Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

FIRMA

POLSKA CZWARTYM EKSPORTEREM CZEKOLADY NA ŚWIECIE

Polska jest czwartym eksporterem czekolady na świecie, za Niemcami, Belgią i Włochami – wynika z raportu firmy Wedel z okazji 170. rocznicy jej powstania
Wartość sprzedaży za granicę wynosi prawie 2,1 mld dolarów, co stanowi 7,3 proc. udziału w eksporcie globalnym.

POLSKA CZWARTYM EKSPORTEREM CZEKOLADY NA ŚWIECIE
FOT.: Anna Tarasewicz, Pexels

Zarówno światowy, jak i rodzimy rynek słodyczy czekoladowych rozwija się pomimo pandemii. Wartość światowego rynku tych produktów na koniec ubiegłego roku była oceniana na 106 mld dolarów.

Również statystyki z polskiego rynku wskazują, że polska branża czekoladowa pozostaje w całkiem dobrej formie. Powołując się na dane agencji Nielsen wskazano, że wartość naszego rynku wyrobów czekoladowych w czerwcu 2021 roku wyniosła 7,65 mld zł, co oznacza wzrost o 0,5 proc. rdr.

W 2020 roku Polska odnotowała najszybszy wzrost, wynoszący ponad 13 proc. rdr. Sprzedaż krajowych firm za granicę rosła około dwa razy szybciej niż wicelidera – Francji (6,8 proc.) i trzeciej Austrii (6,6 proc.)

W raporcie zaznaczono, że w ciągu kilkunastu ostatnich lat spożycie czekolady w przeliczeniu na statystycznego Polaka wzrosło o około 30 proc. – z 4 kilogramów w 2007 roku do 5,2 kilograma obecnie. Nadal jemy jej sporo mniej niż na przykład Austriacy czy Niemcy (8,3 kg rocznie na mieszkańca), a o ponad 2 kg rocznie wyprzedzają nas Szwajcarzy, Brytyjczycy i Szwedzi.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...