Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

POLSKA BEZ PIENIĘDZY Z UE

Po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i uznaniu wyższości prawa polskiego nad prawem Unii Europejskiej Komisja Europejska rozpocznie postępowanie przeciwnaruszeniowe a pieniądze z Funduszu Odbudowy nie zostaną Polsce wypłacone – zapowiedziała Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego w wywiadzie dla wyborcza.pl.

POLSKA BEZ PIENIĘDZY Z UE

Spór między Polską a Brukselą powoduje, że ta druga wstrzymuje się z wypłatą Polsce zaliczki z Funduszu Odbudowy w wysokości niespełna 5 mld euro. W sumie Polska miała otrzymać z Funduszu Odbudowy 23 miliardy euro w formie dotacji i 12 miliardy euro w formie kredytów.

W wywiadzie dla wyborcza.pl wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley podkreśla, że jest już kilka państw, które opowiadają się za wstrzymaniem wypłat dla Polski z Funduszu Odbudowy. Barley podkreśla, że Bruksela nie robi względem Polski tego, do czego upoważniają ją unijne przepisy. Zgodnie z nimi od stycznia Komisja może zawieszać wypłatę dotacji Polsce. Jednak mimo wezwań Parlamentu Europejskiego by te zostały zawieszone, Komisja na razie nie zdecydowała się jeszcze na taki ruch.
Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego, w wywiadzie dla wyborczej.pl zapowiedziała też możliwość odliczania od wypłacanych Polsce unijnych dotacji kar, nałożonych na nasz kraj przez TSUE – czyli europejski trybunał sprawiedliwości. Chodzi o 500 tys. euro dziennie kary za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polski rząd uważa, że kara nałożona przez TSUE jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia.


Inwestujesz? Interesujesz się rynkiem? Nie przegap!

Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Oglądaj na platformach cyfrowych i w sieciach kablowych – albo wykup dostęp przez Internet na BIZNES24.TV za 9.99 zł miesięcznie (albo 99 zł rocznie).

BIZNES24 online

Chcesz widzieć ważne informacje, które publikujemy w serwisie biznes24.pl? Obserwuj nasze profile w mediach społecznościowych.


MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

1 stycznia 2022 roku minie równo 20 lat od wprowadzenia euro. Była to największa operacja wymiany pieniądzy w historii. Nowa waluta weszła do obiegu...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

ROMAN MŁODKOWSKI, BIZNES24: Komisja Europejska może zablokować WSZYSTKIE pieniądze dla Polski. Rzecznik generalny TSUE wydał opinię, w której uznał, że należy oddalić skargi Polski...

OTOCZENIE MAKRO

Niemiecka gospodarka zwalnia po postpandemicznym wystrzale- ale do poziomu znacznie powyżej wieloletniej średniej wzrostu.

UE

Premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z dziennikiem "Financial Times" zarzucił Komisji Europejskiej, że stawia Polsce żądania, "przystawiając jej pistolet do głowy". Wezwał Brukselę, by...