Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

POLSKA GOSPODARKA W DOBREJ FORMIE – W 3 KWARTALE WZROSŁA O 5.1%

Polska gospodarka rośnie mocniej, niż spodziewali się ekonomiści. Produkt Krajowy Brutto wzrósł w 3 kwartale o 5.1% rok do roku – szacuje Główny Urząd Statystyczny. Szacuje na podstawie jeszcze niepełnych danych – finalny odczyt poznamy dopiero za kilka tygodni.

POLSKA GOSPODARKA W DOBREJ FORMIE - W 3 KWARTALE WZROSŁA O 5.1%

Rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 4.7 procent rocznie. Ważna informacja – chodzi tu o wzrost realny, czyli już po odliczeniu inflacji.
PKB to – według tzw. wydatkowej metody liczenia – wartość wszystkich towarów i usług, które kupili konsumenci, które kupiły firmy, oraz które zakupił rząd. Do tej sumy dolicza się zmianę zapasów – jeśli spadły, to jest to liczba ujemna, a jeśli wzrosły – dodatnia. Oraz eksport netto – czyli nadwyżka handlowa podnosi wartość PKB, a deficyt – obniża.

I teraz zła wiadomość – na razie nie wiemy co wpłynęło na taki, a nie inny wzrost PKB, bo w szybkim szacunku Główny Urząd Statystyczny nie podaje informacji o składowych. Dobra natomiast jest taka, że – jak zauważyli analitycy banku Pekao SA – tempo wzrostu polskiego PKB ponownie zbliżyło się do trendu sprzed pandemii. A to daje nadzieję, ze ponad 5-procentowy wzrost gospodarczy uda się dowieźć w całym 2021 r.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA GOSPODARKA W DOBREJ FORMIE - W 3 KWARTALE WZROSŁA O 5.1%

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

POLSKA

W Polsce stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1%.

POLSKA

Według GUS, produkcja przemysłowa w maju wzrosła 15% rok do roku- to jednak pokazuje lekkie hamowanie polskiego przemysłu.

CENY

Ceny mleka o połowę wyższe, niż przed rokiem. Ceny żyta - prawie dwukrotnie wyższe. Ceny produktów rolnych w skupie oszalały - wynika z danych...

POLSKA

Ceny rosną najszybciej od 25 lat. W maju inflacja przyspieszyła do prawie 14% r/r (bez jednej dziesiątej). Dla porównania miesiąc wcześniej było to jeszcze...

%d bloggers like this: