Connect with us

Miło cię widzieć. Napisz, czego szukasz!

OTOCZENIE MAKRO

POŁOWA WZROSTU SPRZEDAŻY DETALICZNEJ TO INFLACJA

Sprzedaż detaliczna w sierpniu rosła szybciej, niż w lipcu. Ale już połowa nominalnego wzrostu sprzedaży to inflacja – wynika z danych GUS.
Sprzedaż w cenach stałych wzrosła w sierpniu o 5.4 proc. w porównaniu z niespełna 4 procentowym wzrostem w lipcu. Wartość sprzedaży w cenach bieżących wzrosła aż o 10.7% – ale 5.3 punktu procentowego pieniądze które wydaliśmy, choć nie kupiliśmy za nie więcej, niż przed rokiem.

POŁOWA WZROSTU SPRZEDAŻY DETALICZNEJ TO INFLACJA
FOT.: Photomix Company, Pexels

Połowa wzrostu sprzedaży detalicznej to inflacja

Jak podał GUS w sierpniu 2021 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z 2020 r. odnotowały firmy handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 28.6% wobec wzrostu o 1.2% przed rokiem). Wyższą sprzedaż niż sprzedaż „ogółem” zaobserwowano również w grupach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 7.9%), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny” (o 7.5%), „pojazdy samochodowe, motocykle, części” (o 5.7%).

CZYTAJ TEŻ: KIEDY SPADNIE INFLACJA?

Spadek sprzedaży raportowały natomiast jednostki sprzedające paliwa stałe, ciekłe i gazowe (o 2.3%) oraz „żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (o 1.3%)

POŁOWA WZROSTU SPRZEDAŻY DETALICZNEJ TO INFLACJA
POŁOWA WZROSTU SPRZEDAŻY DETALICZNEJ TO INFLACJA / ŹRÓDŁO: BIZNES24
BIZNES24 online
Telewizja BIZNES24 również online – oglądaj na https://biznes24.tv

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ...

UE

Najwyższa w historii Niemiec okazała się grudniowa inflacja producencka. Wzrost cen notowanych przez producentów przekroczył 24%, poziom nienotowany w prowadzonych od 1949 roku analizach.

UE

Finalny odczyt potwierdził, że inflacja w Niemczech jest najwyższa od czerwca 1992 roku i w grudniu wyniosła 5,3 procent - podał federalny urząd statystyczny...

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Roman Młodkowski z BIZNES24 w rozmowie z przewodniczącym rady nadzorczej SELENA FM, Krzysztofem Domareckim.

TRANSKRYPCJA WYWIADU

Dlaczego gaz tak drożeje, skoro PGNiG kupuje większość według długoterminowego kontraktu jamalskiego – pyta w BIZNES24 prof. Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej, zszokowana...