Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

POLSKA GOSPODARKA WCIĄŻ W FORMIE

Świetne dane z polskiej gospodarki. Nasz produkt krajowy brutto wzrósł w pierwszym kwartale tego roku o 8 i pół procent w porównaniu z poprzednim rokiem i okazał się wyższy od prognoz ekonomistów.

POLSKA GOSPODARKA WCIĄŻ W FORMIE

Tak mocny początek roku w polskiej gospodarce to drugi największy kwartalny wzrost PKB w ostatnim ćwierćwieczu – wyższy wzrost odnotowaliśmy jedynie w drugim kwartale 2021 r., kiedy mieliśmy do czynienia z popandemicznym odbiciem i wychodzeniem gospodarki z lockdownów.

Zła wiadomość jest taka że – zdaniem ekonomistów – takie tempo wzrostu PKB utrzyma się jedynie przez kolejny kwartał. Polski Instytut Ekonomiczny prognozuje, że w drugiej połowie tempo wzrostu spadnie poniżej 3 proc.

CZYTAJ TEŻ: INFLACJA W POLSCE NAJWYŻSZA OD 24 LAT

W ocenie ekspertów PIE dzisiejsze dane pokazują bardzo solidny wzrost – zważywszy na rosyjską agresję na Ukrainę. Jednocześnie zaznaczyli, że mniejszym optymizmem napawa struktura PKB.

Z kolei według ekonomistów ING Banku Śląskiego w pierwszym kwartale wzrost opierał się na konsumpcji, przy solidnym wzroście inwestycji, na który wskazują dane o produkcji budowlanej w pierwszym kwartale br. W opinii ING firmy w dalszym ciągu odbudowywały zapasy surowców i materiałów do produkcji, co było znaczącym wkładem do wyniku PKB w pierwszym kwartale br.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9,9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA GOSPODARKA WCIĄŻ W FORMIE

Click to comment

Chcesz coś dodać? Śmiało!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O Tym że ceny mieszkań zaczęły spadać i o tym, że zdolność kredytowa Polaków jest fatalna rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z dr Antonem...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O aneksach do umów kredytowych które dostają klienci banków rozmawiała Natalia Gorzelnik z BIZNES24 z Remigiuszem Stankiem, radcą prawnym w Stanek Legal Kancelaria Prawnicza.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

O tym, że Sieć Badawcza Łukasiewicz zamierza zatrudnić przynajmniej 2000 nowych pracowników rozmawiał Radek Wróblewski z BIZNES24 z Piotrem Dardzińskim, prezesem Sieci Badawczej Łukasiewicz.

POLSKA

Ustawa o zamrożeniu cen gazu ma kosztować budżet państwa 30 miliardów złotych.

%d bloggers like this: