Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

POLSKA

POLSKA CZEKA NA DECYZJĘ CZECH WS. TUROWA

Polsko-czeskie pięciogodzinne rozmowy ws. kopalni Turów były konstruktywne – oceniła po spotkaniu w Warszawie minister klimatu Anna Moskwa. Z kolei czeska minister środowiska Anna Hubáčková podkreślała, że rozmowy były otwarte i pozostały jeszcze pewne zagadnienia, które wymagają dalszych rozmów.

POLSKA CZEKA NA DECYZJĘ CZECH

Po spotkaniu Anna Moskwa napisała na Twitterze, że dziękuje czeskiej minister środowiska Annie Hubackovej za konstruktywną rozmowę ws. kopalni Turów. Ustalenia, które zostały podjęte muszą być przyjęte przez czeski rząd, dlatego szczegóły umowy zostaną ogłoszone dopiero po ich zatwierdzeniu.

Z kolei czeska minister środowiska na Twitterze napisała:
Dziś negocjowałyśmy z polską minister porozumienie międzyrządowe w sprawie kopalni Turów. To powinno rozwiązać spór, jaki nasze kraje toczą o wpływ wydobycia węgla brunatnego na środowisko w Czechach. Moim zdaniem podpisanie umowy to najlepsze rozwiązanie dla każdego.

CZYTAJ TEŻ: ETAT KOSZTUJE JUŻ PONAD 8 TYS. ZŁ. PENSJE W POLSCE NIE ROSŁY TAK SZYBKO OD 2008 ROKU

Konflikt o działanie kopalni Turów trwa już rok. W lutym Czesi wnieśli skargę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie rozbudowy kopani. Czeski rząd chciał zastosowania środka tymczasowego w postaci nakazu wstrzymania wydobycia tłumacząc, że kopalnia zagraża dostępowi mieszkańców Liberca do wody. Skarżyli się też na hałas i zanieczyszczenie środowiska.

Polska odmówiła wygaszenia kopalni. Na tę decyzję zareagowała Komisja Europejska, która nałożyła na Polskę dzienną karę w wysokości 500 tys. euro do czasu wstrzymania wydobycia.

Polska czeka na decyzję Czech – ponad 15 mln euro kary

Polska wstrzymuje się z jej spłatą, choć wczoraj minął termin uregulowania części kary w wysokości 15 mln euro PLUS 30 tysięcy odsetek. Komisja Europejska ostrzegła, że jeśli kara nie zostanie uregulowana, to od dziś Bruksela będzie mogła potrącić tę kwotę bezpośrednio z funduszy przewidzianych dla Polski.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA CZEKA NA DECYZJĘ CZECH WS. TUROWA

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

WIEDZA

Około pół miliarda złotych kosztowała nas afera z Turowem. Czy to dużo? Na pewno. W 1339 roku międzynarodowy Trybunał zasądził od Krzyżaków na rzecz...

BIZNES I POLITYKA

45 milionów euro odszkodowania za Turów już na koncie czeskiego rządu. Polska spieszy się, żeby Czesi jak najszybciej wycofali skargę z TSUE. Co oznacza,...

BIZNES I POLITYKA

Sukces w sprawie Turowa. Po półrocznym sporze Polska zapłaci pół miliarda złotych kar i odszkodowań - których mogła w stu procentach uniknąć, gdyby na...

BIZNES I POLITYKA

Ostatni projekt umowy w sprawie kopalni Turów, który był niedawno negocjowany w Warszawie przez czeską minister Annę Hubaczkovą i polską minister klimatu i środowiska...

%d bloggers like this: