Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

UE

POLSKA BEZ PIENIĘDZY Z UE

Po czwartkowym wyroku Trybunału Konstytucyjnego i uznaniu wyższości prawa polskiego nad prawem Unii Europejskiej Komisja Europejska rozpocznie postępowanie przeciwnaruszeniowe a pieniądze z Funduszu Odbudowy nie zostaną Polsce wypłacone – zapowiedziała Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego w wywiadzie dla wyborcza.pl.

POLSKA BEZ PIENIĘDZY Z UE

Spór między Polską a Brukselą powoduje, że ta druga wstrzymuje się z wypłatą Polsce zaliczki z Funduszu Odbudowy w wysokości niespełna 5 mld euro. W sumie Polska miała otrzymać z Funduszu Odbudowy 23 miliardy euro w formie dotacji i 12 miliardy euro w formie kredytów.

W wywiadzie dla wyborcza.pl wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley podkreśla, że jest już kilka państw, które opowiadają się za wstrzymaniem wypłat dla Polski z Funduszu Odbudowy. Barley podkreśla, że Bruksela nie robi względem Polski tego, do czego upoważniają ją unijne przepisy. Zgodnie z nimi od stycznia Komisja może zawieszać wypłatę dotacji Polsce. Jednak mimo wezwań Parlamentu Europejskiego by te zostały zawieszone, Komisja na razie nie zdecydowała się jeszcze na taki ruch.
Wiceszefowa Parlamentu Europejskiego, w wywiadzie dla wyborczej.pl zapowiedziała też możliwość odliczania od wypłacanych Polsce unijnych dotacji kar, nałożonych na nasz kraj przez TSUE – czyli europejski trybunał sprawiedliwości. Chodzi o 500 tys. euro dziennie kary za niewstrzymanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Polski rząd uważa, że kara nałożona przez TSUE jest nieproporcjonalna do sytuacji i nie znajduje uzasadnienia.


Informacje dla inwestorów – przez cały dzień w telewizji BIZNES24

Telewizja dostępna w sieciach kablowych, na platformach satelitarnych, oraz w Internecie.

Kup dostęp online do telewizji BIZNES24

Tylko 9.9 zł za miesiąc, 99 zł za roczny dostęp przez stronę BIZNES24.TV

POLSKA BEZ PIENIĘDZY Z UE

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova uważa, że Polsce nie należą się pieniądze z KPO. Czeska komisarz skrytykowała w Parlamencie Europejskim prezydencką nowelizację ustawy o...

UE

Europarlament odpuścił Ursuli von der Leyen w sprawie reguły "pieniądze za praworządność”, a tym samym – upiekło się też Polsce.

POLSKA

Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski Krajowy Plan Odbudowy. Środki popłyną do Polski wtedy, gdy zostanie złożony pierwszy wiosek o płatności, co planowane jest w...

ŚWIAT

Brak porozumienia w ramach Unii Europejskiej ws. wdrożenia 6 pakietu sankcji i embarga na rosyjską ropę. Ten temat z pewnością zdominuje rozpoczynający się dziś...

%d bloggers like this: