wyniosła 17.2% rok do roku.

DROŻYZNA NIE ODPUSZCZA
foto: pixabay.com

Wzrost cen w styczniu okazał się niższy od oczekiwanego. Inflacja konsumpcyjna wyniosła 17.2%, to jest 0.4 punktu procentowego mniej niż prognozy. W najbliższej przyszłości jeszcze odczyt lutowy może wykazać przyspieszenie dynamiki, ale od marca przewidywany jest spadek tempa wzrostu cen.

POLSKA INFLACJA W STYCZNIU
Polska inflacja w styczniu. Opracowanie: Telewizja BIZNES24.

Polska inflacja w styczniu – wzrost głównie przez ceny energii

Jednocześnie styczniowa inflacja okazała się wyższa od tej z grudnia, kiedy wskaźnik osiągnął 16.6%. Przyspieszenie tempa wynikało przede wszystkim z podwyżek cen na rynku energii, a te z kolei wzrosły za sprawą podniesienia stawki VAT z 5% do 23%.

CZYTAJ TEŻ: WSTĘPNY ODCZYT INFLACJI 17,2% (ROZMOWA)

Według Głównego Urzędu Statystycznego nośniki energii w styczniu były o 10,4% droższe niż w grudniu oraz o 34% wyższe niż w styczniu 2022 roku. Paliwa do prywatnych środków transportu kosztowały tyle samo co w grudniu i były o 18,7% droższe niż przed rokiem.

W styczniu i w lutym nie jest publikowany szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych. GUS opublikował jedynie dane wstępne. Te ostateczne za styczeń i luty zostaną ogłoszone 15 marca.

CZYTAJ TEŻ: PKB POLSKI GORSZE OD OCZEKIWAŃ

Inwestujesz? Notowania na żywo, opinie analityków i wszystko, co ważne dla Twojego portfela!

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Informacje dla tych, dla których pieniądze się liczą- przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Tylko 11.99 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę

BIZNES24 przez Internet

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, czy polscy przedsiębiorcy boją się technologii cyfrowych, rozmawiał Marcin Dobrowolski z BIZNES24 z Rafałem Boguszewskim, ekspertem Departamentu Badań i Analiz BGK.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O wynikach finansowych i planach rozwoju Grupy Klepsydra rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Markiem Cichewiczem, prezesem Grupy Klepsydra.

CENY

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce stopniowo wychodzić z zamrażania cen. Szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska szacuje, że najłagodniejszy z trzech obecnie analizowanych wariantów to podnoszenie...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O akcjach Kernela i decyzji o obniżeniu kapitału zakładowego, rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Jarosławem Dominiakiem, prezesem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.